מהי צהבת שחורה וכיצד ניתן להימנע ממנה?

Noor Health Life

    הפטיטיס C, המכונה גם הפטיטיס C, היא זיהום בכבד שעלול לגרום לנזק חמור לכבד.  זה נגרם על ידי וירוס הפטיטיס C או HCV.

    צהבת או דלקת הפטיטיס C יכולה להיות חמורה (לטווח קצר) או כרונית (כרונית).  כאשר לאדם יש דלקת כבד חמורה, התסמינים יכולים להימשך עד 6 חודשים.

    זיהום חמור הופך לכרוני אם הגוף אינו יכול לנקות את הנגיף.  זה נורמלי – זיהומים קשים הופכים לכרוניים ביותר מ-50% מהמקרים.

    בקרת מחלות ומניעתן על פי נור בריאות לייף, רוב המקרים החדשים של הפטיטיס C כיום נגרמים ממגע עם מחטים או מכשירים אחרים המשמשים לייצור או הזרקת תרופות.  זה נובע לעתים קרובות משימוש במחטים או מגע מקרי במסגרות בריאות.

    מהם התסמינים של צהבת?

    איך אתה יכול לקבל צהבת שחורה?

    אתה לא יכול לקבל צהבת שחורה בשום אופן

    תסמינים של צהבת שחורה קשה

    אבחון של צהבת

    יַחַס

    מְנִיעָה

    מתי כדאי לפנות לרופא?

    מהם התסמינים של צהבת?

    לרוב האנשים אין תסמינים של הפטיטיס C או צהבת שחורה.  אבל בין שבועיים ל-6 חודשים לאחר שהנגיף נכנס למחזור הדם שלך, אתה יכול לראות:

    פסולת בצבע אדמה

    שתן שחור

    חום

    עייפות

    מפרקים (מצב הגורם להצהבה של העיניים והעור וכן שתן שחור)

    דַלֶקֶת פּרָקִים

    אובדן תיאבון

    בחילה

    כאב בטן

    לְהַקִיא

    התסמינים נמשכים בדרך כלל 2 עד 12 שבועות

    איך אתה יכול לקבל צהבת שחורה?

    צהבת שחורה מתפשטת כאשר דם או נוזלי גוף המזוהמים בנגיף הפטיטיס C נכנסים למחזור הדם שלך באמצעות מגע עם אדם נגוע.

    : אתה יכול להידבק בנגיף בדרכים הבאות

    שימוש באותן תרופות ומחטים להזרקה

    קיום יחסי מין, במיוחד אם יש לך HIV

    לידה – אמא יכולה להעביר את זה לתינוק שלה

    אתה לא יכול לקבל צהבת שחורה בשום אופן

    לְהִשְׁתַעֵל

    חיבוק

    מחזיק ידיים

    עקיצות יתושים

    שימוש באותה קערת אוכל

    לְהִתְעַטֵשׁ

    תסמינים של צהבת שחורה קשה

    גזים או נפיחות ברגליים וברגליים

    אֶבֶן

    גם המוח שלך לא עובד (אנצפלופתיה)

    נזק לכליות

    דימום וחבורות בקלות

    גירוד חמור

    נזק לשרירים

    קושי בזיכרון ובריכוז

    ורידים כמו קורי עכביש על העור

    דימום בוושט התחתון עקב דימום (גרסאות של הוושט)

    ירידה במשקל

    אבחון של צהבת

    מכיוון שזיהומי HCV חדשים הם בדרך כלל אסימפטומטיים, מעט מאוד אנשים מאובחנים כאשר הזיהום חדש.  באלה שיש להם זיהום HCV כרוני, הזיהום לרוב אינו מאובחן מכיוון שהוא נשאר אסימפטומטי במשך זמן רב לאחר ההדבקה, גם כאשר התסמינים משניים לנזק חמור לכבד.

    זיהום HCV מאובחן בשני שלבים.

    1.  בדיקת נוגדנים נגד HCV באמצעות בדיקות סרולוגיות מזהה אנשים שנדבקו בנגיף.

    2.  אם הבדיקה חיובית לנוגדנים נגד HCV, נדרשת בדיקת חומצת גרעין לחומצה ריבונוקלאית HCV (RNA) כדי לאשר זיהום כרוני, שכן כ-30% מהאנשים שנדבקו ב-HCV עוברים ללא. תגובה חיסונית חזקה לכל צורך מתבהרת הזיהום.  למרות שאנשים אלה כבר לא מושפעים, הם עדיין יראו בדיקות חיוביות לנוגדנים נגד HCV.

