Çfarë është PSORIZA?

Noor Health Life

  Në këtë sëmundje, një pjesë e vogël e lëkurës merr ngjyrë të bardhë dhe të kuqërremtë.

  Lëkura jonë luan një rol të rëndësishëm në formimin e trupit të njeriut.  Lëkura e njeriut përbëhet nga tre shtresa dhe shtresa më e jashtme është e një rëndësie të madhe.

  Lëkura jonë përbëhet nga shumë gjëra duke përfshirë ujin, proteinat dhe mineralet.  Ne kujdesemi veçanërisht për lëkurën tonë për t’u bërë të bukur në sytë e të tjerëve.  Në shoqërinë tonë, dieta e varfër dhe uji i kontaminuar shkaktojnë shumë sëmundje të lëkurës.  Psoriasis është një nga ato sëmundje të lëkurës.  Lokalisht quhet psoriasis.  Kjo sëmundje është shumë shekullore.

  Kohët e fundit, ushqimi i keq dhe uji i ndotur janë ndër shkaqet kryesore.  Sëmundja mund të fillojë në një pjesë të trupit dhe të përhapet në të gjithë trupin.  Është një sëmundje e zakonshme e lëkurës që shkurton jetën e qelizave të lëkurës, duke shkaktuar shenja të shpejta të plakjes në lëkurë, që do të thotë se qelizat e lëkurës prishen para se të arrijnë moshën e tyre normale.

  Në këtë sëmundje një pjesë e vogël e lëkurës merr ngjyrë të bardhë dhe të kuqërremtë, në këtë vend ka rrjedhje të forta dhe në dimër kjo kruajtje bëhet shumë e dhimbshme.  Është e rëndësishme të shmangni gërvishtjen e këtyre pikave në lëkurë pasi kruarja e tepërt mund t’i përhapë ato më tej.

  Psoriasis (psoriasis) përhapet dhe forcon rrënjët e saj në pjesën e trupit ku krijohen shenja rrethore.

  “Qëllimi kryesor i trajtimit është të ngadalësojë rritjen e shpejtë të qelizave të lëkurës”.

  Është një sëmundje e zakonshme kronike që prek lëkurën.  Në ashpërsinë e sëmundjes, në zonat e prekura formohen luspa.  Ashpërsia e psoriasis zvogëlohet në verë sepse lëkura nuk thahet në verë, përkundrazi tharja në dimër rrit ashpërsinë e sëmundjes.

  Simptomat e psoriazës:

  (1) Këto njolla shfaqen në trup në formën e skuqjeve të vogla, të cilat me kruarje të mëtejshme kthehen në njolla të mëdha dhe plagë dhe mavijosje të bardha të kuqërremta.

  (2) Njollat ​​e kuqe në lëkurë në të cilat grumbullohet sekrecioni i qelbit dhe formohen luspa të bardha dhe bien.

  (3) Thatësi e lëkurës, çarje dhe gjakderdhje nga plagët për shkak të kruajtjes.

  (4) Kruajtje, djegie dhe dhimbje

  (ngurtësi dhe ënjtje e 5 kyçeve

  (6) Dhimbje dhe mavijosje në thonjtë, njollë dhe zverdhje.

  Psoriaza mund të shfaqet në çdo pjesë të trupit, si në duar, këmbë, qafë, pas veshëve, në kokë dhe në gojë, madje edhe në të gjithë trupin.

  Shkaqet e sëmundjes:

  Zakonisht ka dy shkaqe të psoriasis.

  o… Biologji, Gjenetikë Njerëzore

  o Sistemi imunitar

  Sëmundja gjenitale

  Psoriaza përgjithësisht konsiderohet si një sëmundje që transmetohet brez pas brezi.

  Sistemi i imunitetit

  Mund të shkaktohet edhe nga një defekt në sistemin imunitar.  Shkenca ende nuk e ka kuptuar plotësisht sëmundjen, por ekspertët mjekësorë besojnë se sëmundja lidhet me qelizat T të sistemit imunitar dhe neutrofilet e tipit të qelizave të bardha Neuterphylls.  Qelizat T përdoren për të mbrojtur kundër baktereve dhe viruseve të dëmshme që hyjnë në trup. Dhjetë qeliza bëhen ‘pushtues’ duke kuptuar.  Dhe sapo është e nevojshme për të zhdukur një infeksion ose për të shëruar një plagë, ata fillojnë ta shkatërrojnë atë.  Prandaj, është e rëndësishme që sistemi imunitar të funksionojë siç duhet pasi mbron nga infeksionet bakteriale dhe virale.

  Është një sëmundje kronike që nuk është ngjitëse.

