Co je černá žloutenka a jak se jí můžete vyhnout?

Noor Health Life

    Hepatitida C, známá také jako hepatitida C, je jaterní infekce, která může způsobit vážné poškození jater.  Je způsoben virem hepatitidy C nebo HCV.

    Infekce žloutenkou nebo hepatitidou C může být závažná (krátkodobá) nebo chronická (chronická).  Když má člověk těžkou hepatitidu, příznaky mohou trvat až 6 měsíců.

    Těžká infekce se stává chronickou, pokud se tělo nemůže zbavit viru.  To je normální – těžké infekce se ve více než 50 % případů stávají chronickými.

    Kontrola a prevence nemocí Podle Noor Health Life je dnes většina nových případů hepatitidy C způsobena kontaktem s jehlami nebo jinými zařízeními používanými k výrobě nebo injekční aplikaci drog.  To je často způsobeno použitím jehel nebo náhodným kontaktem ve zdravotnických zařízeních.

    Jaké jsou příznaky žloutenky?

    Jak můžete dostat černou žloutenku?

    V žádném případě nemůžete dostat černou žloutenku

    Příznaky těžké černé žloutenky

    Diagnóza žloutenky

    Léčba

    Prevence

    Kdy byste měli navštívit svého lékaře?

    Jaké jsou příznaky žloutenky?

    Většina lidí nemá žádné příznaky hepatitidy C nebo černé žloutenky.  Ale mezi 2 týdny a 6 měsíci poté, co virus vstoupí do vašeho krevního oběhu, můžete vidět:

    Odpad barvy půdy

    Černá moč

    Horečka

    Únava

    Klouby (stav, který způsobuje zežloutnutí očí a kůže a také černou moč)

    Artritida

    Ztráta chuti k jídlu

    Nevolnost

    Bolest břicha

    Zvracení

    Příznaky obvykle trvají 2 až 12 týdnů

    Jak můžete dostat černou žloutenku?

    Černá žloutenka se šíří, když se krev nebo tělesné tekutiny kontaminované virem hepatitidy C dostanou do krevního oběhu kontaktem s infikovanou osobou.

    : Virus se můžete nakazit následujícími způsoby

    Použití stejných injekčních léků a jehel

    Mít sex, zvláště pokud máte HIV

    Porod – matka to může přenést na své dítě

    V žádném případě nemůžete dostat černou žloutenku

    Kašel

    objetí

    Drželi se za ruce

    Kousnutí od komárů

    Použití stejné misky na jídlo

    Kýchnutí

    Příznaky těžké černé žloutenky

    Plynatost nebo otoky nohou a chodidel

    Kámen

    Nefunguje vám ani mozek (encefalopatie)

    Poškození ledvin

    Snadno krvácí a tvoří se modřiny

    Silné svědění

    Poškození svalů

    Potíže s pamětí a koncentrací

    Žíly jako pavučiny na kůži

    Krvácení do dolního jícnu v důsledku krvácení (jícnové varianty)

    Ztráta váhy

    Diagnóza žloutenky

    Protože nové infekce HCV jsou obvykle asymptomatické, jen velmi málo lidí je diagnostikováno, když je infekce nová.  U těch, kteří mají chronickou HCV infekci, je infekce často nediagnostikována, protože zůstává asymptomatická po dlouhou dobu po infekci, i když jsou symptomy sekundární k vážnému poškození jater.

    Infekce HCV je diagnostikována ve 2 fázích.

    1.  Testování anti-HCV protilátek sérologickými testy identifikuje lidi, kteří byli infikováni virem.

    2.  Pokud je test pozitivní na protilátky anti-HCV, je k potvrzení chronické infekce vyžadován test nukleových kyselin na HCV ribonukleovou kyselinu (RNA), protože přibližně 30 % lidí infikovaných HCV se bez ní obejde. Silná imunitní odpověď na jakoukoli potřebu se vyčistí infekce.  Tito lidé sice již nejsou postiženi, ale i tak budou mít pozitivní testy na protilátky anti-HCV.

    Jakmile je u osoby diagnostikována chronická infekce HCV, měla by být provedena revize, aby se určil stupeň poškození jater (fibróza a cirhóza).  To lze provést jaterní biopsií nebo řadou neinvazivních testů.  Stupeň poškození jater se používá k rozhodování o léčbě a řízení onemocnění.

