اختلال بینایی: علل – درمان

Noor Health Life

       1 چرا بینایی ضعیف است؟

       2 امروزه کودکان با عینک های بسیار بزرگ دیده می شوند، آیا اختلال بینایی در کودکان افزایش می یابد؟  برای جلوگیری از این ضعف چه اقداماتی می توان انجام داد؟

       3 این که برخی از افراد به عدسی عدد مثبت فکر می کنند، برخی از آنها به عدد منفی فکر می کنند، در حالی که بسیاری از افراد به یک عدد در یک زاویه خاص فکر می کنند به چه معناست؟

       4 آیا استفاده منظم از عینک نقطه شماره یک را متوقف می کند یا به رشد آن ادامه می دهد؟

       5 عدم استفاده منظم از عینک چه مشکلاتی دارد؟

       6 چه زمانی عینک بزنیم؟  کار دور یا نزدیک؟

       7 عینک دور و نزدیک با هم ساخته شوند یا جدا؟

       8 آیا جز عینک درمانی برای نقص بینایی وجود دارد؟

       9 عمل لیزر چه تغییراتی در داخل چشم ایجاد می کند؟

       10 معایب لیزر درمانی چیست؟  و چه باید کرد؟

       11 فاکیک IOL چیست و این عمل بر روی چه نوع بیمارانی انجام می شود؟

       چرا بینایی ضعیف است؟
    اگر یکی از دوستان از نور هلث لایف پرسیده است من دوباره در مورد چشم جدید اطلاعاتی ارائه می کنم با دقت بخوانید و سعی کنید متوجه شوید.  و من بار دیگر از همه شما می‌خواهم که از زندگی سالم حمایت کنید و به بیماران فقیر کمک کنید. پول چیزی است که می‌آید و می‌رود هرگز و هرگز وجود ندارد، اما فقرا بر همه ما حق دارند که دور هم جمع شویم. اگر وجود دارد کمک کنید. در خانه تان صبور باشید و پولی برای درمانش ندارید، آن وقت حدس می زنید چه بلایی سر دلتان می آید حالا ادامه مطلب را بخوانید.
       اختلالات بینایی علل مختلفی مانند بزرگ شدن، آسیب دیدگی، دیابت و غیره دارد، اما شایع ترین علت ضعف قبل از چهل سالگی ساختار چشم است، من می خواهم تنوع را پیدا کنم.  می بینید که خداوند متعال در هر جنبه آن تنوع ایجاد کرده است.  اگر گل باشد، رنگارنگ است، اگر پرنده باشد، رنگارنگ خواهد بود.  به همین ترتیب ساختار چشم ها همه آنها را یکسان نمی کند، تنوع نیز در آن وجود دارد.  وقتی بدن کودک بزرگتر می شود، البته چشم ها نیز روند رشد را طی می کنند.  به طور مشابه، انحنای افقی و عمودی قرنیه بسیاری از کودکان متفاوت است.  در تمام این موارد، تصویری که در بالای پلک ایجاد می‌شود، تار می‌شود [خارج از فوکوس] و باعث می‌شود اشیا تار به نظر برسند.  هنگامی که به روش های مختلف ثابت می شود، شروع به روشن شدن می کند.  به این ترتیب می توان گفت که نقص بینایی یک بیماری نیست، بلکه ماهیتی متفاوت دارد، به گونه ای که نمی توانیم تغییر رنگ یک فرد را بیماری بنامیم.  با این حال، زمانی که این ضعف برای اولین بار آشکار می شود، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

       امروزه کودکان با عینک های بسیار بزرگ دیده می شوند، آیا اختلال بینایی در کودکان افزایش می یابد؟  برای جلوگیری از این ضعف چه اقداماتی می توان انجام داد؟

       در واقع میزان بروز اختلالات بینایی در کودکان افزایش نیافته است اما آگاهی مردم نسبت به بیماری ها افزایش یافته است.  علاوه بر این، نسبت آموزش افزایش یافته است که باعث بهبود نسبت ارزشیابی شده است.  پیش از این، بسیاری از کودکان نمی دانستند که بینایی آنها ضعیف است.  با این حال، برخی از قرآن تأیید می کند که تمرکز طولانی مدت بر روی اشیاء نزدیک، احتمال از دست دادن بینایی کودکان را افزایش می دهد، مثلاً در حفظ کردن کودکان، در کودکانی که دائماً بازی های رایانه ای انجام می دهند و کودکانی که بسیار طولانی تماشا می کنند. برنامه هایی که خیلی نزدیک به تلویزیون نشسته اند.

