සමේ සුදු ලප හානිකර හෝ භයානක විය හැක.

Noor Health Life

    ජීවිතයේ විවිධ අවස්ථා වලදී, අපගේ සම, විශේෂයෙන් මුහුණේ සම, බොහෝ වෙනස්කම් වලට භාජනය වන අතර, එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස, සමහර විට නියපොතු, කුරුලෑ අපහසුතාවයක්, සමහර විට ලප, සමහර විට තනිවම හෝ ප්‍රතිකාර කිරීමෙන් පසු සුව වේ. සමේ කැළැල් විශේෂ අවධානයක් අවශ්ය වේ.  පළමුවැන්න නම් පිලිස්සුම් තුවාල, කැපුම් තුවාල, ඕනෑම රෝගයක් හෝ ගැබ් ගැනීමක්, දරුණු රක්තහීනතාවය හෝ ඖෂධවල බලපෑම නිසා මුහුණේ ඕනෑම කොටසක සමනලුන්ගේ ස්වරූපයෙන් දිස්වන කළු ලප, ඒවා නියමිත වේලාවට නිරීක්ෂණය කළහොත්, අවසාන සරල වට්ටෝරු නම්. භාවිතා නොකරන අතර වෛද්යවරයාගේ උපදෙස් අනුගමනය කරනු ලැබේ, එවිට මෙම ලප අතුරුදහන් හෝ මැකී යයි.

    කෙසේ වෙතත්, මුහුණ, බෙල්ල, උරහිස්, පපුව, පිටුපස හෝ කලවා වැනි ශරීරයේ ඕනෑම කොටසක සුදු ලපයක් දිස්වන්නේ නම්, එය සැලකිලිමත් වීමට හේතුවක් වන අතර එය නොසලකා හැරිය යුතු නොවේ.  මෙම සුදු ලප වර්ග හතරකට බෙදා ඇත.  පළමු වර්ගයේ කුඩා සුදු, ලා දුඹුරු වර්ණවලින් සමන්විත වන අතර ඒවා හානිකර සහ ප්රතිකාර කළ හැකි ය.  ඒවා කුඩා දිලීරයක් නිසා ඇති වන අතර, සමේ මතුපිට පැල්ලම් ඇති කරයි.  මෙම ලප වල මතුපිට තරමක් ඉදිමී ඇති අතර සාමාන්යයෙන් සුළු ඝර්ෂණයකින් අතුරුදහන් වේ.  මෙම ලප ගිම්හානයේදී වඩාත් කැපී පෙනෙන අතර ශීත ඍතුවේ දී මැකී යයි.  සමහර විට ඒවා අධික දහඩියකින් කැපී පෙනේ, නමුත් ස්නානය කිරීමෙන් පසු තරමක් සැහැල්ලු වේ.  තද පැහැයක් ඇති අයට දුර සිට සම මත මෙම සුදු ලප මතු වුවද පැහැපත් සමක් ඇති අයට රෝස පැහැයක් ගනී.

    මාර්ගය වන විට, මෙම ලප කැසීම ඇති නොකරයි, නමුත් සමහර අවස්ථාවලදී කැසීම ද වාර්තා වේ.  නිවසේ එක් අයෙක් මෙම සුදු ලප වලට ගොදුරු වුවහොත් අනෙක් පුද්ගලයින්ටද බලපෑම් ඇති විය හැක.  එබැවින් රෝගියාට ප්‍රතිකාර සමඟම පූර්වාරක්ෂාව අනුගමනය කිරීම වඩා හොඳය.  උදාහරණයක් ලෙස, ඔබ භාවිතා කරන තුවා, අත් ලේන්සු, ඇඳුම් පැළඳුම් වැනි අයිතම පසෙකින් තබන්න.

    දෙවන වර්ගයට රළු මතුපිටක් ඇති පිරිමි ළමයින් හා ගැහැණු ළමයින්ගේ මුහුණු මත රවුම්, සුදු ලප ඇතුළත් වේ.  සමහර විට සම වියළී ගොස් සුදු පැහැයට හැරී ඇති බවක් දැනේ, ඒවා කැසීම ඇති නොවේ.  මෙම සුදු ලප පිළිබඳ සාමාන්‍ය වැරදි මතයක් වන්නේ ඒවා කැල්සියම් ඌනතාවය නිසා ඇති වන බවයි, නමුත් මෙම ලප ඇතිවීමට තවත් බොහෝ හේතූන් ඇත, ඒවායින් ප්‍රධානම කරුණ වන්නේ දරුවන්ගේ සෞඛ්‍ය දුර්වලතාවය, ඒවා හිරු එළියට නිරාවරණය වුවද. මෙම ලප මගින් ද බලපායි.  එසේම, සමහර අවස්ථාවලදී බඩේ පණුවන් ඒවාට හේතු වේ.  මෙම ලප නළල, කම්මුල්, නිකට සහ ඉඳහිට බෙල්ලේ ද දිස් වේ, නමුත් ඒවා බෝ නොවන අතර ප්‍රතිකාර නොමැතිව තනිවම අතුරුදහන් වේ.

