دیفتری چیست؟

Noor Health Life

التهاب گلو و مجاری تنفسی

دیفتری یک بیماری است که راه های هوایی، مجاری و مجاری هوایی را درگیر می کند. این فرآیند باعث تورم راه های هوایی و باریک شدن راه های هوایی می شود

دیفتری یک بیماری شایع دوران کودکی است. این ویروس در اثر عفونت ویروسی ایجاد می شود.این ویروس باعث تورم دستگاه تنفسی فوقانی از جمله مری و مجاری تنفسی می شود.

این تورم باعث تغییر در صدای نوزاد می شود. و نفس کشیدن را سخت می کند. به ویژه در نوزادان و کودکان خردسال شایع است. زیرا راه های هوایی آنها کوچک است.

علائم دیفتری عبارتند از:

سرفه شدید “بد”.

نفس کشیدن با صدای بلند (خس خس سینه)

دشواری در تنفس

صدای بد

گلو درد خفیف

آبریزش یا گرفتگی بینی

تب

غرغر صدای بلندی است. هنگام تنفس از طریق یک دستگاه تنفسی باریک رخ می دهد. دیفتری خفیف می تواند باعث خروپف کودک شما فقط هنگام گریه و سرفه شود. اگر دیفتری بدتر شود، کودک شما ممکن است خس خس سینه و استراحت داشته باشد و در تنفس مشکل داشته باشد.

اسهال معمولاً 1 هفته طول می کشد.

ویروس هایی که باعث دیفتری می شوند معمولا تا یک هفته دوام می آورند. سیاه سرفه و تنفس بلند در 2 یا 3 روز اول بسیار شدید است و اغلب در شب شدید می شود.

مراقب خانه فرزندتان باشید

برای اکثر کودکان، دیفتری یک بیماری خفیف است. که می توان از آن در منزل مراقبت کرد. در اینجا چند نکته وجود دارد که به کودک شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشد.

مه سرد – خنک مرطوب

هوای خنک و مرطوب می تواند به کاهش تورم راه های هوایی کمک کند، که می تواند باعث صداهای بلند و مشکل در تنفس شود. این ایده خوبی است که کودک خود را نزدیک افعی نگه دارید. اگر Cool Must Viper ندارید. بنابراین یک مرطوب کننده ساده می تواند در اتاق کودک شما مفید باشد.در فصل زمستان می توانید پنجره اتاق کودک را باز کنید تا هوای خنک وارد شود. یا کودکتان را برای مدتی بیرون ببرید تا در هوای خنک شب تنفس کند.

حمام بخار

همچنین می توانید در حمام را ببندید و شیر آب گرم را باز کنید تا حمام پر از بخار شود. حداقل 10 دقیقه با کودک خود در حمام بخار می نشینید.

داروهای تب و درد

استامینوفن (تیلنول یا تمپرا) یا ایبوپروفن (موترین یا آدول) را می توان برای تب و گلودرد استفاده کرد. به کودک خود ASA (اسید استیل سالیسیلیک یا آسپرین) ندهید.

به فرزندتان کمک کنید سرفه کند

سرفه یکی از علائم دیفتری است. هیچ کاری نمی توانید برای جلوگیری از سرفه انجام دهید.

با این حال، ویروسی که باعث دیفتری می شود می تواند باعث خس خس سینه و آسم در کودکان شود و گاهی اوقات می تواند باعث عفونت قفسه سینه شود. اگر کودک شما سرفه شدید دارد یا کول میست به آسان شدن تنفس کودک شما کمک نمی کند، کودک خود را نزد پزشک ببرید.

داروهای سرفه بدون نسخه یا داروهای بدون نسخه معمولا برای کودکان مفید نیستند. اگرچه اکثر داروهای سرفه بی ضرر هستند، اما می توانند عوارض جانبی مانند خواب آلودگی و سرگیجه ایجاد کنند. اینها می توانند عوارض جانبی غیرمعمول و جدی ایجاد کنند. قبل از دادن داروی سرفه به کودک خود با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر کودک شما داروهای دیگری مصرف می کند یا بیماری های دیگری دارد. اگر یک ساله هستید، داروی سرفه را به کودک خود ندهید. همه.