    Včasná diagnostika může předejít zdravotním problémům, které mohou vzniknout v důsledku infekce, a zabránit přenosu viru.  WHO doporučuje testovat lidi, kteří jsou vystaveni zvýšenému riziku infekce.

    Léčba

    Nová infekce HCV nevyžaduje vždy léčbu, protože u některých lidí imunitní odpověď infekci vyčistí.  Když se však infekce HCV stane chronickou, léčba je nezbytná.  Účelem léčby žloutenky je vyléčit nemoc.

    WHO doporučuje léčbu pan Genotypickým přímo působícím antivirotikem (DAA) pro osoby starší 12 let.  DAAH může léčit většinu lidí s infekcí HCV a trvání léčby je krátké (obvykle 12 až 24 týdnů), v závislosti na nepřítomnosti nebo přítomnosti cirhózy.

    Pangenotypové DAA jsou dražší v zemích s vysokým a středním příjmem.  Zavedení generických verzí těchto léků však vedlo v mnoha zemích (zejména v zemích s nízkými a středními příjmy) k dramatickému poklesu cen.

    Přístup k léčbě HCV se zlepšuje, ale je velmi omezený.  Z 58 milionů lidí žijících s infekcí HCV na celém světě v roce 2019 odhadem 21 % (15,2 milionu) znalo svou diagnózu a z těch, u kterých byla diagnostikována chronická infekce HCV Do konce roku 2019 bylo přibližně 62 % (9,4 milionu) lidí léčených DAA.

    Prevence

    Proti hepatitidě C neexistuje účinná vakcína, takže prevence závisí na opatřeních zdravotní péče a snížení rizika viru u vysoce rizikových populací.  To zahrnuje osoby, které injekčně užívají drogy, a muže, kteří mají sex s muži, zejména ti, kteří jsou infikováni HIV nebo užívají preexpoziční profylaxi proti HIV.

    : Zahrnuje preventivní opatření

    Bezpečné a správné použití zdravotních injekcí

    Bezpečná manipulace a likvidace ostrých předmětů a odpadu

    Poskytovat komplexní preventivní služby injekčním uživatelům drog

    Dárcovství krve pro HCV a HBV

    Školení zdravotnického personálu a

    Prevence krvácení při sexu

    Kdy byste měli navštívit svého lékaře?

    Pokud máte příznaky černé žloutenky nebo si myslíte, že jste byli vystaveni viru, domluvte si schůzku na testování. Příčiny a léčba žloutenky u dospělých

    Žloutenka u dospělých nebo také nazývaná žloutenka nebo žloutenka je běžné onemocnění, které se vyskytuje u novorozenců, ale může postihnout lidi v jakémkoli věku.  Při jakýchkoli příznacích žloutenky je důležité okamžitě vyhledat lékaře.  U dospělých může být žloutenka příznakem problémů s játry, krví nebo listy.

    Příčiny žloutenky u dospělých

    Žloutenka nastává, když se zvyšuje množství kočičího rubinu.  Kočičí rubin je žlutá až oranžová látka v krvi, která se nachází v červených krvinkách.  Když tyto buňky zemřou, játra je filtrují přes krev.  Pokud se však v tomto systému vyvine vada, pak játra nefungují správně a kočičí sliny se začnou tvořit ve velkém množství, takže kůže vypadá žlutě.

    Žloutenka není u dospělých tak častá jako u dětí, ale může mít mnoho příčin.  Podrobnosti o některých z nich jsou následující:

    * Hepatitida: Tato infekce je obvykle způsobena virem, může být krátkodobá nebo dokonce chronická.  Což znamená, že může trvat až šest měsíců.  Užívání některých léků a poruchy imunitního systému mohou způsobit hepatitidu.V průběhu času může hepatitida nejprve poškodit játra a způsobit hepatitidu.
    * Obstrukce žlučovodů: Jedná se o úzké kanály, ve kterých protéká tekutina zvaná žluč.  Tyto kanály přenášejí žluč z jater a listů do tenkého střeva.  Někdy jsou tyto žlučové kameny blokovány rakovinným onemocněním jater.  Pokud ano, mohou způsobit žloutenku.
    * Rakovina slinivky břišní: Je desátým nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů a devátým nejčastějším u žen.Může také ucpat žlučové cesty, což může způsobit žloutenku.
    * Užívání určitých léků: Penicilin, antikoncepční pilulky a užívání steroidů jsou spojeny s onemocněním jater.

