Cili është trajtimi për PCOD Simptomat, shkaqet dhe trajtimi i sindromës së vezores policistike.

Noor Health Life

   A e dini se PCOD është një sëmundje e dhimbshme tek gratë e reja?  Plaçka është se mjekësia është një trajtim i suksesshëm në greqisht.  Në fakt në kohët moderne femrat janë më të shqetësuara për shëndetin e tyre sesa meshkujt.Ato i kushtojnë rëndësi të veçantë shëndetit fizik dhe bukurisë.  Kjo gjendje është edhe më e përhapur tek gratë e moshuara, është një sëmundje që po përhapet shumë shpejt, e cila po merr formën e një epidemie.  8 nga 10 gra diagnostikohen me këtë sëmundje të çorapit.  Në këtë drejtim, një anketë e fundit nga Instituti i Gjinekologjisë, Victoria Medicine College, Andrews London, ka shprehur shqetësim të thellë për sëmundjen në Indi, por nuk është bërë asnjë përparim nga Ministria e Shëndetësisë, Qeveria e Indisë.  Institutet mjekësore private greke kanë bërë shumë kërkime për t’u mbrojtur nga kjo sëmundje.  Elhamdulilah, qindra pacientë të infektuar janë shëruar, ndërsa mjekësia moderne nuk ka mundur të gjejë ndonjë kurë të rëndësishme përveç Kirurgjisë.

   Cilat janë shkaqet?

   1-: Çekuilibri dietik, konsumimi i ushqimeve të pasura me yndyrë, yndyrna, të tharta,
   2- Ngrënia e ushqimit të parakohshëm, ngrënia e natës dhe ënjtja e menjëhershme.
   3-: Gjumi i parakohshëm, zgjimi i parakohshëm,
   4- Vonesa e menstruacioneve,
   5- Çrregullime hormonale dhe sekretim i hormoneve të papritura
   6-: Në fazat e hershme, tumoret e mitrës dhe të qafës së mitrës të mitrës dhe qafës së mitrës duket se janë ekuivalente me bërthamat e palmës ose gram në ekzaminimin e fibromave.
   7-: Shumica e fibroideve të tumorit janë me përmasa të vogla dhe shumë të mëdha në numër që quhet kist i shumëfishtë.
   8-: Kjo sëmundje zakonisht mund të shfaqet në çdo kohë midis pubertetit dhe moshës së menopauzës.
   9- Periudhat e parregullta menstruale e përkeqësojnë sëmundjen.
   10-: Edhe nëse çrregullimi i gjakut ndodh shpesh, frika për të marrë këtë sëmundje bëhet e fortë.
   11-: Nëse gjëndra tiroide është e dëmtuar atëherë PCOD është një domosdoshmëri.Bëhet gungë në mitër.  Ndonjëherë ka gunga në plagë.  Të cilat janë shumë të dhimbshme.
   12- Pilulat kontraceptive si shumica e grave që nuk kanë fëmijë ose vonohen gjatë planifikimit familjar përdorin pilula ose pilula hormonale për këtë arsye.  Efektet anësore përfshijnë gunga të rënda në vezore ose mitër.
   13-: Çdo operacion i çdo lloji që bëhet në anët e barkut ose poshtë kërthizës.
   14- Pacientët me depresion të rëndë janë konstatuar se vuajnë nga kjo sëmundje.
   15-: Marrëdhëniet e tepërta seksuale ose marrëdhëniet e tepërta gjithashtu shkaktojnë PCOD në shumë pacientë.
   16- Sjellja e keqe seksuale e fton edhe këtë sëmundje.
   17- Gratë infektohen nga kjo sëmundje edhe nëse martohen në moshë më të madhe.
   18- Mungesa e shumë vitaminave dhe lëngjeve shkakton edhe PCOD, për shembull, mungesë të rëndë të vitaminës C, vitaminës K, vitaminës D, hekurit, acidit folik etj.

