Kaygı ve fobi.

Noor Health Life

  Panik, yaygın bir insan duygusudur.  Zor ya da zor bir dönemden geçtiğimizde hepimiz bunu yaşıyoruz.

  Genel olarak korku ve kaygı, tehlikelerden kaçınmaya, uyanık olmaya ve sorunlarla yüzleşmeye yardımcı olabilir.  Ancak bu duygular yoğunlaşırsa veya uzun sürerse, yapmak istediğimiz şeyleri yapmamıza engel olabilir ve bunun sonucunda hayatımız acı verici olabilir.

  Fobi, tehlikeli olmayan ve genellikle insanları rahatsız etmeyen belirli bir durum veya şeyden korkmadır.

  Panik belirtileri

  zihinsel belirtiler

  Fiziksel belirtiler

  Her zaman endişeli hissetmek

  Yorgun hissetmek

  Odaklanamamak

  sinirlilik hissi

  uyku sorunları

  Kalp atışını hissetmek

  Asiri terleme

  Kaslarda gerginlik ve ağrı

  Hızlı nefes alma

  baş dönmesi hissetmek

  bayılma korkusu

  hazımsızlık

  İshal

  Kaygısı olan kişiler, bu belirtilerden dolayı ciddi bir fiziksel hastalığa sahip olduklarını düşünürler, kaygı bu belirtileri daha da artırır.  Beklenmeyen panik ataklara panik atak denir.  Depresyona genellikle kaygı ve panik eşlik eder.  Üzgün ​​​​olduğumuzda iştahımız kaybolur ve gelecek kasvetli ve kasvetli görünür.

  Fobi

  Fobisi olan bir kişi, yukarıda belirtilen kaygının şiddetli semptomlarına sahiptir.  Ancak çok gergin oldukları özel bir durumda olduklarında ortaya çıkarlar.  Diğer zamanlarda panik yapmazlar.  Köpeklerden korkuyorsanız, etrafınızda köpekler yoksa sorun olmaz.  Yüksekten korkarsan, dünyada iyi olacaksın.  Kalabalıkla baş edemezsen, yalnız kalırsın.

  Fobisi olan kişi paniğe yol açabilecek her türlü durumdan kaçınmaya çalışır ama aslında bu fobi zamanla daha şiddetli hale gelir.  Ayrıca, mağdurun hayatının, durumdan kaçınmak için önlem alması gerektiği anlamına da gelebilir.  Bu hastalığa sahip insanlar gerçek bir tehlike olmadığını bilirler, korkularının aptalca olduğunu düşünürler ama yine de onları kontrol edemezler.  Travmatik bir olay veya kaza sonucu başlayan fobilerin sona ermesi daha olasıdır.

  Onlar normal mi?

  Her on kişiden biri hayatlarının bir noktasında bir tür kaygı veya fobi yaşar.  Bununla birlikte, çoğu insan tedavi aramaz.

  Sebepler

  Bazılarımız her şey hakkında endişelenmeye meyilliyiz.  Araştırmalar, bu tür özelliklerin genler yoluyla miras alınabileceğini göstermiştir.  Ancak her zaman doğal olarak endişeli olmayan insanlar bile sürekli baskı altında olduklarında gerginleşirler.

  Bazen paniğin nedeni çok açıktır ve sorun çözüldüğünde panik ortadan kalkar.  Ancak bazı olay ve durumlar o kadar travmatik ve ürkütücüdür ki, sebep oldukları panik olaylar bittikten sonra bile uzun süre devam eder.  Bunlar genellikle araba veya tren kazaları ve yangınlar gibi insan hayatının tehlikede olduğu olaylardır.  Bu olaylara karışan kişiler, herhangi bir fiziksel yaralanma yaşamamış olsalar bile aylarca hatta yıllarca kaygı ve depresyon yaşayabilirler.  Bu belirtiler Travma Sonrası Stres Bozukluğunda bulunur.

  Bazen amfetamin, LSD veya ecstasy gibi ilaçların kullanımı da kaygıya neden olabilir.  Kahvenin içindeki kafein bile bazılarımızın çok acı çekmesine yetiyor.

  Öte yandan, belirli bir kişinin neden kaygıdan muzdarip olduğu açık değildir.  Bunun nedeni, kişiliklerinin nedenleri, başlarına gelen olaylar ve bir çocuğun doğumu gibi hayatlarındaki değişikliklerdir.

  Yardım istemek

  Çok fazla baskı altındaysak, genellikle endişeli ve korkmuş oluruz.  Genelde bu durumlarla uğraşırız çünkü sebebini biliyoruz ve durumun ne zaman biteceğini biliyoruz.Örneğin çoğumuz direksiyon sınavından önce gergin oluyoruz ama üstesinden geliyoruz.Çünkü biliyoruz ki sınav biter bitmez, sınavın ne zaman biteceğini biliyoruz. panik gidecek.

  Ancak bazı insanlar bu panik ve korku duygularından çok uzun süre muzdariptirler, neden paniklediklerini ve bu paniğin ne zaman ve nasıl biteceğini bilmezler.  Kontrol etmesi zordur ve genellikle biraz yardım gerektirir.  Çoğu zaman insanlar yardım almak istemezler çünkü insanların deli olduklarını düşüneceklerini düşünürler.  Ancak gerçek şu ki, kaygı ve korku yaşayan insanlar nadiren ciddi bir akıl hastalığından muzdariptir.  Ne kadar erken yardım istenirse o kadar iyi.

