Elle tahmin edilebilecek 10 hastalık.

Noor Health Life

       Birçok hastalığın belirtileri ellerle tahmin edilebilir.

       Parmak uzunluğundan kavrama gücüne kadar, ellerimiz çeşitli tıbbi tehlikeleri tahmin eder.

       Fakat elimizdeki bazı yaygın şeylerin ne ölçüde sağlık tehlikelerini gösterdiğini biliyor musunuz?

       İşte tıp bilimine göre elimizde görünen bazı belirtiler.

       Parmak uzunluğu: Eklem ağrısı riski

       Bir kadının üçüncü parmağı, erkeklerde yaygın olan işaret parmağından uzunsa, diz ağrısı çekme olasılığı iki kat daha fazladır.  Arthritis and Rheumatism tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, olası bir neden östrojen hormonunun düşük seviyeleridir.

       El sıkışmak: Parkinson hastalığının belirtileri

       El sıkışma bazen aşırı kafein kullanımının veya bazı ilaçların yan etkilerinin sonucu olabilir.  Ama tek eldeyse hemen doktora görünmek daha iyidir.  Bir el titremesi, Parkinson hastalığının ilk belirtisi olabilir.

       Tırnak rengi: böbrek hastalığı

       Bir çalışma, ciddi böbrek hastalığı olan 100 hastayı inceledi ve %36’sının iki renkli tırnaklara sahip olduğunu buldu (tırnakların alt kısmı beyaz ve üst kısmı kahverengiydi).  Tırnaklardaki bu durumun olası nedenleri, her ikisi de böbrek hastalığının bir parçası olan bazı hormonlarda artış ve şiddetli anemi olabilir.  Tırnaklarınızda iki renk fark ederseniz veya siyaha dönerse, daha koyu renkler de cilt kanseri belirtisi olabileceğinden hemen bir doktora danışın.

       Kavrama gücü: Kalp sağlığı

       Zayıf bir tutuş, kalp krizi veya felç habercisi olabilir ve bundan kaçınma şansı düşük olabilir.  17 ülkenin sakinleri üzerinde yapılan bir araştırma, kavrama gücünün erken ölümü kan basıncından daha iyi tahmin edebileceğini buldu.  Araştırmacılara göre, kavrama gücü, genel kas gücünü ve zindeliğini değerlendirmek ve kalp hastalığını önlemek için fiziksel aktivite önermek için kullanılabilir.

       Parmak izleri: Yüksek tansiyon

      Noor Health Life araştırması, bir veya daha fazla parmağı dairesel parmak izi olan kişilerin yüksek tansiyon riski altında olabileceğini buldu.  Parmaklar ne kadar dairesel olursa, kan basıncı o kadar yüksek olur.

       Ellerde terleme: Aşırı terleme

       Ellerde aşırı terleme, ter bezlerinin daha aktif hale geldiği aşırı terlemenin yanı sıra tiroid hastalığına da yol açabilir.  Çoğu insan bu sorunu koltuk altı, avuç içi veya ayak gibi vücudun bir veya iki bölgesinde yaşar.  Doktorlar bunu inceleyebilir ve tedaviyi reçete edebilir.

       Sarı eller: anemi.

       Şiddetli veya kronik anemi vb. gibi farklı anemi veya anemi türleri vardır. Ancak aneminin türü ne olursa olsun, etkilenen kişinin vücudundaki sağlıklı kan hücrelerinin miktarı oksijen sağlamak için yeterli değildir.  Bu nedenle bu hastalığın en sık görülen belirtisi ciltte solgunluk görünümü, özellikle el ve tırnak derisinin sararmasıdır.

      Akciğer hastalıkları

       Kulüp Tırnağı veya Parmak, tırnak çevresindeki deri parlaklaşırken tırnak tabanının yumuşamasına, benzer şekilde tırnakların normalden daha fazla dönmesine ve parmak uçlarının eskisinden daha büyük olmasına atıfta bulunur, bu genellikle akciğerlerin bir işaretidir. Hastalığı gösterir çünkü parmaklar veya tırnaklar oksijen eksikliğinden muzdariptir.  Bu arada, bu semptom aynı zamanda kan damarı hastalıklarının, karaciğer hastalıklarının bir işareti olabilir.

      Bu tırnak yapısı kanser belirtisi değil mi?

