Tansiyonun Sessiz Belirtileri ve Önleme

Noor Health Life


Noor Health Life her zaman fakirlere yardım ediyor. Hepinizden Noor Health Life’a destek olmanızı ve Noor Health Life’a yardım etmenizi rica ediyorum ki Noor Health Life sizin aracılığınızla başkalarına yardım etsin.Bir rupiniz farklı hastanelerdeki yoksullara ulaşsın.Parası olmayan bir sürü hastam var. Tedavi Yoksul bir insanı iyileştirmenize yardımcı olmak ve birçok evde tedavi veya yemek için parası olmayan insanlar var Noor Health Life aracılığıyla başkalarına yardım edin Yardımınız varsa, yardımınız bir kişinin hayatını kurtarabilir Bir kişinin midesini doldurabilirsiniz Noor Noor Health Life nedeniyle WhatsApp üzerinden WhatsApp ile iletişime geçin numaraları aşağıdadır. Devam edelim.Devamını oku
Yüksek tansiyon hastası olabilirsiniz ama bunun farkında değilsiniz.

Evet Al bu bana çok saçma geliyor, BT bana da uygun değil gibi görünüyor, BT bana da uygun değil gibi görünüyor, BT bana da uygun değil gibi görünüyor, BT bana da uygun değil, BT bana da uygun değil gibi görünüyor.

Her yıl 17 Mayıs Dünya Farkındalık Günü olarak kutlanıyor.

Aslında yüksek tansiyonun tespit edilebilecek hiçbir belirtisi yoktur ve ancak sağlığınız bozulmaya başladığında keşfedilebilir.

120/80 veya daha düşük kan basıncı normaldir, ancak 140/90 veya daha yüksekse tedaviye ihtiyacınız vardır ve herkes bundan muzdarip olabileceğinden ancak bazı insanlar daha yüksek risk altındadır.

Bununla birlikte, geçen yıl Kasım ayında Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Kardiyoloji Koleji, bir kişinin kan basıncının 129/79’dan yüksek olması durumunda yüksek tansiyon olarak kabul edileceğini söyleyerek kan basıncı ölçümleriyle ilgili yeni yönergeler yayınladı.

Yani kan basıncı bu sayının üzerinde ancak 140/90’ın altındaysa yine de kan basıncının ilk aşaması olarak kabul edilecektir, bunun sonucunda daha fazla egzersiz ve diyette değişiklik gibi yaşam tarzı değişiklikleri de gereklidir. .

Kan basıncımı kontrol ettirmeye kaç yaşında başlamalıyım?

Tıp uzmanlarına göre yüksek tansiyon her yaşta ortaya çıkabilir ve uzun süredir tansiyonunuzu kontrol ettirmediyseniz yaptırın.

Hâlâ genç olduğunuz ve yüksek tansiyondan korunduğunuz fikri tehlikeli olabilir.

Aslında içinde bulunduğumuz çağda genç hastalarda yüksek tansiyon oranı artmış durumda ve 18 yaşından itibaren yılda en az bir kez tansiyon kontrolü yaptırılması bir alışkanlık haline gelmelidir.

İşte insanlarda yüksek tansiyon riskini artırabilecek beş sessiz semptom.

orta yaşlı veya yaşlısın

Tıp uzmanlarına göre tansiyon her yaşta yükselebilir ancak risk 40 yaşından sonra hızla yükselmeye başlar. Saati geri alamazsınız, ancak tansiyon kontrolünüzün normal olduğundan emin olun. Evde bir kan basıncı monitörü artık yaygın bir araçtır ve özellikle doktorlara başvurursanız saklanmalıdır. Yüksek tansiyon hastalarının çoğu bunun farkında değildir ve doktora gitmelerine gerek yoktur ve eğer gitmezlerse kalp hastalığı vb. çeşitli hastalıklara yakalanma riski artar.

Ayrıca okuyun: Kan Basıncını Önlemenin 6 Doğal Yolu

Belirli yaşam tarzı

Gün içinde oturarak çok zaman geçiriyorsanız, sigara bağımlısıysanız ve yüksek tuzlu bir diyet seviyorsanız, yüksek tansiyon riskiniz çok yüksektir. Aslında, yukarıdaki üç yaşam tarzı sizi ciddi yüksek tansiyon riski altına sokar. Bunu önlemek için, her hafta 150 dakika orta düzeyde fiziksel aktivite benimsemeye çalışın. İşiniz oturarak yapılacak olsa bile bir süre sonra tempolu yürüyüş yapın. Diyetinizde tuzu azaltın ve sigaradan uzak durmaya çalışın.

obez

Eğer obezseniz, bu yüksek tansiyon riskinin en büyük işaretidir. Bu özellikle kızarıklık varsa geçerlidir. Ancak iyi haber şu ki, sadece beş kilo bile kaybederseniz, kan basıncı seviyenizi düşürür.