    Příznaky žloutenky

    * Zežloutnutí kůže a očního bělma.
    * Svědění
    * Nevolnost nebo zvracení
    * Ztráta váhy
    * Horečka
    * Ztmavnutí barvy moči.

    Diagnóza žloutenky

    Lékaři obvykle testují kočičí rubin, když se objeví příznaky žloutenky, což ukazuje, jaké množství látky je přítomno v krvi.  Pokud má pacient žloutenku, bude množství kočičího rubinu v krvi větší.  Lékaři mohou po zjištění příznaků předepsat kontroly a další testy, aby se zjistilo o játrech.  CBC se také provádí, aby se zjistila příčina, ve které se počítají krvinky.

    Léčba žloutenky

    Pro jeho léčbu je důležité znát příčinu a léčit ji.  Pokud hepatitida způsobí žloutenku, žloutenka se vyléčí sama, jakmile nemoc odezní a játra se začnou hojit.
    Pokud je ve žlučovodu nějaká překážka a způsobila žloutenku, lékař otevře žlučovodu chirurgicky Jaké potraviny jsou přírodním lékem na žloutenku?

    „Žloutenka“ se léčí lépe jídlem než léky.  U tohoto onemocnění jsou nutná určitá opatření.  Pacienti se žloutenkou by se měli během nemoci zdržet jakékoli fyzické námahy.  Používejte ovoce a syrovou zeleninu místo vařených jídel v soli, pepři a oleji.  Níže jsou uvedeny některé druhy ovoce, zeleniny a bylin, které jsou také potravou pro pacienty a lékem na nemoc.

    Pozor

    Nadměrné používání ledu způsobuje zánět v játrech.  Vyhýbejte se mu co nejvíce, nejezte kuřecí maso ani těžká jídla, ovlivňuje funkci jater, proto používejte pouze syrovou zeleninovou nebo ovocnou šťávu.

    Dýně

    Dýni nakrájíme na malé kousky a vaříme, dokud nebude obsah tuku zanedbatelný.  Přidejte koriandr, bílý kmín, zázvor, černý pepř, jemnou sůl a česnek.  Nepřidávejte červené ani zelené chilli, žádné ostré koření a kyselé okurky.Pokud máte velký hlad, jezte dýňová semínka a pijte vývar.  Po dvou až třech dnech silného hladu jezte dvojitý chléb, kaši, arašídovou čočku a rýžovou kaši, a to i ve velmi malých množstvích.  Ředkvičky, mrkev, okurka, tykev, cuketa se dají jíst i vařené nebo syrové bez pepře a ostrého koření.  Pokud se cítíte slabí, bude lepší, když si dáte k jídlu čistý med.

    Zrzavý

    Připravte si kávu tak, že půlku zázvoru najemno nakrájeného fenyklu, jednu čajovou lžičku a deset lístků máty ponoříte do 250 ml vody a pijete jeden šálek třikrát až čtyřikrát denně bez cukru.  Smíchejte půl lžičky čerstvě mletého zázvoru, jednu lžičku vody, stejné množství citronové a mátové šťávy, jednu lžičku medu.  Olizujte ho třikrát až čtyřikrát denně.

    Mrkve

    Udělejte si mrkvový džem a snězte 1 polévkovou lžíci denně, přičemž způsob výroby džemu je 1 kg kvalitní mrkve, 1 kg medu a půl litru vody.  Mrkev podélně rozpůlíme a dáme do vody a na mírném ohni vaříme.V jiném hrnci přidáme jeden litr vody a zvlášť uvaříme.  Když je mrkev dobře rozpuštěná, vložte ji do sklenice a zakryjte ji pokličkou.  Druhý den snězte ekvivalent dvou polévkových lžic.Po snězení marmelády rozdrťte jednu lžičku fenyklu a pět zelených kardamomů, spařte v šálku vody, sceďte a smíchejte s trochou cukru a vypijte.  Pijte fenyklový a kardamomový čaj třikrát denně, léčí nemoc.

    okurka

    Před jídlem jej posypte černou solí, zbaví vás horkosti žaludku a jater.  Hojně se používá při žloutence.