    לאחר שאדם מאובחן עם זיהום HCV כרוני, יש לבצע סקירה על מנת לקבוע את מידת הנזק לכבד (פיברוזיס ושחמת).  ניתן לעשות זאת באמצעות ביופסיית כבד או מגוון בדיקות לא פולשניות.  מידת הנזק לכבד משמשת להנחיית החלטות טיפול וניהול מחלות.

    אבחון מוקדם יכול למנוע בעיות בריאות שיכולות לנבוע מזיהום ולמנוע העברת וירוסים.  ארגון הבריאות העולמי ממליץ לבדוק אנשים שנמצאים בסיכון מוגבר לזיהום.

    יַחַס

    זיהום חדש ב-HCV לא תמיד מצריך טיפול, שכן אצל חלק מהאנשים התגובה החיסונית תנקה את הזיהום.  עם זאת, כאשר זיהום HCV הופך לכרוני, יש צורך בטיפול.  מטרת הטיפול בצהבת היא לרפא את המחלה.

    ארגון הבריאות העולמי ממליץ על טיפול עם Pan Genotypic Direct Acting Antiviral (DAA) לאנשים מעל גיל 12.  DAAH יכול לטפל ברוב האנשים עם זיהום HCV, ומשך הטיפול קצר (בדרך כלל 12 עד 24 שבועות), תלוי בהיעדר או נוכחות של שחמת.

    DAAs פאן-גנוטיפ יקרים יותר במדינות בעלות הכנסה גבוהה ובינונית.  עם זאת, כניסתן של גרסאות גנריות של תרופות אלו הובילה לירידת מחירים דרמטית במדינות רבות (בעיקר מדינות בעלות הכנסה נמוכה ונמוכה בעלות הכנסה בינונית).

    הגישה לטיפול ב-HCV משתפרת אך מוגבלת מאוד.  מתוך 58 מיליון האנשים שחיים עם זיהום HCV ברחבי העולם בשנת 2019, על פי ההערכות 21% (15.2 מיליון) ידעו את האבחנה שלהם, ומתוך אלו שאובחנו עם זיהום HCV כרוני עד סוף 2019, כ-62% (9.4 מיליון) מהאנשים היו. מטופל ב-DAA.

    מְנִיעָה

    אין חיסון יעיל נגד הפטיטיס C, ולכן המניעה תלויה בהסדרי בריאות ובהפחתת הסיכון לנגיף באוכלוסיות בסיכון גבוה.  זה כולל אנשים המזריקים סמים וגברים שמקיימים יחסי מין עם גברים, במיוחד אלה שנדבקו ב-HIV או הנוטלים טיפול מונע לפני חשיפה נגד HIV.

    : כולל אמצעי מניעה

    שימוש בטוח ונכון בזריקות בריאות

    טיפול וסילוק בטוחים של חפצים חדים ופסולת

    לספק שירותי מניעה מקיפים למי שמזריק סמים

    תרומת דם עבור HCV ו- HBV

    הכשרת אנשי בריאות ו

    מניעת דימום במהלך יחסי מין

    מתי כדאי לפנות לרופא?

    אם יש לך תסמינים של צהבת שחורה או שאתה חושב שנחשפת לנגיף, קבע תור לבדיקה גורמים וטיפול בצהבת במבוגרים

    צהבת אצל מבוגרים או נקראת גם צהבת או צהבת היא מחלה שכיחה שנמצאת ביילודים אך יכולה להשפיע על אנשים בכל גיל.  חשוב לפנות מיד לרופא אם יש לך תסמינים של צהבת.  אצל מבוגרים, צהבת עשויה להיות סימן לבעיות בכבד, בדם או בעלים.

    גורמים לצהבת אצל מבוגרים

    צהבת מתרחשת כאשר כמות הרובין של החתול עולה.  רובין חתול הוא חומר צהוב עד כתום בדם שנמצא בתאי דם אדומים.  כאשר תאים אלו מתים, הכבד מסנן אותם דרך הדם.  אבל אם מתפתח פגם במערכת זו, אז הכבד אינו מתפקד כראוי ומתחילים להיווצר אשפה של חתולים בכמות גדולה מה שגורם לעור להיראות צהוב.

