Moti dimëror dhe masat paraprake.

Noor Health Life

   Mirësevini në Dimër Dimri ka filluar, i Plotfuqishmi ka krijuar stinë shumëngjyrëshe për rritjen dhe lulëzimin e jetës në këtë botë, stina më e mirë për tretjen e ushqimit dhe për shëndetin dhe mirëqenien, Është dimër –
  Noor Health Life ka thënë vazhdimisht se duhet t’i ndihmoni të varfrit, kur ndihmoni një të varfër, Allahu qoftë ndihmësi juaj dhe kujdeset veçanërisht për fëmijët tuaj në dimër.  Lexo më shumë.
   Dimri fillon në dhjetor dhe zgjat deri në shkurt.  Zakonisht këta muaj janë shumë të ftohtë.  Nëse tregohet kujdes për parandalimin e të ftohtit atëherë i ftohti është një bekim dhe nëse bëhet pakujdesia atëherë dimri bëhet shqetësim. Sistemi imunitar preket. Dhurata e parë e pakujdesisë së dimrit është gripi ose gripi epidemik. Yndyra grumbullohet dhe e mban trupin të ngrohtë dhe i fortë, ashtu si funksionet e brendshme të trupit vazhdojnë të riparohen dhe riparohen, po ashtu edhe sistemi imunitar i trupit tonë.Më mirë duhet të merren masat e mëposhtme për të parandaluar sëmundjet në këtë stinë.

   Banjë:

   Larja behet shume here ne vere por ne dimer disa njerez jane shume te kujdesshem ne larjen.Njerezit e te cileve shendeti nuk mund te perballoje motin e ashper nuk lahen me jave apo edhe muaj.Frika nga i ftohti i forte dhe pneumonia por me shume.Larja gjate dites eshte gjithashtu e dëmshme për shëndetin.Këshillohet të bëni banjë me ujë të vakët një herë në ditë.  Larja përshpejton qarkullimin e gjakut dhe e bën trupin të lumtur.

   Veshje:

   Me fillimin e dimrit gradualisht fillon perdorimi i rrobave te ngrohta.Ne kete stine fryn ere e ftohte dhe e forte, ndaj secili duhet te perdore rroba te ngrohta sipas shendetit dhe gjendjes se tij.Kujdes te vecante per te kursyer.Pas namazit te sabahut beni ushtrime te lehta rutinë me rroba të gjera.

   Ushqimi:

   Moti i ftohtë në dimër mbyll poret e trupit gjë që nuk shkakton djersitje, për këtë arsye përdoret ushqimi më i ushqyeshëm për të ruajtur temperaturën e trupit.Gjërat e nxehta duhen përdorur me masë.  Frutat e thata si bajamet, fistikët, qiqrat, kikirikët, arrat, shqemet sigurojnë nxehtësinë e trupit. Oreksi rritet në këtë stinë, kështu që artikujt e rëndë treten shpejt. Kjo stinë është shumë e përshtatshme për ushqimin e mirë dhe veshje të këndshme. Prandaj përdorni një dietë të mirë sa më shumë që të jetë e mundur.

   Masa paraprake:

   Mos dilni pa nevojë në mëngjes dhe në mbrëmje të ftohtë.  Netët janë të ftohta dhe të gjata prandaj mos flini në ambiente të hapura apo në një dhomë krejtësisht të mbyllur, por dritaret dhe çatitë duhet të jenë gjithmonë të hapura.Mbani gjithmonë këmbët tuaja të ngrohta pasi gjendja fizike e këmbëve ndikon shumë në trupin e njeriut.Lëkura është më e prekur, gjymtyrët e tjera janë të mbështjella me rroba, çorape dhe këpucë, por fytyra preket më shumë nga hapja.  Lëkura e fytyrës bëhet e thatë dhe e çarë, kështu që nëse shkakton shenja në fytyrë, atëherë lani fytyrën me ujë të vakët dhe lani fytyrën. Përdorni më pak sapun. Është e dobishme të përdorni glicerinë dhe ujë trëndafili gjatë natës. Para se të shkoni në shtrat Përzieni limonin dhe glicerinë në ujë trëndafili dhe aplikojeni në duar, këmbë dhe fytyrë.Lajeni fytyrën në mëngjes.Fytyra juaj do të shkëlqejë.  Kjo procedurë mund të bëhet 3 deri në 4 herë në ditë por reduktoni përdorimin e sapunit pasi zvogëlon yndyrën natyrale të lëkurës.

