Pikat e bardha në lëkurë mund të jenë të padëmshme apo edhe të rrezikshme.

Noor Health Life

   Në faza të ndryshme të jetës lëkura jonë, veçanërisht lëkura e fytyrës, pëson ndryshime të shumta, si pasojë e të cilave herë thonjtë, puçrrat shkaktojnë shqetësime, herë njolla, të cilat herë shërohen vetë ose pas trajtimit.Megjithatë, të dy llojet njollat ​​në lëkurë kërkojnë vëmendje të veçantë.  E para janë njollat ​​e zeza që shfaqen në formën e fluturave në çdo pjesë të fytyrës për shkak të djegieve, prerjeve, ndonjë sëmundjeje apo shtatzënie, anemisë së rëndë apo efekteve të barnave, nëse vërehen në kohë.Nëse recetat përfundimtare të drejtpërdrejta nuk përdoren dhe ndiqen udhëzimet e mjekut, më pas këto pika zhduken ose zbehen.

   Megjithatë, nëse një njollë e bardhë shfaqet në ndonjë pjesë të trupit si në fytyrë, qafë, shpatulla, gjoks, shpinë apo kofshë, është shkak për shqetësim, që nuk duhet anashkaluar.  Këto njolla të bardha ndahen në katër lloje.  Lloji i parë përbëhet nga nuanca të vogla të bardha, kafe të lehta, të cilat janë të padëmshme dhe të trajtueshme.  Ato shkaktohen nga një kërpudhë e vogël, e cila shkakton njolla në sipërfaqen e lëkurës.  Sipërfaqja e këtyre pikave është pak e fryrë dhe zakonisht zhduket me një fërkim të lehtë.  Këto pika janë më të theksuara në verë dhe zbehen në dimër.  Ndonjëherë ato bëhen të dukshme me djersitje të tepërt, por bëhen pak më të lehta pas larjes.  Për ata me një çehre më të errët, këto njolla të bardha shfaqen në lëkurë nga larg, por për ata me një çehre të hapur, ato priren të jenë rozë.

   Meqë ra fjala, këto pika nuk shkaktojnë kruajtje, por në disa raste raportohet edhe kruajtje.  Nëse një person në shtëpi bëhet viktimë e këtyre pikave të bardha, mund të preken edhe persona të tjerë.  Prandaj, është më mirë që pacienti të ndjekë masat paraprake së bashku me trajtimin.  Për shembull, lini mënjanë sendet që përdorni si peshqirë, shami, rroba, etj.

   Lloji i dytë përfshin njolla të rrumbullakëta, të bardha që shfaqen në fytyrat e djemve dhe vajzave me sipërfaqe të ashpër.  Ndonjëherë duket sikur lëkura është tharë dhe është zbardhur, nuk kruhet.  Keqkuptimi i zakonshëm për këto njolla të bardha është se ato shkaktohen nga mungesa e kalciumit, por ka shumë shkaqe të tjera të këtyre njollave, ndër të cilat më kryesorja është shëndeti i dobët i fëmijëve, edhe nëse janë të ekspozuar në diell.Fytyrat mund të preken edhe nga këto pika.  Gjithashtu, në disa raste krimbat e stomakut i shkaktojnë ato.  Këto njolla shfaqen edhe në ballë, faqe, mjekër dhe herë pas here në qafë, por ato nuk janë ngjitëse dhe zhduken vetë pa trajtim.

   Lloji i tretë përfshin lebrën, e cila është një sëmundje ngjitëse e shkaktuar nga një bakter i quajtur M. lebra.  Sëmundja zakonisht prek lëkurën dhe nervat.  Ai ka katër faza.  Në fazën e parë, në trupin e pacientit shfaqet një rreth i bardhë, veçanërisht në faqet, krahët, kofshët dhe vithet dhe ndjehet i mpirë.  Kjo është një simptomë shumë e rëndësishme e sëmundjes, duke qenë se sëmundja është në një fazë të hershme në këtë fazë, atëherë nëse diagnoza dhe trajtimi i duhur bëhet menjëherë, atëherë sëmundja mund të kontrollohet.  Në rast të vonesës, sëmundja mund të përhapet me shpejtësi dhe të bëhet e pashërueshme.