   Cilat janë simptomat?

   1-: Ka dhimbje dhe tension në të dy anët e kërthizës dhe në shpinë.
   2-: Zgjimi nga gjumi në mëngjes ju bën të ndiheni të shqetësuar.
   3- Kur zgjoheni në mëngjes ndjeni të përziera dhe të vjella dhe gjithashtu ndjeni marramendje.
   4- Ndodh ënjtje rreth kërthizës sikur mendohet se pacientja është shtatzënë.
   5-: Jashtëqitja dhe urina nuk qëndrojnë të pastra.
   6-: Lagështia e bardhë Lechorrehea ankohet gjatë gjithë kohës.
   7-: Fytyra mbetet e bardhë ose e verdhë dhe e tharë.
   8- Humbje oreksi.
   9-: Flokët fillojnë të bien para kohe.
   10- Mendimet janë të ndryshueshme, të shpërndara dhe negative.
   11- Menstruacionet vijnë me dhimbje të parakohshme dhe të forta.
   12-: Shtatzënia nuk ndalet.
   13-: Disa pacientë kanë edhe dhimbje të forta shpine.
   14-: Mungesa e rëndë e gjumit.
   15- Simptomat janë më të rënda dhe më të dhimbshme tek femrat e martuara sesa tek femrat e pamartuara.
   16-: Humori bëhet nervoz.
   17- Tek disa femra të moshës së mesme, kur shfaqet sëmundja, menstruacionet ndalojnë para kohe.
   18-: Ndonjëherë pacienti ka edhe temperaturë të lartë.
   19-: Dhimbje të forta në gjysmën e kokës.
   20-: Te disa pacientë fillon të rritet edhe presioni i gjakut.

   Çfarë është Trajtimi?

   Në trajtimin fillestar ka disa vështirësi në diagnostikimin e pacientit.Pacienti nuk është në gjendje të shprehë plotësisht dhimbjen e tij në turp dhe hixhab.

   Në sonografi, rajoni i legenit zbulohet lehtësisht.
   Pulsi duket i mprehtë dhe tërthor, temperatura është pak më e lartë, disponimi është më i nxehtë.

   Dieta dhe dieta:

   Të gjitha llojet e turshive si limon, domate, kos, turshi.  Është gjithashtu e rëndësishme që të përmbaheni rreptësisht nga mishrat e mëdhenj, lakra, patëllxhani dhe drithërat e plota, si dhe ushqimet me vaj derisa të përfundojë trajtimi.
   Falënderimi i takon Allahut.Mjekësia greke ka dallimin se ka receta për çdo sëmundje në formën e barnave.Mjafton të përshkruani ilaçe sipas diagnozës së saktë

   Bar:
   ھواشافئ.
   10 gram pastë salmoni, 10 gram pastë mëlçie, 5 gram pastë shafrani, 3 herë në ditë.

   Prapashtesa Dundee Red 5 gram, Suffolk Moisture Feminine 5 gram, përdoret dy herë në ditë me ujë të thjeshtë.  Dritë Shëndeti Mbështet Jetën dhe Ndihmoni të Varfërit Nëse përkrahni dikë, Zoti do t’ju mbështesë Mundohuni të mbështesni të varfrit për hir të Zotit Simptomat, Shkaqet dhe Trajtimi i Sindromës së Vezores Polikistike.

  Sindroma e vezores policistike (PCOS) është një gjendje që ndikon në nivelet e hormoneve të një gruaje.

  Gratë me PCOS prodhojnë më shumë se normale sasi të hormoneve normale.  Ky çekuilibër hormonal bën që trupi i saj të ndalojë menstruacionet dhe e bën të vështirë që ajo të mbetet shtatzënë.

  PCOS gjithashtu shkakton rritjen e qimeve të fytyrës dhe trupit dhe tullaci.  Dhe mund të kontribuojë në probleme shëndetësore afatgjata si diabeti dhe sëmundjet e zemrës.