   Mungesa e çelikut:

   Në dimër, gishtat dhe gishtat e duarve dhe këmbëve janë shpesh të ftohta si akulli. Kur janë të paralizuar, ato nuk funksionojnë siç duhet. Një shkak i zakonshëm i kësaj është në fakt mungesa e hekurit në gjak. Nuk thith oksigjen të mjaftueshëm i cili nuk gjeneron nxehtësi në trup. Për të marrë çelik natyral, grini imët 100 gram zarzavate të freskëta. Gatuani në një tigan me vaj të ulët. Dhe grini imët specat e gjelbër, qëroni me bukë. Kjo zarzavate e gatuar e kompenson shpejt mungesa e hekurit në organizëm.Në mënyrë të ngjashme, konsumimi i rregullt i kajsive të thata gjithashtu rrit nivelin e hekurit në gjak.

   Supë pule:

   Që nga kohët e lashta lëngu i pulës mendohet të jetë i dobishëm në ftohjet dhe gripin. Është i dobishëm në inflamacionin e hundës dhe fytit. Qelizat e bardha të gjakut të trupit veprojnë si ushtarë.Kjo supë ka vetinë që i ndihmon këto qeliza të bardha të gjakut Hulumtimet gjithashtu e kanë treguar këtë.

   Kujdesi është më i mirë se kurimi:

   Janë 1200 lloje virusesh që shkaktojnë ftohje dhe grip, të cilat transmetohen nga kollitja ose teshtitja e një personi të infektuar, ndaj lani duart.  Qëndroni të paktën pesë metra larg një personi me të ftohtin e zakonshëm ose mund të infektoheni, qytetari amerikan më i zakonshëm në botë.

   Sëmundjet:

   Ftohjet dhe kolla janë një sëmundje e zakonshme e dimrit. Duhet pasur kujdes për t’i parandaluar ato. Shumë njerëz besojnë se shërimi dhe parandalimi i ftohjes dhe gripit fshihet në dietën e përditshme. Frutat, perimet, hudhra, uthull, shafran i Indisë dhe piper etj. keto ushqime forcojne sistemin imunitar te organizmit Gargara me uje te kripur ben mire per dhimbjet e fytit Mjalti eshte perdorur qe ne kohet e lashta.Eshte i dobishem ne kolle.

   Vitaminë C:

   Dielli është trajtimi më i mirë për të ftohtin dhe gripin.Shfrani i Indisë është i vetmi bar që stimulon sistemin imunitar të organizmit në të gjitha stinët por përdorimi i vazhdueshëm i tij nuk është i dobishëm.Nëse jeni të sëmurë pushoni.Mos përdorni shumë kafeinë.

   Në çaj shtoni pak xhenxhefil dhe kanellë. Përdoreni në mëngjes dhe në mbrëmje. Në dimër kolla zakonisht zgjat më shumë. Për këtë shtoni një majë piper të zi të grimcuar në një lugë çaji mjaltë, shtoni një gotë ujë të vluar. , kripë sipas shijes dhe Hani përzierjen e mjaltit më pas pini ujë të përzier me kripë si çaji, do të ndiheni më mirë vetëm pasi ta përdorni 3 ose 4 herë.

   Hani një dietë të ekuilibruar dhe qëndroni të shëndetshëm:

   Mënyra se si e jetoni jetën tuaj dhe çfarë ushqimesh hani kanë një efekt në sistemin tuaj imunitar dhe këto janë gjërat që e bëjnë atë të fortë dhe të dobët. Vitamina C luan një rol të rëndësishëm për dimër. Është burimi.  Natyra është e sjellshme në Pakistan, në fillim të dimrit na jep fruta të bollshme si kanoe, fruta, grejpfrut dhe limon, duke ndërmarrë disa hapa të thjeshtë mund të përmirësojmë edhe sistemin tonë të mbrojtjes, dmth nëse vuani nga ndonjë sëmundje. atëherë nuk do të ndiheni të sëmurë apo të dobët dhe kjo do të jetë për shkak të sistemit tuaj të fortë mbrojtës. Përdorini ato me ekuilibër dhe moderim për të përballuar dimrin dhe për të pritur ngrohtësisht dimrin – më shumë pyetje dhe përgjigje Mund të merrni WhatsApp dhe email me Noor Health Life për të marrë atë.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s