    צהבת אינה שכיחה אצל מבוגרים כמו אצל ילדים, אך יכולות להיות לה סיבות רבות.  הפרטים של כמה מהם הם כדלקמן:

    * דלקת כבד: זיהום זה נגרם בדרך כלל על ידי וירוס, הוא יכול להיות קצר מועד או אפילו כרוני.  מה שאומר שזה יכול להימשך עד שישה חודשים.  השימוש בתרופות מסוימות והפרעות במערכת החיסון עלולים לגרום לדלקת כבד, עם הזמן, דלקת כבד עלולה לפגוע תחילה בכבד ולגרום לדלקת כבד.
    * חסימה של דרכי מרה: אלו הם תעלות צרות שבהן זורם נוזל הנקרא מרה.  צינורות אלו מובילים מרה מהכבד והעלים אל המעי הדק.  לפעמים אבני מרה אלו נחסמות על ידי מחלת כבד סרטנית.  אם כן, הם עלולים לגרום לצהבת.
    * סרטן הלבלב: זהו הסרטן העשירי בשכיחותו בקרב גברים והתשיעי בשכיחותו בנשים. הוא יכול גם לחסום את דרכי המרה, מה שעלול לגרום לצהבת.
    * שימוש בתרופות מסוימות: פניצילין, גלולות למניעת הריון ושימוש בסטרואידים קשורים למחלת כבד.

    תסמינים של צהבת

    * הצהבה של העור ולבן העיניים.
    * גירוד
    * בחילה או הקאות
    * ירידה במשקל
    * חום
    * הכהה של צבע השתן.

    אבחון של צהבת

    רופאים בדרך כלל בודקים רובין לחתול כאשר מופיעים תסמינים של צהבת, מה שמראה כמה מהחומר קיים בדם.  אם למטופל יש צהבת, כמות הרובין של החתול בדמו תהיה גדולה יותר.  רופאים עשויים לרשום בדיקות ובדיקות אחרות כדי לגלות על הכבד לאחר שגילו על התסמינים.  CBC נעשה גם כדי לגלות את הסיבה שבה סופרים תאי דם.

    טיפול בצהבת

    כדי לטפל בה, חשוב לדעת את הסיבה ולטפל בה.  אם הפטיטיס גורם לצהבת, הצהבת תחלים מעצמה ברגע שהמחלה חולפת והכבד יתחיל להחלים.
    אם יש חסימה כלשהי בצינור המרה והיא גרמה לצהבת אז הרופא פותח את הצינור בניתוח אילו מזונות הם התרופה הטבעית לצהבת?

    “צהבת” מטופלת טוב יותר עם מזון מאשר עם תרופות.  כמה אמצעי זהירות נחוצים במחלה זו.  חולים עם צהבת צריכים להימנע מכל מאמץ גופני במהלך המחלה.  השתמש בפירות וירקות חיים במקום מזון מבושל במלח, פלפל ושמן.  להלן חלק מהפירות, הירקות ועשבי התיבול המהווים גם מזון לחולים ותרופה למחלה.

    זְהִירוּת

    שימוש מופרז בקרח גורם לדלקת בכבד.  הימנעו ממנו ככל האפשר, אל תאכלו עוף או מזונות כבדים, זה משפיע על תפקוד הכבד, לכן השתמשו רק במיץ ירקות או פירות גולמיים.

    דלעת

    חותכים את הדלעת לחתיכות קטנות ומבשלים עד שתכולת השומן זניחה.  מוסיפים כוסברה, כמון לבן, ג’ינג’ר, פלפל שחור, מלח קל ושום.  אין להוסיף צ’ילי אדום או ירוק, כל סוג של תבלינים חריפים וחמוצים.אם אתם רעבים מאוד, אכלו גרעיני דלעת ושתו מרק.  לאחר יומיים-שלושה של רעב עז, אכלו לחם כפול, דייסה, עדשים בוטנים ודייסת אורז, אפילו בכמויות קטנות מאוד.  צנון, גזר, מלפפון, דלעת, קישואים אפשר לאכול גם מבושל או נא ללא פלפל ותבלינים חריפים.  אם אתה מרגיש חלש, עדיף שתאכל דבש טהור עם האוכל.

    ג’ינג’ר

    הכינו קפה על ידי טבילת חצי ג’ינג’ר קצוץ דק, כפית אחת ועשרה עלי נענע ב-250 מ”ל מים ושתו כוס אחת, שלוש עד ארבע פעמים ביום ללא סוכר.  מערבבים חצי כפית ג’ינג’ר טרי טחון, כפית אחת של מים, אותה כמות של מיץ לימון ונענע, כפית אחת של דבש.  ללקק אותו שלוש עד ארבע פעמים ביום.

    גזרים

    הכינו ריבת גזר ואכלו כף אחת ביום. שיטת הכנת הריבה היא לקחת ק”ג גזר באיכות טובה, ק”ג דבש וחצי ליטר מים.  חותכים את הגזרים לשניים לאורכם ומכניסים אותם למים ומבשלים על אש נמוכה. בסיר אחר מוסיפים ליטר מים ומרתיחים בנפרד.  כשהגזר נמס היטב, מכניסים אותם לצנצנת ומכסים אותה במכסה.  ביום השני אוכלים שווה ערך לשתי כפות, לאחר אכילת ריבה מרסקים כפית אחת של שומר וחמישה הל ירוק, מרתיחים בכוס מים, מסננים ומערבבים עם מעט סוכר ושותים.  שתו תה שומר והל שלוש פעמים ביום, זה מרפא את המחלה.