  Pilulat e kontrollit të lindjes dhe medikamentet e diabetit (të cilat kundërshtojnë rezistencën ndaj insulinës, një shenjë e PCOS) mund të ndihmojnë në korrigjimin e çekuilibrit të hormoneve dhe përmirësimin e simptomave.

  Lexoni këtë artikull për të hedhur një vështrim në shkaqet e mundshme të PCOS dhe efektet e tij të mundshme në trupin e një gruaje.

  Çfarë është PCOS?

  Cila është arsyeja për këtë?

  1. Gen

  2. Rezistenca ndaj insulinës

  3. Inflamacion

  Simptomat e zakonshme të PCOS

  Menstruacione të parregullta

  Gjakderdhje e rëndë

  Rritja e flokëve

  Aknet

  shtim në peshë

  Tullaciteti i modelit mashkullor

  Errësimi i lëkurës

  Si ndikon PCOS në trupin tuaj?

  Sindroma metabolike

  Apnea e gjumit

  Kanceri i endometrit

  Stresi

  Shtatzënia dhe PCOS

  Këshilla për dietën dhe mënyrën e jetesës për trajtimin e PCOS

  Çfarë është PCOS?

  PCOS është një problem hormonal që prek gratë gjatë viteve të tyre riprodhuese (15 deri në 44 vjeç).  Midis 2.2% dhe 26.7% e grave në këtë grupmoshë kanë PCOS

  Shumë gra kanë PCOS por nuk e dinë atë.  Në një studim, 70% e grave me PCOS nuk u diagnostikuan

  PCOS prek vezoret e një gruaje, organet riprodhuese që prodhojnë estrogjen dhe progesterone – hormoni që rregullon menstruacionet.  Vezoret prodhojnë gjithashtu sasi të vogla të hormoneve të quajtura androgjene.

  Vezorja lëshon vezën nga sperma e mashkullit për fekondim.  Lëshimi i vezëve çdo muaj quhet ovulacion.

  Hormoni stimulues i folikulit (FSH) dhe hormoni luteinizues (LH), të cilat prodhohen në gjëndrën e hipofizës, rregullojnë ovulacionin.

  FSH stimulon vezoren të prodhojë një folikul – një qese që përmban vezën – dhe më pas LH stimulon vezoren të lëshojë një vezë të pjekur.

  PCOS është një “sindromë” ose grup simptomash që prekin vezoret dhe funksionin e tyre.  Ai ka tre karakteristika kryesore:

  Kist në vezore

  Nivele të larta të hormoneve mashkullore

  Menstruacione të parregullta ose të munguara

  Në PCOS, shumë qese të vogla të mbushura me lëng rriten brenda vezores.  Fjala “polikistik” do të thotë “shumë cistike”.

  Këto çanta janë në fakt folikula, secila përmban një vezë amatore.  Vezët nuk janë kurrë mjaftueshëm të pjekura për të stimuluar një vezë.

  Mungesa e vezëve ndryshon nivelet e estrogjenit, progesteronit, FSH dhe LH.  Nivelet e progesteronit janë më të ulëta se normalja, ndërsa nivelet e androgjenit janë më të larta se normalja.

  Hormonet e tepërta mashkullore prishin menstruacionet, kështu që gratë me PCOS kanë periudha më të shkurtra se zakonisht.

  Cila është arsyeja për këtë?

  Mjekët nuk e dinë saktësisht se çfarë e shkakton PCOS.  Ata besojnë se nivelet e larta të hormoneve mashkullore i pengojnë vezoret të prodhojnë hormone dhe në përgjithësi të bëjnë vezë.

  Gjenet, rezistenca ndaj insulinës dhe inflamacioni janë të lidhura të gjitha me prodhimin e androgjeneve shtesë.

