psorisis nedir?

Noor Health Life

  Bu hastalıkta cildin küçük bir kısmı beyaz ve kırmızımsı bir renk alır.

  Cildimiz insan vücudunun şekillenmesinde önemli bir rol oynar.  İnsan derisi üç katmandan oluşur ve en dıştaki katman çok önemlidir.

  Cildimiz su, proteinler ve mineraller de dahil olmak üzere birçok şeyden oluşur.  Kendimizi başkalarının gözünde güzelleştirmek için cildimize özel özen gösteririz.  Toplumumuzda kötü beslenme ve kirli su birçok cilt hastalığına neden olur.  Sedef hastalığı da bu cilt hastalıklarından biridir.  Yerel olarak sedef hastalığı olarak adlandırılır.  Bu hastalık asırlardır.

  Son zamanlarda, yetersiz beslenme ve kirli su ana nedenler arasındadır.  Hastalık vücudun bir bölgesinde başlayıp tüm vücuda yayılabilir.  Cilt hücrelerinin ömrünü kısaltan, ciltte hızlı yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan, yani cilt hücrelerinin normal yaşlarına ulaşmadan önce parçalandığı yaygın bir cilt hastalığıdır.

  Bu hastalıkta derinin küçük bir kısmı beyaz ve kırmızımsı bir renk alır.Bu yerde şiddetli akıntı olur ve kışın bu kaşıntı çok ağrılı olur.  Aşırı kaşıma onları daha da yayabileceğinden, derideki bu lekelerin çizilmemesi önemlidir.

  Sedef hastalığı (sedef hastalığı), vücudun dairesel izlerinin oluştuğu kısmına yayılır ve köklerini güçlendirir.

  “Tedavinin birincil amacı, cilt hücrelerinin hızlı büyümesini yavaşlatmaktır.”

  Cildi etkileyen yaygın bir kronik hastalıktır.  Hastalığın şiddetinde, etkilenen bölgelerde pullar oluşur.  Sedef hastalığının şiddeti yazın ciltte kuruma olmadığı için azalır, tam tersine kışın kuruluk hastalığın şiddetini artırır.

  Sedef Hastalığı Belirtileri:

  (1) Bu lekeler vücutta küçük döküntüler şeklinde ortaya çıkar ve daha fazla kaşındığında büyük lekelere ve beyaz kırmızımsı yaralara ve morluklara dönüşür.

  (2) Deride irin salgısının biriktiği kırmızı lekeler ve beyaz pullar oluşur ve düşer.

  (3) Deride kuruluk, kaşıntı nedeniyle yaralardan çatlama ve kanama.

  (4) Kaşıntı, yanma ve ağrı

  (5 eklem sertliği ve şişmesi

  (6) Tırnaklarda ağrı ve morarma, renk değişikliği ve sararma.

  Sedef hastalığı eller, ayaklar, boyun, kulak arkası, baş ve ağız gibi vücudun herhangi bir yerinde ve hatta tüm vücutta ortaya çıkabilir.

  Hastalığın nedenleri:

  Sedef hastalığının genellikle iki nedeni vardır.

  o… Biyoloji, İnsan Genetiği

  o Bağışıklık Sistemi

  genetik hastalık

  Sedef hastalığı genellikle nesilden nesile aktarılan bir hastalık olarak kabul edilir.

  Bağışıklık sistemi

  Ayrıca bağışıklık sistemindeki bir kusurdan da kaynaklanabilir.  Bilim, hastalığı henüz tam olarak anlamadı, ancak tıp uzmanları, hastalığın bağışıklık sisteminin T hücreleri ve beyaz hücre tipi nötrofiller Nöterfiller ile ilgili olduğuna inanıyor.  T hücreleri vücuda giren zararlı bakteri ve virüslerden korunmak için kullanılır.On hücre anlayarak ‘istilacı’ olur.  Ve bir enfeksiyonu yok etmek veya bir yarayı iyileştirmek gerektiğinde, onu yok etmeye başlarlar.  Bu nedenle, bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı koruduğu için bağışıklık sisteminin düzgün çalışması önemlidir.

  Bulaşıcı olmayan kronik bir hastalıktır.

