10 haigust, mida saab käsitsi ennustada.

Noor Health Life

      Paljude haiguste sümptomeid saab kätega hinnata.

      Alates sõrme pikkusest kuni haardetugevuseni ennustavad meie käed mitmesuguseid meditsiinilisi ohte.

      Kuid kas teate, mil määral viitavad mõned meie käes olevad tavalised asjad terviseohtudele?

      Siin on mõned sümptomid, mis arstiteaduse järgi meie käes ilmnevad.

      Sõrme pikkus: liigesevalu oht

      Kui naise kolmas sõrm on pikem kui nimetissõrm, mis on meestel tavaline, kannatab ta kaks korda tõenäolisemalt põlvevalu.  Üks võimalik põhjus on östrogeenihormooni madal tase, selgub meditsiiniajakirjas Arthritis and Rheumatism avaldatud uuringust.

      Käte värisemine: Parkinsoni tõve sümptomid

      Käte värisemine võib mõnikord olla tingitud liigsest kofeiinitarbimisest või teatud ravimite kõrvaltoimetest.  Aga kui see on ühes käes, on parem kohe arsti poole pöörduda.  Ühe käe värin võib olla esimene Parkinsoni tõve tunnus.

      Küünte värvus: neeruhaigus

      Ühes uuringus vaadeldi 100 raske neeruhaigusega patsienti ja leiti, et 36%-l olid kahevärvilised küüned (küünte alumine osa oli valge ja ülemine pruun).  Küünte selle seisundi võimalikud põhjused võivad olla teatud hormoonide taseme tõus ja raske aneemia, mis mõlemad on osa neeruhaigusest.  Kui märkate oma küüntel kahte värvi või need muutuvad mustaks, pöörduge kohe arsti poole, sest ka tumedamad värvid võivad olla nahavähi tunnuseks.

      Haardetugevus: südame tervis

      Nõrk haare võib olla südameataki või insuldi eelkäija ja väike võimalus seda vältida.  17 riigi elanike seas läbi viidud uuring näitas, et haardetugevus ennustab enneaegset surma paremini kui vererõhk.  Teadlaste sõnul saab haardetugevust kasutada üldise lihasjõu ja vormisoleku hindamiseks ning südamehaiguste ennetamiseks mõeldud füüsilise tegevuse soovitamiseks.

      Sõrmejäljed: kõrge vererõhk

     Noor Health Life’i uuringust selgus, et inimestel, kellel on ühel või mitmel sõrmel ringikujulised sõrmejäljed, võib tekkida kõrge vererõhu oht.  Mida ringikujulisemad on sõrmed, seda kõrgem on vererõhk.

      Higistamine kätes: liigne higistamine

      Käte liigne higistamine võib põhjustada nii kilpnäärmehaigusi kui ka liigset higistamist, mille puhul aktiveeruvad higinäärmed.  Enamik inimesi kogeb seda probleemi ühes või kahes kehaosas, nagu kaenlaalused, peopesad või jalad.  Arstid saavad seda uurida ja ravi määrata.

      Kollased käed: aneemia.

      Aneemiat või aneemiat on erinevat tüüpi, näiteks raske või krooniline aneemia jne. Kuid olenemata aneemia tüübist ei piisa haige inimese kehas olevate tervete vererakkude hulgast hapnikuga varustamiseks. Olge suuteline toimetama.  Sellepärast on selle haiguse kõige levinum sümptom naha kahvatus, eriti käte ja küünte naha kollasus.

     Kopsude haigused

      Club Nail või Finger viitab küünepõhja pehmenemisele, samal ajal kui nahk küünte ümber muutub läikivaks, samamoodi küüned kõverduvad rohkem kui tavaliselt, samal ajal kui sõrmeotsad muutuvad varasemast suuremaks, tavaliselt on see märk kopsudest. Viitab haigusele, kuna sõrmed või küüned kannatavad hapnikupuuduse all.  Muide, see sümptom võib olla ka märk veresoonte haigustest, maksahaigustest.

     Kas see küüne struktuur pole vähi märk?

     Maksahaigused

      Punased laigud nahal võivad olla märk paljudest haigustest, kuid tavaliselt on see maksahaiguse kõige sagedasem sümptom.  Mõned selle kätehaigusega inimesed tunnevad peopesades liigset soojust, mis võib viidata maksakahjustusele.Sõrmede liigeste valu – põhjused ja ravi

     Eksperdid märgivad tõsiasja, et paljud haigused on tänapäeval “väikesed”.  See, kuidas eakate jaoks on lihtsalt negatiivne, mõjutavad noored üha enam.  Seetõttu kannatab suur osa naisi liigesehaiguste all ja paljud arstid kurdavad valu sõrmede liigestes.  Olge nüüd, sest sõrmed võivad kahjustada sõrmede liigeseid ja nõuavad sellist ravi.