       این که برخی از افراد به عدسی یک عدد مثبت فکر می کنند، برخی از آنها به یک عدد منفی فکر می کنند، در حالی که بسیاری از افراد به یک عدد در یک زاویه خاص فکر می کنند، به چه معناست؟

       چشمی که چشمش کوچکتر از اندازه استاندارد است با استفاده از عینک عدد مثبت به وضوح دیده می شود و چشمی که چشمش بزرگ است با عینک عدد منفی به وضوح دیده می شود.  آنهایی که قرنیه آنها از نظر کره افقی و عمودی متفاوت است، با زاویه خاصی به نام عدد استوانه شماره گذاری می شوند.

       آیا استفاده منظم از عینک نقطه شماره یک را متوقف می کند یا همچنان به رشد خود ادامه می دهد؟

       از آنجایی که عینک علت بیماری را از بین نمی برد، بلکه فقط علائم را درمان می کند، این تصور اشتباه شده است که استفاده منظم از عینک نقطه شماره یک را متوقف می کند.  ساختار چشم معمولاً تا سن 18 سالگی تغییر می کند، بنابراین تعداد عینک ها تا آن زمان تغییر می کند، مهم نیست که چقدر از عینک به طور منظم استفاده می کنید.  بسیاری از مشکلات دیگر نیز وجود دارد که می تواند ناشی از عدم استفاده از عینک باشد، اما از دست دادن بینایی یا بهبودی کاملاً اشتباه است.  معمولاً بعد از این سن، تعداد عینک ها در یک مکان متوقف می شود و با ادامه این روند در دوران کودکی، تعداد عینک ها نیز مدام تغییر می کند.  به همین دلیل باید تعداد عینک کودک را هر از چند گاهی بررسی کرد تا به اندازه تغییر ساختار، تعداد عینک نیز تغییر کند.  به همین ترتیب بعد از چهل سالگی معمولاً بدن دوباره شروع به تغییر می کند، درست مثل موهای سفید.  یا اگر اولین لنز در حال حاضر به نظر نمی رسید ممکن است نیاز باشد، شماره لنز اول شروع به تغییر کند یا تعداد دور و نزدیک متفاوت شود.  قبلاً همه کارها از طریق یک لنز انجام می شد، اکنون انجام نمی شود.

       عدم استفاده منظم از عینک چه مشکلاتی دارد؟

       مشخص نیست که چشم ها برای کدام باید مراقبه و فشار بیاورند.

       خواندن و سایر عملکرد کودکان تحت تأثیر قرار می گیرد.  مشکلات روانی به وجود می آید، سردردهایی در کودکان اتفاق می افتد که گاهی آنقدر شدید است که استفراغ نیز رخ می دهد.

       اگر یک چشم بسیار ضعیف تر از دیگری باشد، رشد چشم ضعیف تر مختل می شود.  مغز قادر به جذب اطلاعات دریافتی از آن چشم نیست و حتی رشد آن قسمت از مغز مختل می شود که به این حالت آمبلیوپی می گویند.  اگر قبل از دوازده سالگی تشخیص داده شود، تقریباً 100٪ درمان امکان پذیر است، اما بعداً درمان غیر ممکن می شود.

       چشمی که این عیب را دارد در بسیاری از افراد به حالت انحراف در می آید.  این نقص می تواند در دوران کودکی و همچنین در سنین بالا ظاهر شود.

       توانایی کار کاهش می یابد و بسیاری از افراد نیز دچار مشکلات روانی می شوند.

       چه زمانی عینک بزنیم؟  کار دور یا نزدیک؟

       مهم است که از هر عددی که قبل از چهل سالگی ظاهر می شود (اعم از مثبت، منفی یا استوانه ای) همیشه استفاده کنید فقط برای فاصله یا فقط برای نزدیک لازم است.

       عینک دور و نزدیک را باید با هم ساخت یا جدا؟

       خیلی با کار و ضرورت ارتباط دارد.  سه نوع عینک وجود دارد که در فواصل مختلف کار می کنند: سه کانونی دو کانونی و چند کانونی.