مراقب کودک خود باشید

نوزادان مبتلا به دیفتری ممکن است به طور ناگهانی دچار مشکل تنفسی شوند و این ممکن است بیش از یک بار اتفاق بیفتد. تا زمانی که کودک شما دیفتری دارد، ممکن است بخواهید برای مراقبت از آن در یک اتاق بخوابید. این کار شما را از هر گونه مشکلی که ممکن است پیش بیاید مطلع می کند.

پزشک در مورد دیفتری چه کاری می تواند انجام دهد؟

داروهای استروئیدی

پزشک شما ممکن است یک استروئید خوراکی برای کاهش تورم در مجاری هوایی تجویز کند. چند ساعت طول می کشد تا استروئید اثر کامل داشته باشد و اثر آن بین 24 تا 36 ساعت باقی می ماند معمولاً 1 یا 2 دوز مورد نیاز است.

اگر کودک شما دچار مشکل شدید تنفسی است، ممکن است دارویی به نام اپی نفرین به همراه ماسکی به او داده شود که دارو را به مجاری تنفسی کودک اسپری می کند. این دارو تورم مجاری تنفسی نوزاد را خیلی سریع کاهش می دهد و اثر آن تا 4 ساعت باقی می ماند. پس از 4 ساعت تورم ممکن است عود کند و کودک شما ممکن است مشکل بیشتری در تنفس داشته باشد. در صورت نیاز به دادن اپی نفرین، پزشک از کودک شما می خواهد که به مدت 4 تا 6 ساعت در اورژانس بماند تا مطمئن شود که نفسش آرام گرفته می شود.

اسهال می تواند به راحتی گسترش یابد

ویروسی که باعث دیفتری می شود به خصوص در روزهای اول می تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند.کودک خود را در خانه نگه دارید. تا زمانی که تب فروکش کند و سرفه خشن از بین برود. کودک خود را تا حد امکان از نوزادان زیر 2 سال دور نگه دارید.

بزرگسالان نیز می توانند با همان ویروسی که باعث دیفتری در کودکانشان می شود آلوده شوند.اما کودکان بزرگتر و بزرگسالان مجاری تنفسی بزرگتری دارند و بنابراین ممکن است بیماری خفیف و شبیه آنفولانزا به نظر برسد.

چه زمانی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزندتان تماس بگیرید

اگر:

تب بیش از 3 روز طول می کشد

سرفه بیش از 1 هفته طول می کشد

کودک شما با صدای بلند نفس می کشد

کودک شما از گوش درد شکایت دارد

نگرانی یا سؤال دیگری دارید

دکل کول در عرض 15 دقیقه خس خس سینه را از بین نمی برد

کودک شما ممکن است خس خس متناوب یا مشکل در تنفس داشته باشد

قفسه سینه و شکم کودک شما در حین نفس کشیدن به سمت داخل کشیده می شود

لب های کودک شما ممکن است آبی یا آبی به نظر برسد

کودک شما ممکن است شروع به ترشح بزاق یا تف کردن کند، در بلعیدن مشکل داشته باشد یا از نوشیدن نوشیدنی امتناع کند.

کودک شما ممکن است گردن درد یا سفتی گردن داشته باشد

کودک شما ممکن است خواب آلود یا خواب آلود به نظر برسد

امتیاز کلیدی

دیفتری یک بیماری شایع دوران کودکی است که در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود.

برای اکثر کودکان، دیفتری یک بیماری خفیف است که در خانه قابل درمان است. هیچ داروی تجویزی وجود ندارد که جریان احساسات را متوقف کند، اگرچه می توان اثرات آنها را محدود کرد.

اگر دیفتری شدید است، کودک را نزد پزشک ببرید. برای اطلاعات بیشتر با زندگی نور سلامت تماس بگیرید. noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s