हृदयघात हुनुभन्दा केही हप्ता अगाडि देखिने लक्षणहरू

Noor Health Life

मानिसको शरीरले हृदयाघात हुनुभन्दा एक महिनाअघि वा त्यसभन्दा अघि नै चेतावनी दिन थाल्छ

मानिसको शरीरले हृदयाघात हुनुभन्दा एक महिना अघि वा त्यसभन्दा पनि पहिले नै चेतावनी दिन थाल्छ। तपाईले केवल यी संकेत र लक्षणहरू बुझ्नुपर्छ र चिन्ता नगर्नुहोस् किनभने स्वास्थ्य जागरूकता सिर्जना गर्न मद्दत गर्न सक्छ।

यहाँ केहि लक्षणहरूमा एक नजर छ जुन हप्ता अघि देखि हृदयमा देखा पर्न थाल्छ।

थकान

यो एक लक्षण हो जुन धेरै हप्ता अघि हृदयघात भएका 70% महिलाहरूमा देखा पर्‍यो, जसले हृदयघातबाट असामान्य शारीरिक थकानलाई जनाउँछ र पुरुष र महिला दुवैमा देख्न सकिन्छ। यदि यो थकान कुनै शारीरिक वा मानसिक गतिविधिको परिणाम होइन र दिनको अन्त्यमा बढ्छ भने, यसलाई सम्बोधन गर्नुपर्छ।

पेट दुख्ने

हृदयाघातका ५०% केसहरूमा यो लक्षण केही समयअघि देखिने गर्छ। पेट दुख्ने, वाकवाकी लाग्ने, फुल्ने वा चाल्ने केही सामान्य लक्षण हुन्। हो, त्यसपछि आराम महसुस हुन थाल्छ तर केही समयपछि फेरि आउँछ।

अनिद्रा

यो लक्षण पुरुषको तुलनामा महिलामा बढी देखिन्छ तर चिकित्सा विज्ञहरूले यो लक्षणलाई हृदयाघात वा स्ट्रोकको जोखिम बढेको संकेत मान्छन्। राती निन्द्रा नलाग्दा गम्भिर मानसिक बेचैनी र अनुपस्थित दिमागको अनुभव भयो भने यो चिन्ताजनक हुन सक्छ।

सास फेर्न गाह्रो हुनु

40% केसहरूमा यो लक्षण देखा पर्दछ, अर्थात् सास फेर्न गाह्रो हुनु र गहिरो सास फेर्न सम्भव छैन भन्ने महसुस हुनु, यो प्रायः पुरुष र महिलाहरूमा हृदयघात हुनु भन्दा ६ महिना अगाडि देखिने गर्दछ, यो सामान्यतया चेतावनीको संकेत हो।डाक्टरसँग परामर्श लिनुपर्छ।

कपाल झर्नु

छिटो कपाल झर्नु पनि हृदय रोग को एक स्पष्ट संकेत हो, यो 50 बर्ष भन्दा माथिका पुरुषहरुमा धेरै सामान्य छ, तर यो केहि महिलाहरु मा पनि सामान्य छ।

अनियमित मुटुको धडकन

अनियमित मुटुको धड्कन प्रायः प्यानिक अट्याक र एन्जाइटी अट्याकको साथमा हुन्छ, विशेष गरी महिलाहरूमा। यदि मुटुको धड्कन तीव्र गतिमा एक देखि दुई मिनेटसम्म कायम रह्यो र ढिलो भएन भने मुटुको धड्कन कम भएर थकान महसुस हुनु चिकित्सकसँग परामर्श लिनुपर्ने संकेत हो।

अत्यधिक पसिना आउने

असामान्य वा अत्यधिक पसिना पनि हृदयघातको प्रारम्भिक चेतावनी संकेत हो, जुन दिन वा रातको कुनै पनि समयमा हुन सक्छ। यो लक्षण महिलाहरु मा धेरै सामान्य छ, तर, उनीहरु यसलाई बेवास्ता गर्छन्। तर, यदि यो फ्लूजस्ता लक्षणहरूसँगै छालामा टाँसिने वा रमाइलो मौसमको बावजुद पसिना आउने हो भने यो चेतावनीको संकेत हुन सक्छ।

छातीको दुखाइ

छाती दुखाइ पुरुष र महिला दुवैमा फरक तीव्रता र तरिकामा हुन्छ। यो लक्षण पुरुषहरूमा सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण प्रारम्भिक लक्षणहरू मध्ये एक हो, जसलाई बेवास्ता गर्नु हुँदैन, जबकि यो महिलाहरूमा 30% केसहरूमा हुन्छ। छाती दुखाइ एक वा दुवै हातमा (प्रायः बायाँ हातमा), तल्लो बङ्गारा, मिर्गौला, काँध वा पेटमा गम्भीर असन्तुष्टिको रूपमा फैलिएमा डाक्टरसँग परामर्श लिनुपर्छ। थप जानकारीको लागि नूर हेल्थ लाइफलाई सम्पर्क गर्नुहोस्। noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s