Jeni të shqetësuar nga dhimbja e qafës?  Le të gjejmë një zgjidhje!

Noor Health Life

    Qafat dhe shpina jonë përbëhen nga vula të vogla që na duken si gjemba.  Dhimbja e qafës mund të ketë shumë shkaqe dhe është një problem shumë i zakonshëm.  Shumica prej nesh kanë një qëndrim të qetë kur bëhet fjalë për të pikturuar një fotografi për veten tonë.  Këtu janë disa nga arsyet: Noor Health Life është gjithmonë në shërbimin tuaj. Thjesht mbështesni Noor Health Life dhe ndihmoni Noor Health Life për të ndihmuar të varfërit.
   Le të lexojmë më shumë.
    * Stresi dhe ankthi

    gabim Pozicioni i gabuar i qafës së gjumit

    ● Qëndrimi i gabuar

    * Lodhje ose tendosje të muskujve

    * Meningjiti

    * Në këtë sëmundje ka inflamacion në membranën rreth trurit dhe tru i vogël dhe ka simptoma si dhimbje koke të forta, ethe dhe ngurtësim të fortë në qafë.

    * Atak ne zemer

    Me këtë dhimbje mund të jetë i pranishëm edhe ataku në zemër, por ai shoqërohet me simptoma të tjera si djersitje, të vjella, të përziera, vështirësi në frymëmarrje dhe dhimbje në nofull.

    Më poshtë janë disa nga shkaqet e zakonshme të dhimbjes së qafës:

    Thyerje

    Tumori

    Infeksioni

    ● Inflamacion – për shembull spondiliti mbyllës

    Simptomat:

    Simptomat e zakonshme të një problemi të qafës janë:

    * Dhimbje dhe tension: Kjo lloj dhimbje koke rëndohet duke e mbajtur kokën në një pozicion për një kohë të gjatë.

    * Mpirje e qafës ose ngjitje e gjilpërës brenda: Kjo është për shkak të presionit në një nerv që mund të ndihet deri në krah.

    ● Tingulli i klikimeve ose ndjesia e zhurmës: Ky tingull në termat mjekësorë quhet zvarritje dhe shkaktohet nga fërkimi i muskujve dhe kockave njëra mbi tjetrën.  Dhe kjo simptomë vërehet më shpesh gjatë natës.

    * Marramendje dhe të fikët: Presioni në arteriet vertebrale mund të shkaktojë të fikët dhe marramendje.

    * Tendosje e muskujve: Kjo ndjenjë shkaktohet nga ngurtësimi në muskuj.

    Trajtoni qafën në shtëpi

    Dhimbja e qafës zakonisht nuk shkaktohet nga një problem serioz dhe zakonisht zgjidhet brenda 4 deri në 6 javë.  Ushtrimet e mëposhtme mund të jenë të dobishme:

    ● Kthesë e mirë:

    Kthejeni kokën në njërën anë derisa muskujt të fillojnë të ndihen të tensionuar dhe qëndroni në atë pozicion për 5 sekonda dhe më pas përsërisni të njëjtin proces në anën tjetër.

    ● Nick Tilt Down:

    Butësisht përkulni qafën drejt gjoksit dhe lëreni në atë pozicion për disa momente dhe përsërisni këtë proces disa herë.

    ● Pjerrësi e mirë:

    Përkulni kokën në njërën shpatull derisa të ndiheni të shtrirë dhe mbajeni kokën në të njëjtin pozicion për 5 sekonda dhe më pas përsërisni të njëjtin proces në anën tjetër.

    ● Shtrirje e mirë:

    Zgjatni muskujt duke i shtyrë ijet prapa dhe qëndroni në atë pozicion për 5 sekonda dhe përsëriteni këtë proces 5 herë.

    Trajtimi i ngurtësimit të qafës:

    ● Pako me nxehtësi ose akull:

    Një paketë akulli 20-minutëshe mund të reduktojë ndjeshëm inflamacionin.  Në të njëjtën mënyrë ndiheni të qetë edhe pasi të keni bërë banjë me ujë të nxehtë.

    Merrni një masazh:

    Një masazh nga një specialist mund të jetë gjithashtu mjaft relaksues.

    کریں Përdorni medikamente OTC.

    Akupunkturë:

    Në këtë proces, gjilpëra të holla futen në pika të ndryshme presioni të muskujve tanë, gjë që e bën një person të ndjejë ndryshimin në një masë të madhe.

    Kujdesi kiropraktik:

    Ata mund të trajtojnë muskujt dhe nyjet në një mënyrë specifike, por është e rëndësishme që së pari të konsultoheni me një mjek.

    Reduktoni stresin:

    Stresi gjithashtu mund të shkaktojë tendosje të qafës, ndaj merrni pjesë në aktivitete që do të zvogëlojnë tensionin tuaj.

    Përmirësoni mjedisin tuaj të gjumit:

    * Zgjidhni dyshekë të mirë

    سو Flini me kokën lart ose kurrizin lart

    * Përdorni një jastëk të veçantë për qafën

    * Relaksoni trupin tuaj para se të shkoni në shtrat

    Dhimbja e qafës zakonisht shërohet me këto metoda por në rast vonese është e nevojshme të konsultoheni me mjekun tuaj Dhimbja e shpatullave është në muskuj, kocka ose rreth tyre.Nëse kjo dhimbje fillon atëherë dikush Bëhet e vështirë për të kryer punën me kujdes.  Njerëz të të gjitha moshave vuajnë nga dhimbjet e shpatullave.Njerëzit që përdorin laptopë, tabletë apo smartfonë për periudha të gjata kohore janë më të prirur ndaj këtij problemi.  Ka disa shkaqe të mundshme për dhimbjen e shpatullave.Shkaku më i zakonshëm mund të jetë lëndimi i indeve ose i muskujve.  Shkaqe të tjera të dhimbjes përfshijnë sëmundjet e kyçeve, frakturat e kockave, lirimin e vulave ose ngrirjen e shpatullës.  Sëmundjet e vulave të qafës, zemrës, mëlçisë dhe gjetheve gjithashtu shkaktojnë dhimbje në shpatull.  Simptomat e dhimbjes përfshijnë ënjtje dhe vështirësi në lëvizjen e shpatullës.  Dhimbjet e vogla mund t’i trajtoni edhe në shtëpi.Nëse dhimbjet janë të forta duhet të konsultoheni me mjekun.