       آیا نقص بینایی درمانی جز عینک وجود دارد؟

       افراد کمی هستند که بینایی آنها به دلایلی مختل شده باشد یا علت غیرقابل علاجی مانند دیابت پشت آن وجود داشته باشد، اما به دلیل آپنه خواب به خصوص ورم ملتحمه لیمبال، نوعی آلرژی است.  قطعا چنین افرادی از دارو بهره مند می شوند اما چنین افرادی حتی از عینک بهره نمی برند.مایو پیتاک یا هر نسخه دیگری آمده است.خیلی ها آمده اند که من درمان شده ام.ببینید چقدر فرق کرده است؟  هنگامی که بررسی می شود، به نظر می رسد که عدد مشابه قبلی است، اما علائم قطعاً سرکوب می شوند.احتمالاً برای مثال کاشت لیزر، عمل فاکو، IOL فاکیک، حلقه های قرنیه که در داخل قرنیه قرار می گیرند.  اما این یک واقعیت است که پرکاربردترین و آزمایش شده ترین روش لیزر است.

       عمل لیزر چه تغییراتی در داخل چشم ایجاد می کند؟

       از آنجایی که تغییر کره قرنیه می تواند توانایی آن در تمرکز نور را تغییر دهد، لیزر کره سطح خارجی قرنیه را تغییر می دهد.  بسته به اندازه لنز، برخی از قسمت ها گردتر و برخی از قسمت ها کمتر گرد می شوند.  در نتیجه این تغییر، نور منعکس شده از اجسام مختلف شروع به تمرکز مناسب روی شبکیه می کند و چشم بدون هیچ گونه حمایتی (یعنی عینک یا لنز تماسی و غیره) شروع به دیدن واضح می کند.  در تصاویر زیر روش انجام این عمل توضیح داده شده است.

       معایب لیزر درمانی چیست؟  و چه باید کرد؟

       نتایج درمان برای تعداد کمی بهتر است، اما اگر تعداد آنها بسیار زیاد باشد، مثلاً شانزده یا هفده، به جای لیزر از روش Phakic IOL استفاده می شود و این نیز بسیار موفق است.  البته اگر فردی قبلاً در چشمان خود بیماری داشته باشد که برای همیشه قابل درمان نباشد، ممکن است مضراتی مانند بیماری مزمن قرنیه، اگر قرنیه دائماً ملتهب باشد و …  این درمان برای سلامت چشم بسیار مفید است.  تا آنجا که به خطر مربوط می شود، این یک واقعیت است که این درمان بسیار ساده و ایمن است. گران است فقط به این دلیل که ماشین آلات و سایر لوازم جانبی آن بسیار گران هستند. این کار شایسته ای است و باید به همین جا ختم شود.  چه چیزی لازم است؟  باید 18 تا 40 سال داشته باشید، برنامه ریزی کنید، آن را در اولویت های خود قرار دهید و چیز خاصی نمی خواهید.  ده تا پانزده دقیقه طول می کشد، فقط دو یا سه روز بعد.

       IOL فاکیک چیست و این عمل در چه نوع بیمارانی انجام می شود؟

       همچنین یک لنز است که می توانید آن را لنز تماسی و IOL بنامید.  با جراحی داخل چشم قرار می گیرد اما لنز طبیعی به اندازه آن برداشته نمی شود و بعد از عمل بیمار دو عدسی یکی طبیعی و دیگری مصنوعی در چشم دارد.  دو نوع از این وجود دارد که در تصویر زیر نشان داده شده است.  این لنز برای افرادی که تعداد لنزهای بسیار بالایی دارند و جراحی لیزری انجام نمی دهند بهترین است.

      چگونه بر ضعف بینایی غلبه کنیم؟

      بینایی با افزایش سن شروع به ضعیف شدن می کند و عینک ساییده می شود.  با این حال، مهم است که چشمان خود را پوست کنده نگه دارید.

      ممکن است این یک کار دلهره آور به نظر برسد، اما اینطور نیست. با افزایش سن می توانید بینایی خود را بهبود ببخشید.

      علائم ضعف بینایی

      می گویند احتیاط بهتر از درمان است وقتی علائم زیر را در خود پیدا کردید سریعا با پزشک مشورت کنید.

      درد در چشم

      چشمان ما مانند یک عدسی عمل می کنند که خود را برای دیدن اجسام در فواصل مختلف تنظیم می کند.  اما وقتی در دیدن چیزهای دور دچار مشکل می شوید، چشم ها باید کمی بیشتر کار کنند که می تواند منجر به علائمی مانند درد، خستگی، اشک ریزش چشم یا خشکی شود.

      داشتن سردرد

      فشار یا تنش در چشم‌ها باعث سردرد می‌شود، زیرا چشم‌ها برای انجام کار خود باید سخت‌تر کار کنند و در نتیجه درد اطراف چشم‌ها، به‌ویژه خواندن کتاب، کار با رایانه یا هنگام نگاه کردن به تخته، ایجاد می‌شود.  وقتی چشم ها باید روی دیدن چیزها تمرکز کنند، ماهیچه ها مجبور می شوند سخت تر کار کنند که باعث سردرد می شود.  اگر کاری را با دقت انجام می دهید، پانزده تا سی ثانیه استراحت کنید.