    מלפפון

    פזרו עליו מלח שחור לפני האכילה, הוא מסיר חום מהקיבה והכבד.  זה נמצא בשימוש נרחב בצהבת.

    צְנוֹן

    צנון הוא ירק שימושי לחולי צהבת. אכלו אותו נא. אכילת ג’ינג’י איתו עוזרת לעיכול מהיר.  שתו מיץ צנון מעורבב עם סוכר, עלי צנון הם גם שימושיים.  קח קילוגרם אחד של מיץ עלים וערבב בו שתי כפות סוכר דזי, סננו ושתו כוס אחת מדי יום במשך שבעה ימים.

    מִילִיצִיָה

    מלאתי, שומר וקינמון, כל הפריטים שלושה, שלושה גרם, משרים בחצי כוס מים בלילה, שוטפים בבוקר.  ערבבו בו 50 מ”ל מיץ עלי צנון ושתו אותו. בבוקר יש להשרות את הפריטים הללו במים באותו אופן ובערב להכין מיץ ולשתות אותו.

    העלים של ארג’ון

    שוטפים את עלי ארג’ונה בסיר חרס בערב, מרסקים אותם בבוקר, מנפים אותם בסיר נקי ושותים אותם. בבוקר, יש להשרות שוב את העלים הללו במים, לשתות את מימיהם בערב. השימוש בהם לרפא את המחלה.

    מנגו כורכום

    קח שבע כפיות אבקת מנגו וכורכום מעורבבים בדבש וקחו כפית אחת מדי יום בבוקר ובערב.

    פרחי שיטה

    לאחר ייבוש פרחי שיטה, טוחנים אותם במשקל מצרי. אוכלים שש מנות מדי יום בבוקר ובערב במשך שבוע.

    קש גראם

    בלילה משרים חופן קמח גרם בכוס מים ומנפים אותו בבוקר.

    ליים

    סוחטים מיץ משניים או שלושה לימונים ומערבבים אותו בשלוש טיפות מים.  שתו אותו לפני השינה.  השימוש בו במשך ארבעה עד חמישה ימים מבטל את הסימפטומים של צהבת.

    کلونجی

    ערבבו חצי כפית שמן קלונג’י בכוס חלב ושתו אותו לפני השינה בלילה.

    לוקס

    קולפים את הדלעת, מגררים וסוחטים את החלב.

    میتھرے

    זרעי חילבה נקראים methra. טוחנים קילו אחד של מתרה וק”ג אחד של הל ביחד.  קח כפית אחת בבוקר ובערב עם כוס חלב.

    רימון

    בלילה מחלצים כ-50 גרם גרגרי רימון ומכניסים לכלי ברזל נקי, בבוקר מערבבים עם מי מצרים ושותים. לאחר מכן טוחנים בתוכו קילו סוכר מקומי ומגבת שומר ומכניסים פנימה. בקבוק מעורב ואז לשמור אותו בשמש.  הבקבוק רבע ריק.  אל תשאירו אותו למשך שבוע אלא המשיכו לנער אותו.

    קנה סוכר

    מיץ קנה סוכר מרפא בצהבת, השימוש התכוף בו לא רק מבטל את המחלה אלא גם מסיר את החולשה הפיזית הנגרמת ממנה.

    חלב עיניים

    שיטה היא צמח המייצר חלב לבן סמיך כאשר העלים או הענפים שלו נשברים.  שים שלוש טיפות של חלב זה על כף היד הימנית ושפשף אותו על כף רגל ימין.  כשהחלב מתחיל להידבק, מפסיקים את הרתיחה ומשאירים אותו למשך 5 דקות. לאחר מכן שוטפים במים טריים.  עשה את אותו הדבר עם יד ורגל שמאל למחרת עשה את אותו הדבר עם שתי ידיים ורגליים על בטן ריקה. לאחר שבוע תיפטר מצהבת צהובה ושחורה.

    חוּבצָה

    חלב חמאה הוא המשקה הטוב ביותר למחלה זו.  הוספת קורט מלח, פלפל שחור גרוס וזרעי כמון בכוס חמאה ושתייתו פעמיים ביום מועילה.

    עגבנייה

    הוסיפו קורט אבקת מלח ופלפל לכוס מיץ עגבניות ושתו אותה צרו קשר עם נור בריאות לייף לשאלות ותשובות נוספות.  אימייל ו-WhatsApp יכולים לתת לך מידע קל על חיי בריאות.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s