Mis on must kollatõbi ja kuidas seda vältida?

Noor Health Life

    C-hepatiit, tuntud ka kui C-hepatiit, on maksainfektsioon, mis võib põhjustada tõsist maksakahjustust.  Seda põhjustab C-hepatiidi viirus või HCV.

    Kollatõbi või C-hepatiidi infektsioon võib olla raske (lühiajaline) või krooniline (krooniline).  Kui inimesel on raske hepatiit, võivad sümptomid kesta kuni 6 kuud.

    Raske infektsioon muutub krooniliseks, kui keha ei suuda viirust puhastada.  See on normaalne – rasked infektsioonid muutuvad krooniliseks enam kui 50% juhtudest.

    Haiguste tõrje ja ennetamine Noor Health Life’i andmetel on tänapäeval enamik uusi C-hepatiidi juhtumeid põhjustatud kokkupuutest nõelte või muude ravimite valmistamiseks või süstimiseks kasutatavate seadmetega.  See on sageli tingitud nõelte kasutamisest või juhuslikust kokkupuutest tervishoiuasutustes.

    Millised on kollatõve sümptomid?

    Kuidas saab musta kollatõbe?

    Musta kollatõbe ei saa mingil juhul

    Raske musta kollatõve sümptomid

    Kollatõve diagnoosimine

    Ravi

    Ärahoidmine

    Millal peaksite oma arsti poole pöörduma?

    Millised on kollatõve sümptomid?

    Enamikul inimestel pole C-hepatiidi ega musta kollatõve sümptomeid.  Kuid 2 nädala kuni 6 kuu jooksul pärast viiruse sisenemist teie vereringesse võite näha:

    Mullavärvi jäätmed

    Must uriin

    Palavik

    Väsimus

    Liigesed (seisund, mis põhjustab silmade ja naha kollasust ning uriini mustaks muutumist)

    Artriit

    Söögiisu kaotus

    Iiveldus

    Kõhuvalu

    Oksendada

    Sümptomid kestavad tavaliselt 2 kuni 12 nädalat

    Kuidas saab musta kollatõbe?

    Must kollatõbi levib siis, kui C-hepatiidi viirusega saastunud veri või kehavedelikud satuvad teie vereringesse kokkupuutel nakatunud inimesega.

    : Te võite viirusega nakatuda järgmistel viisidel

    Kasutades samu süstimisravimeid ja nõelu

    Seksimine, eriti kui teil on HIV

    Sünd – ema saab selle oma lapsele edasi anda

    Musta kollatõbe ei saa mingil juhul

    Köha

    kallistus

    Kätest hoidma

    Sääsehammustused

    Kasutades sama toidukaussi

    Aevastama

    Raske musta kollatõve sümptomid

    Kõhupuhitus või säärte ja jalgade turse

    Kivi

    Ka teie aju ei tööta (entsefalopaatia)

    Neerukahjustus

    Kergesti tekivad verejooksud ja verevalumid

    Tugev sügelus

    Lihaste kahjustus

    Mälu ja keskendumisraskused

    Veenid nagu ämblikuvõrgud nahal

    Verejooksust tingitud verejooks söögitoru alumises osas (söögitoru variandid)

    Kaalukaotus

    Kollatõve diagnoosimine

    Kuna uued HCV infektsioonid on tavaliselt asümptomaatilised, diagnoositakse väga vähe inimesi, kui nakkus on uus.  Kroonilise HCV-nakkuse põdejatel jääb infektsioon sageli diagnoosimata, kuna see jääb pärast nakatumist pikka aega asümptomaatiliseks, isegi kui sümptomid ilmnevad raske maksakahjustuse tagajärjel.

    HCV-nakkust diagnoositakse kahes etapis.

    1.  HCV-vastaste antikehade testimine seroloogiliste testidega tuvastab viirusega nakatunud inimesed.

    2.  Kui test on HCV-vastaste antikehade suhtes positiivne, on kroonilise infektsiooni kinnitamiseks vajalik nukleiinhappetest HCV ribonukleiinhappe (RNA) määramiseks, kuna ligikaudu 30% HCV-ga nakatunud inimestest jääb ilma. Tugev immuunvastus mis tahes vajadusele paraneb infektsioon.  Kuigi need inimesed seda enam ei mõjuta, näitavad nad siiski positiivseid HCV-vastaste antikehade teste.