      Karaciğer hastalıkları

       Derideki kırmızı lekeler birçok hastalığın belirtisi olabilir, ancak genellikle karaciğer hastalığının en sık görülen belirtisidir.  Ellerinde bu duruma sahip bazı kişilerin avuçlarında aşırı sıcaklık oluşur ve bu da karaciğer hasarına işaret edebilir.Parmak eklemlerinde ağrı – Nedenleri ve tedavisi

      Uzmanlar, günümüzde birçok hastalığın “küçük” olduğu gerçeğine dikkat çekiyor.  Yol, sadece yaşlılar için olumsuz, gençler giderek daha fazla etkileniyor.  Bu nedenle, çok sayıda kadın eklem hastalıklarından muzdariptir ve birçok doktor parmak eklemlerindeki ağrıdan şikayet etmektedir.  Hadi ama, çünkü parmaklar parmak eklemlerine zarar verebilir ve böyle bir tedavi gerektirebilir.

      Parmak eklemleri neden ağrıyor?

      Parmak eklemlerindeki ağrıya travmatik faktörler neden olabilir: çekme veya karıncalanma, telafi, kırılma vb.  Bu gibi durumlarda, kural olarak, neden açıktır.  Geçici ağrı bazen irrasyonel veya uzun süreli fiziksel büyütme, ellerin rahatsız edici bir pozisyonda bulunması ile ilişkilidir.  Genellikle vücudun diğer eklemlerinde olduğu gibi parmak eklemlerindeki ağrılar, kalsiyum eksikliği, aşırı hormon gevşemesi, nöbetler sırasında kadınlarda sinir seğirmesinden kaynaklanabilir.

      Ancak parmak eklemlerindeki ağrı, belirgin bir neden olmaksızın uzun süre endişeleniyorsa, ciddi hastalıklara bağlı olabilir.  Anahtar olanları düşünün:

      Osteoartrit vücuttaki metabolik bozuklukların, ellerin, genetik faktörlerin iş yükünün neden olabileceği bir hastalıktır.  Bu durumda, parmaklarda belirli zihinsel nodüllerin oluştuğu toksik olmayan eklemlerin bir deformitesi vardır.

      Romatoid artrit, vücuttaki çeşitli eklemleri etkileyen ve genellikle el ve ayak parmaklarında başlayan dejeneratif bir otoimmün hastalıktır.  Bu durumda, inflamatuar hasar, dermatit ve açgözlülük, yavaş yavaş kalınlaşan eklemlerin üzerinde deforme olur.  Bu durumda, geceleri ve sabahları ağrı genellikle ağrılıdır.

      GATE, eklemlerde ürik asit tuzlarının kristallerinin biriktiği metabolik bozuklukların neden olduğu bir hastalıktır.  El ve ayak eklemleri etkilenebilir.  Gut ağrısı çok şiddetli olduğunda, yanıklar, eklemlerde cilt dalgalanmaları, hızlı hareket kısıtlaması.

      Radyasyon ekleminin metatarsal kemiğe bağlı olduğu başparmağın eklemleri yaralanma ile birlikteyse, resüsitasyon olası bir nedendir.  Bu matematik, başparmağın aşırı fiziksel yüklenmesiyle ilişkilidir ve sık görülen bir osteoartrit durumudur.

      Mineral linyit (“yapıştırılan parmak”), elastik parmak kalınlığının uzamasından sorumlu olan tendonların enflamatuar hasarı ile ilişkili bir hastalıktır.  Bunun nedeni parmak eklemlerinin sıkılması gerektiği ve kaybolduklarında bir tık sesi olması olabilir.

      Tarımsal bağlantı, genellikle derilerinde zaten Poorroesianların derisi olan eklemlere yol açan eklemler tarafından yönlendirilir.  Hastalık herhangi bir parmağı etkileyerek tüm eklemlerde ağrı, ağrı, iltihaplanma ve kramplara neden olabilir.

      Bursit, boşluklarında sıvı birikmesi ile parmak eklemlerinin iltihaplanmasıdır.  Yaralar, parmaklardaki yükler, enfeksiyonun penetrasyonu matematiğe neden olabilir.  Bu durumda, etkilenen eklemde ağrılı şişlik oluşumu, açgözlülük alanı karakteristiktir.

      Eklem ağrısı tedavisi

      Ağrılı eklemleri ortadan kaldırmak için neyin gerekli olduğunu söylemek haksız olarak imkansızdır.  Tedavi büyük ölçüde bir elin parmaklarındaki eklemlerin neden travma veya hastalık sonucu yaralandığına bağlıdır.  Bu nedenle, uygun tedavinin atanması için bir doktora danışılmalı ve muayene edilmelidir.

      Çoğu durumda, bu semptomla, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, kondroprotektörler, antibiyotikler, boya matkapları, hormonlar reçete edilir.  Masaj, fizyoterapi prosedürleri, parmak egzersizleri de yapılmalıdır.  En azından hastalar cerrahi müdahale gerektirir.  Parmak eklemlerinin ağrıdan etkilendiği bilindiği için bağımsız olarak tedavi edilmesi önerilmez.  Daha fazla soru ve cevap almak için Noor Health Life ile WhatsApp ve e-posta gönderebilirsiniz.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s