   Mjete juridike në shtëpi për dhimbjet e shpatullave
   Qiell i ftohtë
   Ftohjet janë të shkëlqyera për dhimbjet e shpatullave.  Në zonën e prekur dëgjohen plagë të ftohta, gjë që redukton acarimin dhe parehatinë.
   .  Vendosni kube akulli në një qese plastike dhe mbështillini me një peshqir të hollë.
   Lëreni në zonën e prekur për dhjetë deri në pesëmbëdhjetë minuta.
   Bëjeni disa herë në ditë.
   Tharja mund të bëhet edhe duke njomur një peshqir në ujë të ftohtë.
   qiell i nxehtë
   Skitë e nxehta janë gjithashtu të dobishme në trajtimin e dhimbjeve.  Ndihmon në reduktimin e dhimbjes, acarimit dhe ënjtjes.  Është mirë të bëni ski të nxehtë 2 orë pas lëndimit.  Qielli i ngrohtë është gjithashtu i dobishëm në shtrirjen e muskujve.
   .  Mbushni një qese me ujë të nxehtë me ujë të ngrohtë dhe shtrydhni shpatullën.  Për ta bërë këtë, shtrihuni rehat dhe bëni ski disa herë në ditë për dhjetë deri në pesëmbëdhjetë minuta.
   Gjithashtu bëni një dush të lehtë të nxehtë dhe shtoni ujë për pesë deri në dhjetë minuta.  Qëndroni drejt ndërsa derdhni ujë.  Bëjeni këtë dy herë në ditë.
   Presioni
   Presion do të thotë shtytje në pjesën e dhimbshme.  Që redukton ënjtjen.  Fasha i jep shumë mbështetje dhe rehati shpatullës.
   Ju mund të bëni presion në zonën e prekur me një fashë të ngrohtë.Mbajeni fashën e lidhur në zonën e prekur për disa ditë për të reduktuar dhimbjen dhe ënjtjen.  Mbani shpatullat lart në një jastëk për t’u çlodhur.
   Mos e lidhni fashën shumë fort për të ndikuar në rrjedhën e gjakut.
   Kripë Epsom
   Kripa Epsom është bërë nga sulfati i magnezit.  Redukton dhimbjen.  Përmirëson qarkullimin e gjakut dhe redukton tensionin e muskujve.
   Mbushni vaskën me ujë të vakët ose mesatarisht të nxehtë.
   Shtoni dy gota kripë Epsom dhe shpërndajeni.
   .  Uluni në këtë ujë dhe mbani shpatullat tuaja të zhytura në ujë për njëzet deri në njëzet e pesë minuta.
   Bëjeni tre ditë në javë.
   Masazh
   Masazhi gjithashtu redukton dhimbjen e shpatullave.  Një masazh i lehtë ndihmon në uljen e tensionit të muskujve.  Përveç kësaj, zvogëlon ënjtjen dhe ngurtësimin duke rritur qarkullimin e gjakut.  Merrni një masazh nga dikush që mund të bëjë një masazh të mirë.  Për masazh mund të përdorni vaj ulliri, susami ose mustardë.
   Bëjeni disa herë në ditë.
   Nëse ju dhemb masazhi, mos e masazhoni.
   Shafran i Indisë
   Bëni një pastë duke përzier dy lugë shafran të Indisë dhe një ose më shumë lugë vaj kokosi.  Lëreni pastën të thahet në zonën e prekur.  Shpëlajeni me ujë të vakët.  Bëjeni këtë dy herë në ditë.
   .  Përzieni një lugë çaji shafran i Indisë në një filxhan qumësht dhe ziejeni.  Shtoni mjaltin dhe ëmbëlsoni.  Pini dy herë në ditë.
   Uthull molle
   Përzieni dy gota uthull molle të pastër në një vaskë me ujë të nxehtë.
   Vendosni shpatullat në këtë ujë për njëzet deri në tridhjetë minuta.  Bëjeni këtë një herë në ditë.
   Gjithashtu mund të përzieni një lugë çaji uthull dhe pak mjaltë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe ta pini dy herë në ditë.
   Xhenxhefil
   Pini dy deri në tre filxhanë çaj xhenxhefili në ditë.
   Për të bërë çaj, zieni një lugë gjelle xhenxhefil të grirë hollë në një gotë e gjysmë deri në dy gota ujë për dhjetë minuta.Pasi filtroni, përzieni mjaltin dhe pijeni.
   Më shumë udhëzime
   Relaksoni zonën e prekur sa më shumë që të jetë e mundur.
   Kur shtriheni, mbështetuni pas shpatullës dhe mbani bigëzim.
   Bëni ushtrime të lehta për të lëvizur zonën e prekur.
   Përzieni limonët në ujë të vakët dhe pijeni dy ose tre herë në ditë në mënyrë që mineralet të mos grumbullohen në kyçe pasi shkaktojnë dhimbje.
   Mos pini duhan ose duhan sepse pengon shërimin e plagëve.  Mund të dërgoni email dhe WhatsApp me Noor Health Life për të marrë më shumë pyetje dhe përgjigje.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s