   Lloji i katërt përfshin mavijosje.  Kjo sëmundje nuk është ngjitëse.  Fillimisht në çdo pjesë të trupit shfaqet një njollë gjysmë e bardhë dhe nëse ka qime mes këtyre pikave, edhe ajo zbardhet.  Nëse këto pika janë në lëkurën e kokës, gjëndrat e flokëve bëhen të bardha.

   Në disa raste, njollat ​​mbeten të njëjta për vite me rradhë dhe te disa njerëz përhapen aq shpejt sa i gjithë trupi mbulohet me njolla të bardha.  Pacientët me diarre nuk mund të tolerojnë intensitetin e diellit, përveç kësaj ata nuk kanë asnjë shqetësim dhe në përgjithësi qëndrojnë të shëndetshëm.

   Ka edhe disa pika të bardha që ne i ftojmë.  Këto njolla janë zakonisht për shkak të bukurisë së fytyrës, si për shembull një numër i madh i grave dhe vajzave, nëse përdorin vazhdimisht krem ​​zbardhues për zbardhjen e lëkurës, si rrjedhojë preket lëkura e tyre natyrale.

   Gjithashtu në rast alergjie mund të shfaqen njolla kruajtjeje dhe djegieje.Në mënyrë të ngjashme përdorimi i kënasë kimike mund të shkaktojë edhe njolla në lëkurë.  Mirëpo, nëse njollat ​​janë të zeza apo të bardha, nuk duhen anashkaluar dhe në vend të vetë-trajtimit, kontaktoni menjëherë një dermatolog dhe bëni një trajtim të plotë.Pse shfaqen këto njolla të bardha në trup?

   Ju keni parë shpesh njerëz me njolla të bardha të dukshme në lëkurë, por pse ndodh kjo dhe si është e mundur ta shmangni atë?

   Kjo sëmundje apo sëmundje është shumë shqetësuese për njerëzit, e cila është gjithashtu mjaft domethënëse.
   Mjekë specialistë, profesorë, kirurgë, konsulentë në Institutin Noor Health Life.  Sipas të gjithë këtyre ekspertëve, Noor Health Life mund t’ju japë më të mirën.  Dhe Noor Health Life ju nxit edhe një herë të mbështesni të varfrit dhe të ndihmoni ata që janë në spitale. Noor Health Life ndihmon pacientët që janë në nevojë. Edhe një herë ju bëj thirrje që të mbështesni Noor Health Life dhe të ndihmoni pacientët e varfër përmes Noor Health Life.  ju faleminderit të gjithëve.  Nëse lexoni ndonjë postim të Noor Health Life, atëherë lexoni me kujdes.  Lexo.
   Zakonisht besohet se kjo sëmundje, e quajtur bursa, është një reagim ndaj pirjes së qumështit pas ngrënies së peshkut, por shkenca mjekësore e mohon këtë.

   Në fakt, ndodh kur qelizat që i japin lëkurës ngjyrën e saj natyrale ndalojnë së prodhuari pigmente të caktuara.
   6 Sëmundjet që shfaqen në lëkurë

   Sipas Noor Health Life, sëmundja zakonisht shfaqet në formën e plagëve të vogla ose njollave të bardha.

   Rreth 70 milionë njerëz në mbarë botën janë prekur nga kjo sëmundje, e njohur edhe si sëmundje autoimune, sepse kur ekspozohet, sistemi imunitar i trupit sulmon qelizat që punojnë për të rikthyer shpejt ngjyrën.

   Nëse kapet në fillim, pra kur njollat ​​nuk shfaqen në lëkurë, por ngjyra është e lehtë, atëherë ka më shumë mundësi që lëkura të kthehet në formën e saj origjinale.

   Përdorimi i AC shkaqet e sëmundjeve të lëkurës: hulumtim

   Meqë ra fjala, në trajtimin e kësaj sëmundjeje, synimi që kanë përpara ekspertët është rikthimi i shpejtë i ngjyrës dhe ruajtja e efektit të saj.

   Për këtë qëllim përdoren disa kremra steroide për të kontrolluar inflamacionin, ndërsa Oion Mint gjithashtu mund të jetë i dobishëm.

   Në disa raste terapia zbardh ngjyrën e lëkurës së paprekur për t’i bërë njollat ​​e bardha më të dukshme.

   Gjithashtu terapia me dritë dhe kirurgjia janë opsione.  Për më shumë pyetje dhe përgjigje mund të merrni Noor Health Life nga emaili dhe të na kontaktoni në WhatsApp.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s