Topuk ağrısının nedenleri ve belirtileri.

Noor Health Life

Bazı insanlar sabah kalkar ve yere basar basmaz topuklarında şiddetli ağrı hissederler. Benzer şekilde, koşu veya başka herhangi bir aktiviteden sonra topukta dayanılmaz bir ağrı olur.Bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, o zaman Plantar Fasiit hastası olabilirsiniz.Ağrıya neden olan şey budur.Plantarfasia aslında düz bir doku tabakasıdır. topuk kemiğini ayak parmaklarına bağlar. Bu kas lifleri ayrıca ayağın kavisli kemerini de destekler. Plantar fasya üzerindeki baskıyı artırmaya devam ederseniz, zayıflayabilir, şişebilir ve iltihaplanabilir. Ve bu durumda ayakta durmak veya yürümek topuk veya tabanda şiddetli ağrıya neden olur.

Topuktaki ağrı ve rahatsızlık, ilgili liflere uzun süre uygulanan basınçtan kaynaklanır. Plantar fasiit şikayetleri orta yaşlı insanlarda daha sık görülür, ancak günümüzde kadınların bundan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.Aşırı kilo ve sürekli hareket nedeniyle topuklarda iltihaplanma ve ağrı.Bu ağrı bir veya iki ayakta ortaya çıkabilir.

Topuk ağrısının nedenleri

Plantar fasiit, ayağınızın kavisli pruvasını destekleyen zar üzerinde güçlü bir basınç olduğunda oluşur. Bu basınç devam ederse zar dokuları kesilmeye ve yırtılmaya başlar, bu da ayaklarda ağrı veya şişmeye neden olabilir.
Bu şikayet aşağıdaki durumlarda şiddetlenebilir:
Yürürken ayak parmaklarınızı içe çevirmeye alışkınsanız.
Pürüzlü yüzeylerde uzun süre yürür, ayakta durur veya koşarsınız.
Kilolu olmalısınız Ayağın kavisli kemeri nispeten yüksek olmalı veya tabanlar düz olmalıdır.
Ayakkabılarınız rahat olmayabilir.

Topuk ağrısı belirtileri

Noor Health Life

Plantar fasiitli hastaların çoğu, yataktan kalktıktan sonra ilk adımlarını attıklarında dayanılmaz ağrı hissederler. Veya uzun süre oturduktan sonra ayağa kalkın.Birkaç adım yürüdükten sonra ayaklardaki sertlik veya ağrının biraz azalması olasıdır.Merdiven çıkmak veya uzun süre ayakta durmak zorunda kalabilirsiniz.Ağrınız varsa ayaklarınızda, özellikle geceleri, plantar fasiit değil, tarsal tünel sendromu sorunu olma olasılığı daha yüksektir.

Tedavi

Arabuluculuk için hazırlık sürecini başlatmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır.
Sağlıklı bir kiloyu koruyun Uygun kilo, vücut ağırlığınızın ayaklarınızın üzerine düşmesine neden olmaz. Vücudunuzdaki gereksiz baskı, sırt ağrısının önemli bir nedenidir.
Ayaklarınızı gevşetin, ayaklarınıza zarar veren aktiviteleri azaltın. Sert yüzeylerde yürümekten ve koşmaktan kaçının.
Ağrıyı gidermek için topuğa buz uygulayın.
Ayaklarınızı dinlendirin.Bu hastalıktan muzdaripseniz ayaklarınızı sürekli hareket halinde tutmayın.
Tabanın kavisli tabanını desteklemek için yumuşak ve rahat ayakkabılar seçin.
Topuk ağrısını hafifletme egzersizleri yapın.
Egzersiz veya diğer fiziksel aktivitelerden önce daima vücudunuzu ısıtın.Aşırı zıplama hareketleri yaralanmaya neden olabilir.
Bu hastalıktan muzdaripseniz göz ardı etmeyin.Diyetinizi değiştirmeden ve egzersiz yapmadan önce mutlaka bir doktora danışın.

Topuk ağrısından kurtulmak için egzersiz yapın

Otururken egzersiz yapın.Oturup egzersiz yapmaktan daha faydalı ve başarılı olabilirsiniz.

  1. Bir su şişesi veya benzeri bir şey üzerinde ayaklarınızı bir dakika yuvarlayın ve aynı işlemi diğer ayağınız için de tekrarlayın.
  2. Bir ayağınızı diğer ayağınız üzerinde çapraz tutun ve ayak parmağını yukarı doğru çekin.On beş saniye aynı pozisyonda tutun, ardından bırakın ve üç kez tekrarlayın.Daha sonra aynı işlemi diğer ayak içinde tekrarlayın.
  3. Havluyu katlayın ve tabanların altına kemer şeklinde yerleştirin.Havlunun iki ucunu yavaşça yukarı çekin.Bu arada dizlerinizi düz tutun.Bu ayağınızı esnetir ve on beş-otuz saniye kadar yukarı çıkacaktır. kadar basılı tutun ve üç kez tekrarlayın.
    Kaval kemiğini gerin. Kaval kemiğini germek, topuğun sağlığını iyileştirebilir. Bir bacağınızı yukarı kaldırın ve 30 saniye tutun.Bu işlemi her iki bacağınızda üçer kez tekrarlayın. Daha fazla bilgi için Noor Health Life ile iletişime geçin. noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s