  1. Gen

  Studimet tregojnë se PCOS shfaqet në familje
  Është e mundur që shumë gjene – jo vetëm një – të kontribuojnë në këtë gjendje.

  2. Rezistenca ndaj insulinës

  70% e grave me PCOS kanë rezistencë ndaj insulinës, që do të thotë se qelizat e tyre nuk mund ta përdorin insulinën siç duhet.

  Insulina është një hormon i prodhuar nga pankreasi për të ndihmuar trupin të përdorë sheqerin për energji.

  Kur qelizat nuk mund të përdorin insulinën siç duhet, kërkesa e trupit për insulinë rritet.  Pankreasi prodhon më shumë insulinë për të kompensuar.  Insulina e tepërt stimulon vezoret për të prodhuar më shumë hormone mashkullore.

  Obeziteti është shkaku kryesor i rezistencës ndaj insulinës.  Si obeziteti ashtu edhe rezistenca ndaj insulinës mund të rrisin rrezikun e diabetit të tipit 2.

  3. Inflamacion

  Gratë me PCOS shpesh kanë nivele të rritura të inflamacionit në trupin e tyre.  Të qenit mbipeshë mund të kontribuojë gjithashtu në inflamacion.  Studimet kanë lidhur inflamacionin e tepërt me nivelet e larta të androgjenit.

  Simptomat e zakonshme të PCOS

  Disa gra fillojnë të shohin simptoma gjatë menstruacioneve të tyre të para.  Të tjerë zbulojnë se kanë PCOS vetëm kur janë mbipeshë ose kanë vështirësi në ngjizjen.

  Këto janë simptomat më të zakonshme të PCOS

  Menstruacione të parregullta

  Mungesa e ovulacionit pengon që rreshtimi i mitrës të rrjedhë çdo muaj.  Disa gra me PCOS marrin më pak se tetë perioda në vit ose aspak.

  Gjakderdhje e rëndë

  Veshja e mitrës zgjat më shumë, kështu që periodat që keni mund të jenë më të rënda se zakonisht.

  Rritja e flokëve

  Në këtë gjendje më shumë se 70% e grave u rriten qime në fytyrë dhe trup – duke përfshirë shpinën, barkun dhe gjoksin.  Rritja e tepërt e flokëve quhet hirsutizëm.

  Aknet

  Hormonet mashkullore mund ta bëjnë lëkurën më të yndyrshme se zakonisht dhe të shkaktojnë puçrra në zona të tilla si fytyra, gjoksi dhe pjesa e sipërme e shpinës.

  shtim në peshë

  80% e grave me PCOS janë mbipeshë ose obeze.

  Tullaciteti i modelit mashkullor

  Flokët e kokës bëhen më të hollë dhe mund të bien.

  Errësimi i lëkurës

  .  Njollat ​​e errëta mund të krijohen në rrudhat e trupit si poshtë qafës, belit dhe gjoksit.
  Dhimbje koke Ndryshimet hormonale mund të shkaktojnë dhimbje koke tek disa gra.

  Si ndikon PCOS në trupin tuaj?

  Nivelet më të larta të androgjenit se zakonisht mund të ndikojnë në fertilitetin tuaj dhe aspekte të tjera të shëndetit tuaj.
  infertiliteti:
  Për të mbetur shtatzënë, duhet të ovuloni.  Gratë që nuk ovulojnë rregullisht nuk lënë sa më shumë vezë për fekondim.  PCOS është një shkak kryesor i infertilitetit tek gratë.

  Sindroma metabolike

  80% e grave me PCOS janë mbipeshë ose obeze.  Si obeziteti ashtu edhe PCOS rrisin rrezikun tuaj:

  Sheqeri i lartë në gjak

  Presioni i lartë i gjakut

  Kolesteroli i ulët “i mirë” HDL.

  Kolesteroli i lartë “i keq” LDL.

  : Këta faktorë së bashku quhen sindroma metabolike dhe rrisin rrezikun për të.

