Diş ve ağız problemlerinin bazı belirtileri.

Noor Health Life

Sıcak, taze demlenmiş kahveden bir yudum alıp hemen dişlerinizde ağrılı bir his hissettiğiniz oluyor mu? Yoksa dişlerinizi fırçaladıktan sonra tükürüp kan mı görüyorsunuz? Bunlar, bazı yaygın diş ve ağız problemlerinin belirtileridir. İyi haber şu ki, bu hastalıkların çoğu iyi tedavi edilebilir ve gelecekte ortaya çıkması önlenebilir. Bazı yaygın diş ve ağız sorunlarının belirtilerini anlamak için bu makaleyi okuyun.

• Diş çürüğü

Bir kişinin diş hekimini ziyaret etmesinin en yaygın nedenlerinden biri, periodontal hastalık olarak da bilinen diş çürümesidir. Bu, diş yapınızın etrafındaki en dış koruyucu tabaka olan minenin demineralizasyonundan kaynaklanır. Erken aşamalarda, yavaş yavaş kahverengiye dönüşen küçük beyaz bir nokta görebilirsiniz. Daha sonraki aşamalarda, pürüzlü bir dokuya sahip küçük bir boşluk gelişir. Bu aşamada hafif ağrı ve artan hassasiyet yaşayabilirsiniz. Mikrobiyal aktivite nedeniyle boşluk büyüyorsa dişin pulpasına ulaşır. Şiddetli ağrı, sıcağa ve soğuğa karşı aşırı hassasiyet, yemeyi etkileme ve çiğnemede zorluk yaşanabilir. Diş tedavi edilmezse ilerleyen aşamalarda diş apsesi gelişerek apseye dönüşebilir.

• Diş eti iltihabı

Ağzınızdaki birçok bakteri için bir yuva görevi gören dişlerin etrafında plak birikmesi nedeniyle gelişir. Normal, sağlıklı diş etleri pembe renktedir ve dişe sıkıca yapışıktır. Diş eti iltihabının erken evrelerinde diş etlerinizde kızarıklık ve hafif şişlik fark edebilirsiniz. Bu durum devam ederse diş etleri fırçalama sırasında veya bazen kendiliğinden kanayabilir. Tedavi edilmezse geç dönem diş eti iltihabı periodontite ilerleyebilir.

• Periodontitis

Periodontitis, periodonsiyumun iltihabı anlamına gelir. Periodonsiyum, dişlerimizi yuvalarında tutan koruyucu ve destekleyici bir yapıdır. Periodontitisin erken evreleri genellikle diş eti iltihabına benzer. Erken evrelerde tedavi görmezseniz hastalık bir veya daha fazla dişin kaybına neden olabilir.

• Duyarlılık

Diş hassasiyeti çok yaygın bir şikayettir. Genellikle çay içmek veya dondurma yemek gibi sıcak veya soğuk bir uyarana tepki gibi gelir. . Bir dişte hassasiyet olabilir veya normal olabilir.

• Ağız ülserleri

Ağız yaraları çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Travmatik yaralanma, viral, bakteriyel veya mantar enfeksiyonları, genetik bozukluklar, bağışıklık bozuklukları, alerjiler, beslenme yetersizlikleri, hormonal dengesizlikler, ağız kanseri ve bir dizi başka faktörden kaynaklanabilir. Ağız ülserlerinin belirtileri, nedenlerine bağlı olarak değişebilir. . Travmatik bir yaralanmadan kaynaklanan ülserler geliştirirseniz, dokunulduğunda kırmızı ve ağrılı görünürler. Ayrıca dil, diş etleri veya ağzın diğer kısımlarında beyaz bir kaplamaya neden olan pamukçuk veya oral kandidiyaz da yaygındır.

• Ağız kokusu

• Kötü nefes halitozisi. Olarak da adlandırılır Ağız kokusunun en yaygın nedeni. Ağız hijyeni bakımı eksikliği. Ayrıca diş çürükleri, diş eti iltihabı, periodontitis, pamukçuk ve diğer nedenlerden kaynaklanabilir. Nefesinizin kötü koktuğunu fark ederseniz bileğinizin arkasını yalayıp koklayarak kontrol edebilirsiniz.

• Diş eti kanaması.

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede diş muayenesi yaptırın. Bu, nedenleri erken bir aşamada ortadan kaldırmaya ve gelecekteki komplikasyonlardan kaçınmaya yardımcı olabilir. Uygun konsültasyon için diş hekiminize danışmanız en iyisidir. Daha fazla bilgi için e-posta ve +923343207020 noormedlife@gmail.com whatsapp numarasından Noor Health Life ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s