Ailede tansiyon öyküsü

Ailenizde yüksek tansiyon öyküsü varsa ve bu sizi riske atıyorsa. Tıp uzmanları, ailenin yüksek tansiyonu varsa veya daha önce yaşadıysa, daha ciddi bir sorun haline gelmemesi için önceden hazırlanmaya başlamanız ve check-up yaptırmanız önemli olduğunu söylüyor.

Çeşitli hastalıklardan muzdarip

Şeker hastalığı, böbrek hastalığı, yüksek kolesterol veya tiroid hastalığı gibi bazı hastalıklar teşhisi konduysa, yüksek tansiyon riskiniz iki katına çıkar. Bu hastalıkları tedavi etmek için verilen ilaçlar da yüksek tansiyona neden olabilir.

Diyet de bu hastalıktan muzdarip insanlar için özeldir, özellikle tuzdan kaçınılır, ancak ağız tadını da koruyan ve aynı zamanda tansiyonu doğal olarak dengeli bir seviyede tutan yiyeceklerde eksiklik yoktur.

Ayrıca yararlıdır: Sessiz Diyabet Belirtileri ve Önleme Tedbirleri

Bu yiyeceklerden bazılarını bilmek sizin için çok yararlı olabilir.

Muz

Muz doğal bir potasyum kaynağıdır ve bu mineralin eksikliği vücutta özellikle kaslar ve kalp atışları üzerinde olumsuz etki yapar. Muz sadece potasyum açısından zengin olmakla kalmaz, aynı zamanda düşük sodyum (tuz) seviyelerine sahiptir, bu da onu yüksek tansiyondan muzdarip insanlar için mükemmel bir meyve veya yiyecek yapar.

yoğurt

Yoğurt, eksikliği yüksek tansiyon riskini artırabilen kalsiyum açısından zengindir. Yoğurt ayrıca tuz miktarını düşürür ve günde üç kez altı ons tüketmek kan basıncını normalleştirmeye yardımcı olur ve tadı herkesi memnun eder.

Tarçın

Tarçın, kan basıncını normalleştirmede ve aynı zamanda kolesterol seviyelerini düşürmede mucizevi bir rol oynama potansiyeline sahiptir. Bu baharat, yemeklerin yanı sıra tatlı yemekler ve içeceklere dahil edilebilir ancak her öğüne eklenmesi sağlığınız için çok faydalıdır.

Patates

Patates potasyum açısından zengindir ve bu mineralin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu daha önce göstermiştik.Ayrıca patatesler tuz oranı düşük, yağsız ve lif oranı yüksek. Bu da her zaman, özellikle kaynatıldığında yemek için ideal hale getirir. veya pişirilir.

Balık

Balık, her ikisi de kan basıncını düşürmeye yardımcı olan mükemmel bir protein ve D vitamini kaynağıdır.Ayrıca balık, kan kolesterol seviyelerini düşüren sağlıklı omega yağ asitleri içerir.

arpa lapası

Arpa lapası, yüksek tansiyon hastaları için ideal ve lezzetli bir seçimdir.Tansiyonu düşürmeye yardımcı olan ve sindirim sistemini iyileştiren diyet lifi açısından zengindir.Çeşitli taze meyvelerle birlikte gelir.Ayrıca tansiyonu arttırmak için de kullanabilirsiniz. ağzınızda tat.

Fasulye

Fasulye tohumları da yüksek tansiyon hastaları için mükemmel bir seçimdir.Bu tohumlar protein, lif ve potasyum açısından zengindir ve kaynatılarak hazırlanabilir.Tıbbi açıdan da faydalı olan yemekler hazırlanabilir.

Ispanak

Demir, lif, A ve C vitaminleri açısından zengin bir sebze olan ıspanak, aynı zamanda kan basıncını düşüren bir diyetin önemli bir bileşeni olan iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu sebzeyi farklı şekillerde yiyebilirsiniz, örneğin güveç, salata veya makarna vb.

Pancar kökü

Nitrat oksit açısından zengin olan bu sebze, kan damarlarını genişletir ve kan basıncını düşürür. Pancar tansiyon kontrolü için çok faydalıdır, meyve suyu şeklinde, pişmiş veya çiğ olarak istediğiniz gibi farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Badem

Protein, lif ve magnezyum açısından zengin olan bademin faydalarının yüksek tansiyonu önlemeye de yardımcı olduğunu söylemeye gerek yok. Diyette magnezyum eksikliği yüksek tansiyona neden olabilir.Günde az miktarda badem yemek, sağlıklı bir kan basıncı seviyesinin korunmasına yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi için Noor Health Life ile WhatsApp numarasından ve ayrıca e-posta adresinden iletişime geçebilirsiniz. WhatsApp numarası +923343207020 E-posta noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s