  Llojet e ndryshme të psoriasis

  o K Psoriaza e pllakës është lloji më i zakonshëm.  Në këtë, lëkura bëhet e thatë, e kuqe dhe e ashpër, për shkak të së cilës sekretohet sekretimi dhe grumbullohet në lëkurë dhe zhvishet.  Kjo shkakton kruajtje dhe dhimbje në njollat ​​që janë të dukshme në lëkurë.

  o… Psoriza e thonjve Në këtë lloj psoriasis, thonjtë e duarve dhe të këmbëve bëhen të shëmtuar, pa ngjyrë, të verdhë, të ashpër dhe të brishtë.  Shpesh, ndërsa sëmundja përparon, thonjtë fillojnë të thyhen, duke shkaktuar dhimbje të forta.  Ky lloj psoriasis është më i zakonshëm tek femrat sesa tek meshkujt.  Kjo pengon qarkullimin e gjakut në thonjtë dhe dobëson rrënjët e thonjve.

  o سور Koka / Skalpproza

  Psoriaza shfaqet në një pjesë të caktuar të kokës ose në të gjithë kokën.  Zakonisht ka ngjyrë të kuqe, e rrethuar nga luspa.  Tek disa njerëz mund të arrijë nivele të rrezikshme, duke shkaktuar rënien e flokëve.

  o Psoriza e kyçeve P

  Psoriaza mund të shfaqet në lëkurë, por prek drejtpërdrejt kyçet.  Ndikimet e duarve dhe këmbëve, nyjet e gishtërinjve, bërrylat dhe kyçet janë prekur keq.  Quhet gjithashtu psoriasis akropustulozë.

  Është shumë e rëndësishme për të trajtuar psoriasis në kohë.  Është një sëmundje kronike që mund të çojë në shumë sëmundje të tjera duke përfshirë obezitetin, hipertensionin, dështimin e veshkave, nxehtësinë në mëlçi, sëmundjet e zemrës dhe artritin.

  Masa paraprake:.

  Pacientët me psoriazë duhet t’i kushtojnë kujdes të veçantë pastërtisë së trupit dhe lëkurës së tyre.Është shumë e rëndësishme që lëkura të mbahet e butë.

  o گ Shmangni sapunin e thatë.

  o Vas Përdorni vazelinë 2 deri në 3 herë në ditë.

  o سو Pëlhura pambuku duhet të preferohet mbi pëlhurën e leshtë.

  o گ Shmangni barnat antibakteriale dhe sapunët.

  oo Biٹھ Uluni në diell për 10 deri në 15 minuta çdo ditë për të shmangur artritin.

  o… ٹ۔  Tea-Tree-Oil Tea mund të përdoret për të kontrolluar kruajtjen.

  Edhe në shtëpi, është e mundur të shpëtoni nga problemi në një masë të madhe.

  -Duhet përdorur 1 vaj T-tree

  2. Uthulla e mollës është një anti-bakterial.

  -3 papaja të papërpunuara.

  Përbërësit e papajas së papërpunuar ndihmojnë në kurimin e infeksioneve.

  4. Maksimizimi i përdorimit të perimeve dhe frutave dhe lëngu i karotës është shumë i dobishëm.  Të gjithë këta përbërës mund të parandalojnë dehidratimin duke kompensuar dehidratimin dhe gjithashtu largojnë nxehtësinë nga mëlçia.

  Dieta:

  Një person që vuan nga psoriasis duhet të konsumojë sa më shumë ushqim të shëndetshëm.

  Pacienti duhet të shmangë ushqimet si ushqimet e skuqura, alkooli dhe domatet.

  Dieta nuk ka të bëjë me psoriasis, por dieta e mirë ndihmon në uljen e sëmundjes.

  o Ushqimi Hani ushqime të pasura me proteina si peshk, vezë, qumësht, kos, etj.

  o Përdorimi Frutat e thata duhet të përdoren sa më shumë që të jetë e mundur.

  o * Konsumimi maksimal i frutave, qumështit, perimeve dhe lëngjeve është shumë i dobishëm.

  (1) Shampo që përmbajnë përbërës të ngjashëm me aloe vera mund të përdoren për të lehtësuar thatësinë.

  (2 sapunë që përmbajnë përbërës të tillë si natrium, glicerinë, acid citrik dhe metil celulozë mund të përdoren për të zbutur lëkurën. Mund të përdoren të gjithë vajrat që përmbajnë Fluinolone Acetone 0.011.)

  (3 kremra dhe vajra që përmbajnë salicilik janë shumë të dobishëm për kokën dhe trupin).

  Parimet bazë

  Rregulli bazë për të mbajtur lëkurën të shëndetshme është ta lani atë rregullisht për ta mbajtur të pastër, por shmangni përdorimin e sapunit të thatë (jo pa këshillën e mjekut) dhe mos lani shumë për të hequr lagështinë dhe yndyrën thelbësore të lëkurës dhe përdorni sa më shumë hidratues.  Shmangni stresin sa më shumë që të jetë e mundur. Hani një dietë të shëndetshme dhe përdorni ujë që është shumë i rëndësishëm për një pacient dhe shmangni rrezet e tepërta të diellit. Dërgoni email për të marrë më shumë pyetje dhe përgjigje nga Noor Health Life. Dhe WhatsApp.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s