    Kui inimesel on diagnoositud krooniline HCV-infektsioon, tuleb maksakahjustuse (fibroos ja tsirroos) määramiseks teha ülevaade.  Seda saab teha maksa biopsia või mitmesuguste mitteinvasiivsete testidega.  Maksakahjustuse astet kasutatakse raviotsuste ja haiguse juhtimise suunamiseks.

    Varajane diagnoosimine võib ära hoida nakkusest tuleneda võivaid terviseprobleeme ja takistada viiruse levikut.  WHO soovitab testida inimesi, kellel on suurem risk nakatuda.

    Ravi

    Uus HCV-nakkus ei vaja alati ravi, kuna mõnel inimesel eemaldab immuunvastus infektsiooni.  Kuid kui HCV-infektsioon muutub krooniliseks, on ravi vajalik.  Kollatõve ravi eesmärk on haigust ravida.

    WHO soovitab üle 12-aastastele inimestele ravi Pan Genotypic Direct Acting Antiviral (DAA) abil.  DAAH-ga saab ravida enamikku HCV-infektsiooniga inimesi ja ravi kestus on lühike (tavaliselt 12–24 nädalat), sõltuvalt tsirroosi puudumisest või olemasolust.

    Pan-genotüübi DAA-d on kõrge ja keskmise sissetulekuga riikides kallimad.  Nende ravimite geneeriliste versioonide kasutuselevõtt on aga paljudes riikides (peamiselt madala ja keskmise sissetulekuga riikides) kaasa toonud hindade järsu languse.

    Juurdepääs HCV-ravile on paranemas, kuid väga piiratud.  2019. aastal maailmas 58 miljonist HCV-nakkusega inimesest teadis hinnanguliselt 21% (15,2 miljonit) oma diagnoosi ja kroonilise HCV-nakkuse diagnoosiga inimestest oli 2019. aasta lõpuks olnud ligikaudu 62% (9,4 miljonit) inimestest ravitakse DAA-ga.

    Ärahoidmine

    C-hepatiidi vastu ei ole tõhusat vaktsiini, seega sõltub ennetamine tervishoiukorraldusest ja viiruseriski vähendamisest kõrge riskiga elanikkonnarühmades.  See hõlmab inimesi, kes süstivad narkootikume ja mehi, kes seksivad meestega, eriti neid, kes on nakatunud HIV-i või kes võtavad kokkupuudet HIV-vastase profülaktikaga.

    : Sisaldab ennetusmeetmeid

    Tervishoiusüstide ohutu ja õige kasutamine

    Teravate esemete ja jäätmete ohutu käsitsemine ja kõrvaldamine

    Pakkuda igakülgseid ennetusteenuseid neile, kes süstivad narkootikume

    Vere annetamine HCV ja HBV jaoks

    Tervishoiutöötajate koolitus ja

    Verejooksu vältimine seksi ajal

    Millal peaksite oma arsti poole pöörduma?

    Kui teil on musta kollatõve sümptomid või arvate, et olete viirusega kokku puutunud, leppige kokku aeg testimiseks Kollatõve põhjused ja ravi täiskasvanutel

    Täiskasvanute kollatõbi või kollatõbi või kollatõbi on vastsündinutel levinud haigus, kuid see võib mõjutada inimesi igas vanuses.  Kollatõve sümptomite ilmnemisel on oluline pöörduda viivitamatult arsti poole.  Täiskasvanutel võib kollatõbi olla maksa-, vere- või leheprobleemide tunnuseks.

    Kollatõve põhjused täiskasvanutel

    Kollatõbi tekib siis, kui kassi rubiini hulk suureneb.  Kassi rubiin on kollane kuni oranž aine veres, mida leidub punastes verelibledes.  Kui need rakud surevad, filtreerib maks need läbi vere.  Kuid kui selles süsteemis tekib defekt, siis maks ei tööta korralikult ja hakkab moodustuma massiliselt kassipuru, mis muudab naha kollaseks.