     Miks sõrmeliigesed valutavad?

     Valu sõrmede liigestes võivad põhjustada traumaatilised tegurid: tõmbamine või kipitus, kompensatsioon, luumurd jne.  Sellistel juhtudel on põhjus reeglina ilmne.  Mööduvat valu seostatakse mõnikord irratsionaalse või pikaajalise füüsilise suurenemisega, käte olemasolu ebamugavas asendis.  Sageli võib sõrmede liigeste, nagu ka teiste kehaliigeste valu põhjuseks olla kaltsiumipuudus, hormoonide liigne lõdvestumine, närvide tõmblused naistel krampide ajal.

     Kuid kui sõrmede liigeste valu on pikka aega mures ilma ilmse põhjuseta, võib see olla seotud tõsiste haigustega.  Mõelge peamistele:

     Osteoartriit on haigus, mille põhjuseks võivad olla ainevahetushäired organismis, kätes, ärikoormus geneetilistele teguritele.  Sel juhul on tegemist mittetoksiliste liigeste deformatsiooniga, mille käigus tekivad sõrmedele spetsiifilised vaimsed sõlmed.

     Reumatoidartriit on degeneratiivne autoimmuunhaigus, mis mõjutab keha erinevaid liigeseid ning algab sageli sõrmedest ja varvastest.  Sellisel juhul deformeeruvad põletikulised kahjustused, dermatiit ja ahnus liigeste kohal, mis järk-järgult paksenevad.  Sellisel juhul on valu öösel ja hommikul sageli valulik.

     GATE on ainevahetushäiretest põhjustatud haigus, mille korral liigestesse kogunevad kusihappe soolade kristallid.  Kahjustada võivad käte ja jalgade liigesed.  Kui podagra valu on väga tugev, siis põletused, naha lainetus üle liigeste, kiire liikumise piiramine.

     Elustamine on võimalik põhjus, kui pöidla liigesed, mille puhul kiiritusliiges on vigastusega kinnitatud pöialuule.  Seda matemaatikat seostatakse pöidla füüsilise ülekoormusega ja see on osteoartriidi sagedane seisund.

     Mineraalne ligniit (“snapping finger”) on haigus, mis on seotud kõõluste põletikulise kahjustusega, mis vastutavad elastse sõrme paksuse pikendamise eest.  See võib olla tingitud sellest, et sõrmeliigesed tuleb pigistada ja nende kadumisel kostab klõps.

     Põllumajanduse seost juhivad liigesed, millest sageli tekivad nende nahas need, kes on juba poorroeslaste nahk.  Haigus võib mõjutada mis tahes sõrme, põhjustades valu, valulikkust, põletikku ja krampe kõikides liigestes.

     Bursiit on sõrmede liigeste põletik, millega kaasneb vedeliku kogunemine nende õõnsustesse.  Haavad, koormused sõrmedele, nakkuse tungimine võivad põhjustada matemaatikat.  Sel juhul on iseloomulik valuliku turse tekkimine kahjustatud liigeses, ahnuspiirkonnas.

     Liigesevalu ravi

     Ebaõiglaselt on võimatu öelda, mida on vaja valulike liigeste kõrvaldamiseks.  Ravi sõltub suuresti sellest, miks ühe käe sõrmede liigesed on vigastatud, olgu see siis trauma või haiguse tagajärg.  Seetõttu tuleb sobiva ravi määramiseks konsulteerida arstiga ja uurida.

     Enamikul juhtudel on selle sümptomiga ette nähtud mittesteroidsed põletikuvastased ravimid, kondroprotektorid, antibiootikumid, värvimisharjutused, hormoonid.  Samuti tuleb läbi viia massaaž, füsioteraapia protseduurid, sõrmeharjutused.  Vähemalt vajavad patsiendid kirurgilist sekkumist.  Seda ei soovitata iseseisvalt ravida, kuna on teada, et sõrmede liigesed on valust mõjutatud.  Rohkemate küsimuste ja vastuste saamiseks saate Noor Health Life’iga meili teel ja WhatsAppis saata.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s