Evdeyken ruh sağlığınıza ve esenliğinize dikkat edin

Noor Health Life

  Evdeyken ruh sağlığınıza ve esenliğinize dikkat edin

  1. Gününüzü planlayın

  Hepimiz yeni ama tuhaf bir yaşam tarzı benimsiyoruz.  Akıl sağlığımız için bir tehdit olabilir.

  Bütün gün pijamayla oturmak cazip gelebileceğinden, günlük rutinler kimliğimiz, özgüvenimiz ve amacımız için çok önemlidir.

  Güne neredeyse her zamanki gibi başlamaya çalışın ve her gün yürüyüşe, eğlenmeye, sosyalleşmeye ve düşünmeye zaman ayırın.

  2. Her gün daha aktif olun

  Aktif kalmak stresi azaltır, enerjiyi artırır, bizi daha uyanık yapar ve daha iyi uyumamıza yardımcı olur.

  Fiziksel aktiviteyi ve meşguliyeti gününüze dahil etmenin farklı yollarını bulun ve sizin için en iyi olan görevlerden bazılarını keşfedin.

  Evde bile vücudunuzu aktif tutmanın ve egzersiz yapmanın birçok yolu vardır.

  3. Eğlenmek için bir şeyler deneyin

  Rahatlamak ve mevcut duruma odaklanmak, zihinsel sağlığınızı iyileştirmeye ve olumsuz duyguları hafifletmeye yardımcı olabilir.

  Size neyin yardımcı olduğunu bulmak için birkaç meditasyon ve nefes egzersizi deneyin.  Örneğin, bazen o kadar strese gireriz ki nasıl sakin hissedeceğimizi bile hatırlayamıyoruz.  Stres altında ezildiğinizde, kaslarınızı yavaş yavaş gevşetme süreci size nasıl sakin olunacağını öğretir.

  4. Başkalarıyla iletişiminizi sürdürün

  Özellikle evde yalnız olduğunuzda kendinizi yalnız hissedebilirsiniz.  Sizin (ve onların) daha bağlı ve desteklenmiş hissedebilmeniz için iş arkadaşlarınız, arkadaşlarınız, aileniz ve diğerleriyle iletişimde kalmanın yaratıcı yollarını bulun.

  Posta, telefon, sosyal medya veya görüntülü sohbet yoluyla sizin için işe yarayan iletişim yollarını bulun.  Süreç, videoda bir fincan çay paylaşmaktan birlikte çevrimiçi bir oyun oynamaya veya sadece teşvik edici bir metin göndermeye kadar değişebilir.

  5. Meditasyon yaparak ve özdenetim göstererek zaman geçirin.

  Her gün neyin iyi olduğunu düşünerek zaman geçirin.  Ne kadar önemsiz olursa olsun, başarılarınızı ve minnettar olduğunuz şeyleri belirlemek önemlidir.  Her gece yatmadan önce iki veya üç şey yazabileceğiniz bir Şükran Günü günlüğüne sahip olmayı düşünün.

  Farkındalık ipuçları, işe yaramaz fikirler yerine kendi durumunuza odaklanmanıza da yardımcı olabilir (her ne kadar şiddetli depresyonu olan kişiler için yararlı olmayabilirler).

  6. Uykunuzu iyileştirin

  Belirsizlik hissi ve günlük yaşamdaki değişiklikler, uykuda daha fazla zorluk çekmeniz anlamına gelebilir.

  Uykunuzu iyileştirmek için yapabileceğiniz birçok şey var.  Mümkünse hafta sonları aynı saatte yatıp her gün aynı saatte kalkmayı hedefleyin ve mümkün olduğunca doğal güneş ışığı almaya çalışın.  Bu, daha iyi uyumanıza yardımcı olabilecek vücut saatinizi düzenlemeye yardımcı olur.  Daha fazla soru ve cevap almak için Noor Health Life ile WhatsApp ve e-posta gönderebilirsiniz.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s