  Kaygı ve korku yaşayan kişiler bu duygularını aile ve yakın arkadaşları dahil kimseye söylemezler.  Öyle olsa bile, sahip olmak hala ortalama bir insanın erişemeyeceği bir durumdur.Durumu olan kişi solgun ve stresli görünecek ve kapı zili veya araba kornası gibi olağan sesler karşısında şok olacaktır.  Sinirli olma eğilimindedirler ve bu, özellikle hastanın neden bazı şeyleri yapamadığı konusunda hiçbir fikirleri olmadığında, kendilerine yakın insanlarla tartışmalara yol açabilir.  Arkadaşlar ve aile kaygının neden olduğu acıyı anlasalar da, tüm bu endişeleri yersiz buluyorlar.

  Çocuklarda kaygı ve fobi

  Çoğu çocuk bazen bir nedenden dolayı korkar.  Bu gelişim sırasında normaldir.  Örneğin küçük çocuklar, kendilerine bakan kişilere alışırlar ve herhangi bir nedenle onlardan ayrılırlarsa çocuklar çok üzülür ve sinirlenirler.  Birçok çocuk karanlıktan veya hayaletlerden korkar.  Bu korkular genellikle büyüdüklerinde azalır ve çocukların yaşamlarını veya gelişimlerini etkilemez.  Çoğu çocuk okulun ilk günü gibi önemli olaylardan korkar, ancak daha sonra bu korku kaybolur ve bu yeni duruma alışır ve bundan zevk almaya başlar.

  Gençlerin ruh halleri sıklıkla değişir.  Endişelerinin nedenleri, nasıl göründükleri, diğer insanların kendileri hakkında ne düşündükleri, genel olarak insanlarla nasıl ilişki kurdukları ve özel olarak karşı cinsle nasıl ilişki kurdukları gibi değişebilir.  Bu sorunlar konuşularak aşılabilir.  Ancak, bu sorunlar kötüleşirse, daha fazla insan okulda iyi performans göstermediğini, davranışlarının değiştiğini veya fiziksel olarak formda olmadığını fark edebilir.

  Bir çocuk veya genç, kaygı, panik veya korkunun hayatını mahvettiğini hissediyorsa, bir aile doktoruna başvurmalıdır.

  Anksiyete ve fobileri olan insanlara yardım etmek

  Sorun hakkında konuşmak

  Bu, sorunun eşten ayrılma, çocuk hastalığı veya iş kaybı gibi acil bir durum olması durumunda yardımcı olabilir.  Kiminle konuşmalı?  Güvendiğiniz, fikrinize değer veren ve sizi iyi dinleyen arkadaşlarınız veya akrabalarınızla konuşun.  Benzer sorunlardan geçmiş olabilirler veya aynı durumdan geçen birini tanıyor olabilirler.  Konuşma fırsatının yanı sıra, diğer insanların bu tür sorunlarla nasıl karşılaştıklarını da öğrenebiliriz.

  sakin olmayı öğren

  Sakin kalmanın belirli bir yolunu öğrenmek, endişe ve endişenin üstesinden gelmede yardımcı olabilir.  Gruplar halinde, uzmanların yardımıyla ve ayrıca kitaplar ve video kasetler aracılığıyla öğrenilebilir.  Bu uygulamadan yararlanmanın tek yolu, bir kişinin bir sorunu olduğunda değil, düzenli olarak yapmaktır.

  Psikoterapi

  Bu, henüz tespit edemediğimiz kaygı nedenlerini belirlememize yardımcı olabilecek daha kapsamlı bir iletişim yoludur.  Bu prosedür bireysel veya gruplar halinde yapılabilir ve genellikle birkaç hafta veya ay boyunca haftalık olarak yapılır.  Psikoterapistler doktor olabilir veya olmayabilir.

  İlaçlar

  İlaçlar ayrıca kaygı ve fobileri olan bazı insanları tedavi etmek için de kullanılabilir.

  Yaygın yatıştırıcılar arasında William benzeri ilaçlar (çoğunlukla bu tür ilaçlara ait olan uyku hapları) bulunur.  Bu ilaçlar kaygıyı gidermede çok etkilidir, ancak yalnızca dört haftalık düzenli kullanımla bir kişinin bunlara bağımlı hale gelebileceğini ve insanlar bırakmaya çalıştıklarında hoş olmayan semptomlar yaşayacaklarını ve bu durumun uzun sürebileceğini unutmayın.  Bu ilaçların kullanımı uzun süreli anksiyete tedavisi için uygun değildir.

  antidepresanlar

  Antidepresanlar, anksiyeteyi ve depresyonu (genellikle reçete edilirler) tedavi etmek için kullanılabilir.  Bu ilaçların bazılarının belirli kaygı türleri üzerinde belirli etkileri vardır.  Dezavantajlarından biri, iki ila dört hafta içinde etkili olmaları ve mide bulantısına, uyuşukluğa, baş dönmesine, ağız kuruluğuna ve kabızlığa yol açabilmeleridir.  Daha fazla soru ve bilgi için e-posta ve noormedlife@gmail.com adresinden WhatsApp ile Noor Health Life ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s