    Ředkev

    Ředkvička je užitečná zelenina pro pacienty se žloutenkou.Jezte ji syrovou.Jíst s ní džem napomáhá rychlému trávení.  Pijte šťávu z ředkviček smíchanou s cukrem, užitečné jsou i listy ředkvičky.  Vezměte jednu libru listové šťávy a vmíchejte do ní dvě polévkové lžíce desi cukru, sceďte a pijte jeden šálek denně po dobu sedmi dnů.

    Milice

    Malathi, fenykl a skořice, všechny položky tři, tři gramy, na noc namočte do půl sklenice vody, ráno smyjte.  Rozmíchejte v ní 50 ml šťávy z listů ředkvičky a vypijte.Ráno namočte tyto předměty stejným způsobem do vody a večer udělejte šťávu a vypijte.

    Arjunovy listy

    Listy Arjuny večer v hliněném hrnci opláchněte, ráno rozdrťte, propasírujte do čistého hrnce a vypijte. Ráno tyto listy opět namočte do vody, večer z nich vypijte. vyléčit nemoc.

    Mango kurkuma

    Vezměte sedm čajových lžiček prášku z manga a kurkumy smíchaných s medem a užívejte jednu čajovou lžičku denně ráno a večer.

    Akátové květy

    Po usušení květů akácie rozemlejte egyptskou váhou.Jezte šest porcí denně ráno a večer po dobu jednoho týdne.

    Gramová sláma

    Na noc namočte hrst gramové mouky do sklenice vody a ráno ji prosejte.

    Limetka

    Vymačkejte šťávu ze dvou nebo tří citronů a rozmíchejte ji ve třech kapkách vody.  Vypijte ho před spaním.  Jeho užívání po dobu čtyř až pěti dnů odstraňuje příznaky žloutenky.

    کلونجی

    Smíchejte půl lžičky klonji oleje v šálku mléka a vypijte večer před spaním.

    لوکی

    Brambory oloupejte, nakrájejte a vymačkejte mléko.

    میتھرے

    Semena pískavice se nazývají methra. Semelte dohromady jednu libru methry a jednu libru kardamomu.  Užívejte jednu čajovou lžičku ráno a večer s šálkem mléka.

    granátové jablko

    V noci vymačkejte asi 50 gramů semínek granátového jablka a dejte je do čisté železné nádoby. Ráno to smíchejte s egyptskou vodou a vypijte. Potom do ní rozdrťte libru místního cukru a ručník fenyklu a vložte do smíchanou lahvičku a poté ji držte na slunci.  Láhev je ze čtvrtiny prázdná.  Nenechávejte týden, ale stále protřepávejte.

    cukrová třtina

    Šťáva z cukrové třtiny léčí žloutenku, její časté užívání nejen odstraňuje nemoc, ale odstraňuje i tělesnou slabost jí způsobenou.

    Oční mléko

    Akát je rostlina, která při odlomení listů nebo větví produkuje husté bílé mléko.  Kápněte tři kapky tohoto mléka na pravou dlaň a rozetřete jím plosku pravé nohy.  Když se mléko začne lepit, přestaňte vařit a nechte 5 minut odstát a poté opláchněte čistou vodou.  Druhý den udělejte totéž s levou rukou a nohou.Totéž udělejte oběma rukama a nohama nalačno.Po týdnu se zbavíte žluté a černé žloutenky.

    Podmáslí

    Podmáslí je nejlepší nápoj na tuto nemoc.  Prospěšné je přidání špetky soli, mletého černého pepře a římského kmínu do sklenice podmáslí a pití dvakrát denně.

    rajče

    Přidejte špetku soli a pepře do sklenice rajčatové šťávy a vypijte. Pro další otázky a odpovědi kontaktujte Noor Health Life.  E-mail a WhatsApp vám mohou poskytnout lehké informace o zdraví.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s