  Farklı sedef hastalığı türleri

  o ک Plak sedef hastalığı en sık görülen tipidir.  Bu durumda cilt kurur, kızarır ve pürüzlü hale gelir, bu nedenle salgı salgılanır ve ciltte birikir ve soyulur.  Bu da ciltte görünen noktalarda kaşıntı ve ağrıya neden olur.

  o… Tırnak Sedef Hastalığı Bu tip sedef hastalığında el ve ayak tırnakları çirkin, renksiz, sarı, pürüzlü ve kırılgan hale gelir.  Genellikle hastalık ilerledikçe tırnaklar kırılmaya başlar ve şiddetli ağrıya neden olur.  Bu tip sedef hastalığı kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.  Bu, tırnaklara kan akışını engeller ve tırnakların köklerini zayıflatır.

  o سور Baş / Saç Derisi

  Sedef hastalığı başın belirli bir bölümünde veya başın tamamında ortaya çıkar.  Genellikle kırmızı renktedir, pullarla çevrilidir.  Bazı insanlarda tehlikeli seviyelere ulaşarak saçların dökülmesine neden olabilir.

  o P Eklem Sedef hastalığı

  Sedef hastalığı ciltte görünebilir, ancak doğrudan eklemleri etkiler.  El ve ayak eklemleri, parmak eklemleri, dirsekler ve ayak bilekleri kötü etkilenir.  Akropustuloz sedef hastalığı olarak da adlandırılır.

  Sedef hastalığını zamanında tedavi etmek çok önemlidir.  Obezite, hipertansiyon, böbrek yetmezliği, karaciğerde ısı, kalp hastalığı ve artrit gibi birçok hastalığa yol açabilen kronik bir hastalıktır.

  Önlemler:.

  Sedef hastaları vücut ve cilt temizliğine özellikle dikkat etmelidir.Cildin yumuşak olması çok önemlidir.

  o گ Kuru sabundan kaçının.

  o Vas Günde 2 ila 3 kez vazelin kullanın.

  o سو Yünlü kumaş yerine pamuklu kumaş tercih edilmelidir.

  o گ Antibakteriyel ilaçlar ve sabunlardan kaçının.

  oo بیٹھ Artriti önlemek için günde 10 ila 15 dakika güneşte oturun.

  o… ٹ۔  Çay Ağacı Yağı Kaşıntıyı kontrol altına almak için kullanılabilir.

  Evde bile sorundan büyük ölçüde kurtulmak mümkündür.

  -1 T-tree yağı kullanılmalıdır.

  2. Elma sirkesi anti bakteriyeldir.

  -3 çiğ papaya.

  Ham papayadaki maddeler enfeksiyonları iyileştirmeye yardımcı olur.

  4. Sebze ve meyvelerin kullanımını maksimuma çıkarmak ve havuç suyu çok faydalıdır.  Bu bileşenlerin tümü, dehidrasyonu telafi ederek dehidrasyonu önleyebilir ve ayrıca karaciğerden ısıyı uzaklaştırabilir.

  Diyet:

  Sedef hastalığı olan bir kişi mümkün olduğunca sağlıklı yiyecekler tüketmelidir.

  Hasta kızarmış yiyecekler, alkol ve domates gibi yiyeceklerden kaçınmalıdır.

  Diyetin sedef hastalığı ile hiçbir ilgisi yoktur, ancak iyi beslenme hastalığı azaltmaya yardımcı olur.

  o خوراک Balık, yumurta, süt, yoğurt gibi protein içeriği yüksek besinler tüketin.

  o استعمال Mümkün olduğunca kuru meyveler kullanılmalıdır.

  o * Maksimum meyve, süt, sebze ve meyve suları tüketimi çok faydalıdır.

  (1) Aloe vera benzeri maddeler içeren şampuanlar kuruluğu gidermek için kullanılabilir.

  (2 Cildi yumuşatmak için sodyum, gliserin, sitrik asit ve metil selüloz gibi bileşenler içeren sabunlar kullanılabilir. Fluinolon Aseton 0.011 içeren tüm yağlar kullanılabilir.)

  (3 adet salisilik asit içeren losyonlar ve yağlar baş ve vücut için çok faydalıdır).

  Temel prensipler

  Cildi sağlıklı tutmanın temel kuralı, temiz tutmak için düzenli olarak yıkamak, ancak kuru sabun kullanmaktan (doktor tavsiyesi olmadan değil) kaçınmak ve temel cilt nemini ve yağını gidermek için çok fazla yıkamamak ve mümkün olduğunca çok nemlendirici kullanmaktır.  Mümkün olduğunca stresten kaçının.Sağlıklı bir diyet yapın ve hasta için çok önemli olan su kullanın ve aşırı güneş ışığından kaçının.Noor Health Life ve WhatsApp’tan daha fazla soru ve cevap almak için e-posta gönderin.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s