10 sëmundje që mund të parashikohen me dorë.

Noor Health Life

    Simptomat e shumë sëmundjeve mund të vlerësohen me duar.

    Nga gjatësia e gishtit deri te forca e kapjes, duart tona parashikojnë një sërë rreziqesh mjekësore.

    Por a e dini se deri në çfarë mase disa nga gjërat e zakonshme në duart tona tregojnë rreziqe për shëndetin?

    Ja disa nga simptomat që shfaqen në duart tona sipas shkencës mjekësore.

    Gjatësia e gishtit: Rrezik për dhimbje kyçesh

    Nëse gishti i tretë i një gruaje është më i gjatë se gishti i saj tregues, gjë që është e zakonshme tek meshkujt, ajo ka dy herë më shumë gjasa të vuajë nga dhimbjet e gjurit.  Një arsye e mundshme është niveli i ulët i hormonit estrogjen, sipas një studimi të botuar në revistën mjekësore Arthritis and Rheumatism.

    Shtrëngimi i duarve: Simptomat e sëmundjes së Parkinsonit

    Shtrëngimi i duarve ndonjëherë mund të jetë rezultat i përdorimit të tepërt të kafeinës ose efekteve anësore të disa ilaçeve.  Por nëse është në njërën dorë, është më mirë të shkoni menjëherë te mjeku.  Dridhja e njërës dorë mund të jetë shenja e parë e sëmundjes së Parkinsonit.

    Ngjyra e thonjve: sëmundje të veshkave

    Një studim vëzhgoi 100 pacientë me sëmundje serioze të veshkave dhe zbuloi se 36% kishin thonj me dy ngjyra (pjesa e poshtme e thonjve ishte e bardhë dhe e sipërme kafe).  Shkaktarët e mundshëm të kësaj gjendjeje të thonjve mund të jenë rritja e disa hormoneve dhe anemia e rëndë, të cilat të dyja janë pjesë e sëmundjes së veshkave.  Nëse vëreni dy ngjyra në thonjtë tuaj ose ato bëhen të zeza, këshillohuni menjëherë me një mjek pasi edhe ngjyrat e errëta mund të jenë shenjë e kancerit të lëkurës.

    Forca e kapjes: Shëndeti i zemrës

    Një shtrëngim i dobët mund të jetë një pararendës i një sulmi në zemër ose goditje në tru dhe një shans i ulët për ta shmangur atë.  Një studim i banorëve të 17 vendeve zbuloi se forca e kapjes mund të parashikonte më mirë vdekjen e parakohshme sesa presionin e gjakut.  Sipas studiuesve, forca e kapjes mund të përdoret për të vlerësuar forcën e përgjithshme të muskujve dhe aftësinë fizike dhe për të sugjeruar aktivitet fizik për të parandaluar sëmundjet e zemrës.

    Gjurmët e gishtërinjve: Presioni i lartë i gjakut

   Studimi Noor Health Life zbuloi se njerëzit me një ose më shumë gishta me gjurmë gishtash rrethore mund të jenë në rrezik për presion të lartë të gjakut.  Sa më rrethore të jenë gishtat, aq më i lartë është presioni i gjakut.

    Djersitje në duar: Djersitje e tepërt

    Djersitja e tepërt në duar mund të çojë në sëmundje të tiroides, si dhe djersitje të tepërt, në të cilën gjëndrat e djersës bëhen më aktive.  Shumica e njerëzve e përjetojnë këtë problem në një ose dy pjesë të trupit si sqetullat, pëllëmbët ose këmbët.  Mjekët mund ta ekzaminojnë atë dhe të përshkruajnë trajtim.

    Duart e verdha: anemi.

    Ekzistojnë lloje të ndryshme të anemisë ose anemisë, si anemia e rëndë ose kronike, etj. Megjithatë, pavarësisht nga lloji i anemisë, sasia e qelizave të shëndetshme të gjakut në trupin e personit të prekur nuk është e mjaftueshme për të furnizuar oksigjenin. Të jetë në gjendje të japë.  Kjo është arsyeja pse simptoma më e zakonshme e kësaj sëmundjeje është shfaqja e zbehjes në lëkurë, veçanërisht zverdhja e lëkurës së duarve dhe thonjve.

   Sëmundjet e mushkërive

    Klubi Nail ose Finger i referohet zbutjes së bazës së thonjve ndërsa lëkura rreth thonjve bëhet me shkëlqim, në mënyrë të ngjashme thonjtë kthehen më shumë se zakonisht ndërsa majat e gishtave bëhen më të mëdhenj se më parë, kjo zakonisht është një shenjë e mushkërive. Tregon sëmundje sepse gishtat ose thonjtë vuajnë nga mungesa e oksigjenit.  Nga rruga, kjo simptomë mund të jetë gjithashtu një shenjë e sëmundjeve të enëve të gjakut, sëmundjeve të mëlçisë.

   A nuk është kjo strukturë e thonjve një shenjë e kancerit?