      چشم ها را کوچک کنید

      اگر به وضوح بتوانید پلک های خود را ببندید، به این معنی است که بینایی شما رو به زوال است.  فشار دادن چشم ها به خوب دیدن کمک می کند، اما انجام این کار برای مدت طولانی می تواند بینایی را بدتر کند و همچنین باعث سردرد شود.

      در نور روشن به سختی دیده می شود

      اگر چشم ها در نور شدید شروع به گزش کنند، به این معنی است که بینایی دچار اختلال می شود، زیرا این نور شدید چشم ها را وادار به کوچک شدن می کند و در نتیجه باید بیشتر تلاش کنند.

      استفاده از صفحه نمایش را کاهش دهید

      مدت زمان استفاده از صفحه نمایش تلفن یا رایانه نیز می تواند بر بینایی تأثیر بگذارد، گذراندن دو ساعت یا بیشتر در روز با خیره شدن به صفحه دیجیتال می تواند منجر به خستگی چشم دیجیتال شود.  این می تواند منجر به قرمزی، خارش، خشکی، تاری، خستگی و سردرد در چشم شود.  برای جلوگیری از این امر لازم است استفاده از صفحه نمایش را متوقف کنید.

      از سیگار کشیدن خودداری کنید

      سیگار با افزایش سن باعث کاهش بینایی و آسیب به اعصاب بینایی می شود.  علاوه بر این، دیابت باعث مشکلات چشمی نیز می شود.

      به بررسی ادامه دهید

      برای سلامت چشم مهم است که معاینه آنها را به یک عادت تبدیل کنید.با این عادت می توان هر نوع مشکل بینایی را در همان ابتدا به راحتی برطرف کرد.  اگر مکرر سردرد دارید، چشمانتان پس از خواندن چیزی خسته می شود، باید آن را کوچک کنید تا چیزی را ببینید یا باید کتابی را در نزدیکی بخوانید – همه اینها می تواند نتیجه ضعف بینایی باشد.

      زوال طبیعت

      دو چشم شما دو تصویر را تشکیل می دهند، که مغز آنها را در یک تصویر ادغام می کند، اما زمانی که بینایی یک چشم در حال بدتر شدن است، تصویری که در مغز ایجاد می شود درست نیست، که می تواند باعث ایجاد احساس بیماری در شما شود.  به گفته متخصصان، در چنین مواقعی مغز دو تصویر متفاوت را می بیند و ترکیب آنها برایشان دشوار است.

      غذاهای مفید برای تقویت بینایی

      بینایی از نعمت‌های ارزشمند طبیعت است که با خوردن غذاهای زیر می‌توانیم از آن محافظت کنیم.

      بھنڈی

      بامیه حاوی ترکیباتی مانند زآگزانتین و لوتئین است که می تواند در بهبود بینایی مفید باشد.  بامیه همچنین حاوی مقادیر زیادی ویتامین C است که برای سلامت چشم مفید است.

      زردآلو

      بینایی با افزایش سن ضعیف تر می شود، اما پزشکان معتقدند که بتا کاروتن به حفظ بینایی خوب کمک می کند.  همچنین گفته می شود مصرف روزانه غذاهای غنی از ویتامین C، ویتامین E، روی و مس باعث بهبود بینایی می شود.  تمام این مواد مغذی در زردآلو وجود دارد که خطر تاری دید را تا 25 درصد کاهش می دهد.

      هویج

      هویج حاوی ویتامین A است که به عملکرد بهتر غشای چشم و سایر قسمت‌ها کمک می‌کند.استفاده روزانه از هویج بینایی را نیز بهبود می‌بخشد.

      کلم

      لوتئین یک آنتی اکسیدان است که به بهبود بینایی کمک می کند.  کلم همچنین سرشار از ویتامین C و بتا کاروتن است که بسیار مفید هستند.

      میوه ها

      چه کسی دوست ندارد میوه بخورد؟  با نزدیک شدن به فصل زمستان، میل به میوه بیشتر می شود.  میوه هایی مانند بادام، گردو و بادام هندی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند.  این به پلک ها قدرت مقابله با نور روشن را می دهد و همچنین به جلوگیری از مشکلات چشمی که با افزایش سن رخ می دهد کمک می کند.  برای پرسش و پاسخ بیشتر می توانید از طریق ایمیل و واتساپ با نور سلامت زندگی تماس بگیرید.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s