  Sëmundjet e zemrës

  Diabeti

  Goditja në tru

  Apnea e gjumit

  Kjo gjendje shkakton gulçim të shpeshtë gjatë natës, gjë që pengon gjumin.

  Apnea e gjumit është më e zakonshme tek gratë mbipeshë – veçanërisht nëse ato kanë PCOS.  Si gratë obeze ashtu edhe ato me PCOS kanë një rrezik 5 deri në 10 herë më të lartë për apnea të gjumit sesa ato pa PCOS.

  Kanceri i endometrit

  Gjatë ovulacionit, shtresa e brendshme e mitrës bymehet.  Nëse nuk bëni ovale çdo muaj, mund të formohet rreshtim.

  Një shtresë e trashë e mitrës mund të rrisë rrezikun e kancerit endometrial.

  Stresi

  Ndryshimet hormonale dhe simptomat si rritja e padëshiruar e qimeve mund të kenë një efekt negativ në emocionet tuaja.  Shumë njerëz me PCOS përfundimisht vuajnë nga depresioni dhe ankthi.

  Shtatzënia dhe PCOS

  PCOS prish menstruacionet normale dhe vështirëson shtatzëninë.  Rreth 70% deri në 80% e grave me PCOS kanë probleme të fertilitetit

  Kjo gjendje gjithashtu mund të rrisë rrezikun e komplikimeve të shtatzënisë.

  Gratë me PCOS kanë dy herë më shumë gjasa të kenë një lindje të parakohshme të foshnjës së tyre pa asnjë kusht.  Ata janë gjithashtu në rrezik më të lartë për abort, presion të lartë të gjakut dhe diabet gestacional.

  Megjithatë, gratë me PCOS mund të mbeten shtatzënë duke përdorur trajtime të fertilitetit që përmirësojnë vezoret.  Humbja e peshës dhe ulja e niveleve të sheqerit në gjak mund të përmirësojë shanset për një shtatzëni të shëndetshme.

  Këshilla për dietën dhe mënyrën e jetesës për trajtimin e PCOS

  Trajtimi i PCOS zakonisht fillon me ndryshime në stilin e jetës si humbja e peshës, dieta dhe ushtrimet.

  Humbja e vetëm 5 deri në 10 për qind të peshës trupore mund të ndihmojë në rregullimin e ciklit menstrual dhe përmirësimin e simptomave të PCOS.

  : Për shkak të humbjes së peshës

  Nivelet e kolesterolit përmirësohen

  Prodhimi i ulët i insulinës

  Ulje e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe diabetit

  Çdo dietë që ju ndihmon të humbni peshë mund të ndihmojë gjendjen tuaj.  Megjithatë, disa ushqime mund të kenë përparësi ndaj të tjerave.

  Studimet që krahasojnë dietat për PCOS kanë treguar se dietat me pak karbohidrate janë të dobishme si për humbjen e peshës ashtu edhe për uljen e niveleve të insulinës.

  Një dietë me indeks të ulët glicemik që është e lartë në karbohidrate nga frutat, perimet dhe drithërat ndihmon në përmirësimin e menstruacioneve me një dietë të rregullt për humbje peshe.

  Disa studime kanë zbuluar se 30 minuta ushtrime të moderuara të paktën 3 ditë në javë mund të ndihmojnë gratë me PCOS të humbin peshë.  Humbja e peshës me stërvitje gjithashtu përmirëson ovulimin dhe nivelet e insulinës.

  Ushtrimi i kombinuar me një dietë të shëndetshme është edhe më i dobishëm.  Ushtrimi përveç dietës ju ndihmon të humbni më shumë peshë sesa ndërhyrjet vetëm, dhe zvogëlon rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës.  Mund të kontaktoni Noor Health Life përmes emailit dhe WhatsApp për më shumë pyetje dhe përgjigje.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s