   Sëmundjet e mëlçisë

    Njollat ​​e kuqe në lëkurë mund të jenë shenjë e shumë sëmundjeve, por zakonisht është simptoma më e zakonshme e sëmundjes së mëlçisë.  Disa njerëz me këtë gjendje të duarve përjetojnë ngrohtësi të tepërt në pëllëmbët e dorës, gjë që mund të tregojë dëmtim të mëlçisë Dhimbje në nyjet e gishtave – Shkaqet dhe trajtimi

   Ekspertët vënë në dukje faktin se shumë sëmundje sot janë “të vogla”.  Mënyra, vetëm negative për të moshuarit, të rinjtë po preken gjithnjë e më shumë.  Prandaj, një numër i madh i grave vuajnë nga sëmundjet e kyçeve, dhe shumë mjekë ankohen për dhimbje në nyjet e gishtave.  Hajde, sepse gishtat mund të dëmtojnë nyjet e gishtave të gishtave dhe kërkojnë një trajtim të tillë.

   Pse dhembin nyjet e gishtave?

   Dhimbja në nyjet e gishtave mund të shkaktohet nga faktorë traumatikë: tërheqje ose ndjesi shpimi gjilpërash, kompensim, frakturë, etj.  Në raste të tilla, si rregull, arsyeja është e qartë.  Dhimbja kalimtare shoqërohet ndonjëherë me shtim fizik të paarsyeshëm ose të zgjatur, praninë e duarve në një pozicion të pakëndshëm.  Shpesh dhimbja në nyjet e gishtërinjve, si në nyjet e tjera të trupit, mund të shkaktohet nga mungesa e kalciumit, relaksimi i tepërt i hormoneve, shtrëngimi i nervave tek gratë gjatë krizave.

   Por nëse dhimbja në nyjet e gishtave është e shqetësuar për një kohë të gjatë pa ndonjë arsye të dukshme, mund të lidhet me sëmundje të rënda.  Konsideroni ato kryesore:

   Osteoartriti është një sëmundje që mund të shkaktohet nga çrregullime metabolike në trup, duar, ngarkesa e biznesit në faktorë gjenetikë.  Në këtë rast vërehet një deformim i kyçeve jo toksike, në të cilat formohen nyje specifike mendore në gishta.

   Artriti reumatoid është një sëmundje degjenerative autoimune që prek nyje të ndryshme në trup dhe shpesh fillon me gishtat e duarve dhe këmbëve.  Në këtë rast, me dëmtime inflamatore, dermatit dhe lakmi mbi kyçe, të cilat gradualisht trashen, deformohen.  Në këtë rast, dhimbja gjatë natës dhe në mëngjes është shpesh e dhimbshme.

   GATE është një sëmundje e shkaktuar nga çrregullime metabolike në të cilat kristalet e kripërave të acidit urik grumbullohen brenda kyçeve.  Nyjet e duarve dhe këmbëve mund të preken.  Kur dhimbja e përdhes është shumë e fortë, djegiet, lëkura valëvitet mbi kyçe, kufizimi i shpejtë i lëvizjes.

   Reanimimi është një shkak i mundshëm nëse nyjet e gishtit të madh, në të cilat nyja e rrezatimit është ngjitur në kockën metatarsale me lëndim.  Kjo matematikë shoqërohet me mbingarkesë fizike të gishtit të madh dhe është një gjendje e shpeshtë e osteoartritit.

   Linjiniti mineral (“gishti i këputur”) është një sëmundje që shoqërohet me dëmtime inflamatore të tendinave, të cilat janë përgjegjëse për zgjatjen e trashësisë elastike të gishtit.  Kjo mund të jetë për shkak të faktit se nyjet e gishtave duhet të shtrydhen dhe ka një klikim kur ato zhduken.

   Lidhja agrare udhëhiqet nga nyjet, të cilat shpesh krijojnë ato në lëkurën e tyre që janë tashmë lëkura e Poorroesians.  Sëmundja mund të prekë çdo gisht, duke shkaktuar dhimbje, dhimbje, inflamacion dhe ngërçe në të gjitha kyçet.

   Bursiti është inflamacion i nyjeve të gishtërinjve, me akumulimin e lëngjeve në zgavrën e tyre.  Plagët, ngarkesat në gishta, depërtimi i infeksionit mund të shkaktojnë një matematikë.  Në këtë rast është karakteristik formimi i ënjtjes së dhimbshme në nyjen e prekur, zonën e lakmisë.

   Trajtimi i dhimbjeve të kyçeve

   Në mënyrë të padrejtë është e pamundur të thuhet se çfarë nevojitet për të eliminuar nyjet e dhimbshme.  Trajtimi në masë të madhe varet nga arsyeja pse nyjet në gishtat e njërës dorë janë lënduar, nëse është rezultat i një traume apo sëmundjeje.  Prandaj, duhet të konsultoheni me një mjek dhe të ekzaminoni për caktimin e terapisë së duhur.

   Në shumicën e rasteve, me këtë simptomë, përshkruhen ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, kondroprotektorë, antibiotikë, stërvitje për bojë, hormone.  Duhet të kryhen gjithashtu masazh, procedura fizioterapie, ushtrime me gishta.  Të paktën pacientët kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale.  Nuk rekomandohet trajtimi i pavarur, pasi dihet se nyjet e gishtave preken nga dhimbja.  Mund të dërgoni email dhe WhatsApp me Noor Health Life për të marrë më shumë pyetje dhe përgjigje.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s