    Kollatõbi ei ole täiskasvanutel nii levinud kui lastel, kuid sellel võib olla palju põhjuseid.  Mõnede üksikasjad on järgmised:

    * Hepatiit: seda infektsiooni põhjustab tavaliselt viirus, mis võib olla lühiajaline või isegi krooniline.  Mis tähendab, et see võib kesta kuni kuus kuud.  Teatud ravimite kasutamine ja immuunsüsteemi häired võivad põhjustada hepatiiti.Aja jooksul võib hepatiit esmalt kahjustada maksa ja põhjustada hepatiiti.
    * Sapiteede ummistus: need on kitsad kanalid, milles voolab vedelik, mida nimetatakse sapiks.  Need kanalid kannavad sapi maksast ja lehtedest peensoolde.  Mõnikord blokeerib need sapikivid maksavähktõve tõttu.  Kui jah, võivad need põhjustada kollatõbe.
    * Pankrease vähk: see on kümnendal kohal meeste ja üheksandal kohal naistel, samuti võib see blokeerida sapiteed, mis võib põhjustada kollatõbe.
    * Teatud ravimite kasutamine: Penitsilliin, rasestumisvastased tabletid ja steroidide kasutamine on seotud maksahaigustega.

    Kollatõve sümptomid

    * Naha ja silmavalgete kollasus.
    * Sügelus
    * Iiveldus või oksendamine
    * Kaalukaotus
    * Palavik
    * Uriini värvuse tumenemine.

    Kollatõve diagnoosimine

    Arstid testivad tavaliselt kassi rubiini kollatõve sümptomite ilmnemisel, mis näitab, kui palju ainet veres on.  Kui patsiendil on kollatõbi, on kassi rubiini sisaldus tema veres suurem.  Arstid võivad pärast sümptomite väljaselgitamist määrata maksa kontrollimiseks ja muudeks analüüsideks.  CBC tehakse ka selleks, et selgitada välja vererakkude loendamise põhjus.

    Kollatõve ravi

    Selle ravimiseks on oluline teada põhjus ja ravida.  Kui hepatiit põhjustab kollatõbe, paraneb kollatõbi iseenesest niipea, kui haigus taandub ja maks hakkab paranema.
    Kui sapijuhas on mingi ummistus ja see on põhjustanud kollatõbe, siis arst avab sapijuha operatsiooniga Millised toidud on kollatõve loomulik ravi?

    “Kollatõbi” ravitakse paremini toiduga kui ravimitega.  Selle haiguse korral on vaja järgida mõningaid ettevaatusabinõusid.  Kollatõvega patsiendid peaksid haiguse ajal hoiduma igasugusest füüsilisest pingutusest.  Kasutage soola, pipra ja õliga keedetud toitude asemel puu- ja tooreid köögivilju.  Allpool on välja toodud mõned puuviljad, juurviljad ja maitsetaimed, mis on ka patsientide toiduks ja haiguse raviks.

    Ettevaatust

    Jää liigne kasutamine põhjustab maksas põletikku.  Vältige seda nii palju kui võimalik, ärge sööge kanaliha ega raskeid toite, see mõjutab maksa talitlust, seega kasutage ainult toorest köögivilja- või puuviljamahla.

    Kõrvits

    Lõika kõrvits väikesteks tükkideks ja küpseta, kuni rasvasisaldus on tühine.  Lisa koriander, valge köömned, ingver, must pipar, kerge sool ja küüslauk.  Ära lisa punast ega rohelist tšillit, mingeid ägedaid vürtse ja hapukurki.Kui oled väga näljane, siis söö kõrvitsaseemneid ja joo puljongit.  Pärast kahe-kolmepäevast tugevat näljatunnet söö topeltleiba, putru, maapähkliläätsi ja riisiputru, isegi väga väikestes kogustes.  Redist, porgandit, kurki, kõrvitsat, suvikõrvitsat võib süüa ka keedetult või toorelt ilma pipra ja kuumade vürtsideta.  Kui tunnete nõrkust, on parem, kui sööte koos toiduga puhast mett.

    Ingver

    Valmistage kohv, kastes pool ingverit peeneks hakitud apteegitilli, üks teelusikatäis ja kümme piparmündilehte 250 ml vette ning jooge üks tass kolm kuni neli korda päevas ilma suhkruta.  Sega pool tl värskelt jahvatatud ingverit, üks teelusikatäis vett, sama palju sidruni- ja piparmündimahla, üks teelusikatäis mett.  Lakkuge seda kolm kuni neli korda päevas.

    Porgand

    Valmista porgandimoosi ja söö üks supilusikatäis päevas.Moosi valmistamise meetod on võtta üks kg kvaliteetset porgandit, üks kg mett ja pool liitrit vett.  Lõika porgandid pikuti pooleks ja pane vette ning keeda tasasel tulel.Teises potis lisa liiter vett ja keeda eraldi. .  Kui porgandid on hästi sulanud, pane need purki ja kata kaanega.  Teisel päeval söö kaks supilusikatäit.Pärast marmelaadi söömist purusta üks teelusikatäis apteegitilli ja viis rohelist kardemoni, keeda see tassi vees, kurna ja sega vähese suhkruga ning joo ära.  Joo kolm korda päevas apteegitilli ja kardemoni teed, see ravib haigust.

    kurk

    Enne söömist puista peale musta soola, see eemaldab kuumuse maost ja maksast.  Seda kasutatakse laialdaselt kollatõve korral.

    Redis

    Redis on kasulik köögivili kollatõvehaigetele.Söö seda toorelt.Jageri söömine koos sellega aitab kiirendada seedimist.  Jooge suhkruga segatud redisemahla, kasuks tulevad ka rediselehed.  Võtke üks kilo lehemahla ja segage sinna kaks supilusikatäit desi suhkrut, kurnake ja jooge üks tass päevas seitse päeva.

    Miilits

    Malati, apteegitill ja kaneel, kõik esemed kolm, kolm grammi, leotage öösel pooles klaasis vees, peske hommikul maha.  Sega sinna 50 ml rediselehe mahla ja joo ära.Hommikul leota neid esemeid samamoodi vees ja õhtul tee mahla ja joo ära.

    Arjuni lehed

    Arjuna lehed loputage õhtul savipotis, hommikul purustage, sõeluge puhtasse potti ja jooge ära. Hommikul leotage neid lehti uuesti vees, jooge nende vesi õhtul ära. ravida haigust.

    Mango kurkum

    Võtke seitse teelusikatäit meega segatud mango- ja kurkumipulbrit ning võtke üks teelusikatäis iga päev hommikul ja õhtul.

    Akaatsia lilled

    Pärast akaatsiaõite kuivatamist jahvatage see Egiptuse kaaluga Sööge ühe nädala jooksul kuus portsjonit iga päev hommikul ja õhtul.

    Gram õled

    Leota ööseks peotäis grammi jahu klaasis vees ja sõelu hommikul läbi.

    lubi

    Pigista kahe või kolme sidruni mahl ja sega see kolme tilga veega.  Joo seda enne magamaminekut.  Selle kasutamine nelja kuni viie päeva jooksul kõrvaldab kollatõve sümptomid.

    کلونجی

    Sega pool tl klonjiõli tassis piimas ja joo seda enne magamaminekut õhtul.

    لوکی

    Puhasta kõrvits ja tükelda piim.

    میتھرے

    Fenugree seemneid nimetatakse metaraks. Jahvatage kokku üks nael metrat ja üks nael kardemoni.  Võtke üks teelusikatäis hommikul ja õhtul koos tassi piimaga.

    granaatõun

    Öösel ekstraheerige umbes 50 grammi granaatõuna seemneid ja pange see puhtasse raudnõusse. Segage see hommikul Egiptuse veega ja jooge ära. Seejärel jahvatage sinna nael kohalikku suhkrut ja rätik apteegitilli ning pange see sisse. segapudel, siis hoia seda päikese käes.  Pudel on veerandi võrra tühi.  Ärge jätke seda nädalaks, vaid raputage seda pidevalt.

    suhkruroog

    Suhkruroomahl on kollatõbe raviv, selle sagedane kasutamine mitte ainult ei kõrvalda haigust, vaid eemaldab ka sellest põhjustatud füüsilise nõrkuse.

    Silma piim

    Akaatsia on taim, mis annab lehtede või okste murdmisel paksu valget piima.  Tilgutage kolm tilka seda piima paremale peopesale ja hõõruge sellega parema jala talla.  Kui piim hakkab kleepuma, lõpeta keetmine ja jäta 5 minutiks seisma, seejärel pese värske veega.  Tehke sama vasaku käe ja jalaga järgmisel päeval.Tühja kõhuga tehke sama mõlema käte ja jalgadega.Nädala pärast vabanete kollasest ja mustast kollatõvest.

    Petipiim

    Petipiim on selle haiguse jaoks parim jook.  Kasuks tuleb näpuotsatäie soola, jahvatatud musta pipra ja köömnete lisamine klaasile petipiima ja selle joomine kaks korda päevas.

    tomat

    Lisa klaasile tomatimahlale näpuotsatäis soola-piprapulbrit ja joo ära.Lisate küsimuste ja vastuste saamiseks võtke ühendust Noor Terviseeluga.  E-post ja WhatsApp võivad anda teile kerget teavet tervise kohta.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s