    තුන්වන වර්ගයට ලාදුරු ඇතුළත් වේ, එය M. leprosy නම් බැක්ටීරියාව මගින් බෝවන රෝගයකි.  මෙම රෝගය සාමාන්යයෙන් සමේ හා ස්නායු වලට බලපායි.  එහි අදියර හතරක් ඇත.  පළමු අදියරේදී රෝගියාගේ සිරුරේ විශේෂයෙන්ම කම්මුල්, අත්, කලවා සහ තට්ටම් මත සුදු පැහැති කවයක් දිස්වන අතර එය හිරිවැටීමක් දැනේ.  මෙය රෝගයේ ඉතා වැදගත් රෝග ලක්ෂණයක් වන අතර, මෙම අවධියේදී රෝගය මුල් අවධියේ පවතින බැවින්, නිවැරදි රෝග විනිශ්චය සහ ප්‍රතිකාර වහාම ලබා දෙන්නේ නම්, රෝගය පාලනය කළ හැකිය.  ප්රමාද වූ විට, රෝගය වේගයෙන් පැතිරී සුව කළ නොහැකි තත්ත්වයට පත්විය හැකිය.

    සිව්වන වර්ගයට තැලීම් ඇතුළත් වේ.  මෙම රෝගය බෝවන රෝගයක් නොවේ.  මුලදී, ශරීරයේ ඕනෑම කොටසක අර්ධ සුදු පැහැති ලපයක් දිස්වන අතර, මෙම ලප අතර හිසකෙස් තිබේ නම්, එය ද සුදු පැහැයක් ගනී.  මෙම ලප හිස් කබලේ ඇත්නම් රෝම කූප සුදු පැහැයක් ගනී.

    සමහර අවස්ථාවලදී, වසර ගණනාවක් තිස්සේ එම ලප එක හා සමානව පවතින අතර, සමහර පුද්ගලයින් තුළ ඒවා ඉතා වේගයෙන් පැතිරෙන අතර මුළු සිරුරම සුදු පැහැති ලප වලින් වැසී යයි.  පාචනය ඇති රෝගීන්ට හිරුගේ තීව්‍රතාවය දරාගත නොහැක, ඊට අමතරව ඔවුන්ට කිසිදු අපහසුතාවයක් නොමැති අතර සමස්තයක් වශයෙන් ඔවුන් නිරෝගීව සිටිති.

    අපි ආරාධනා කරන සුදු ලප කිහිපයක් ද තිබේ.  සාමාන්‍යයෙන් මෙවැනි ලප කැළැල් ඇතිවන්නේ මුහුණේ සුන්දරත්වය නිසා වන අතර කාන්තාවන් සහ ගැහැණු ළමයින් විශාල ප්‍රමාණයක් සම පැහැපත් කිරීමට බ්ලීච් ක්‍රීම් නැවත නැවතත් භාවිතා කරන්නේ නම්, එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ඔවුන්ගේ ස්වාභාවික සමට බලපෑම් ඇති වේ.

    එසේම අසාත්මිකතාවයක් ඇති වූ විට කැසීම සහ පිළිස්සුම් ලප ඇති විය හැක.එසේම රසායනික හැනා භාවිතය නිසාද සමෙහි ලප කැළැල් ඇති විය හැක.  කෙසේ වෙතත් කළු හෝ සුදු ලප ඒවා නොසලකා නොහැරිය යුතු අතර ස්වයං ප්‍රතිකාර වෙනුවට වහාම චර්ම රෝග වෛද්‍යවරයකු හමු වී සම්පූර්ණ ප්‍රතිකාරයක් ලබා ගන්න.මෙම සුදු ලප ශරීරයේ මතුවන්නේ ඇයි?

    සමේ සුදු ලප ඇති පුද්ගලයින් ඔබ බොහෝ විට දැක ඇත, නමුත් මෙය සිදුවන්නේ ඇයි සහ එය වළක්වා ගන්නේ කෙසේද?

    මෙම රෝගය හෝ රෝගාබාධය මිනිසුන්ට මහත් සැලකිල්ලක් දක්වයි, එය ද සැලකිය යුතු ය.
    නූර් හෙල්ත් ලයිෆ් ආයතනයේ විශේෂඥ වෛද්‍යවරු, මහාචාර්යවරු, ශල්‍ය වෛද්‍යවරු, උපදේශකවරු.  මෙම සියලු විශේෂඥයින්ට අනුව, Noor Health Life ඔබට සියලු හොඳම දේ ලබා දිය හැකිය.  සහ නූර් හෙල්ත් ලයිෆ් නැවත වරක් ඔබෙන් ඉල්ලා සිටින්නේ දුප්පතුන්ට සහය වී රෝහල්වල සිටින අයට උදව් කරන ලෙසයි.නූර් හෙල්ත් ලයිෆ් අවශ්‍යතා ඇති රෝගීන්ට උපකාර කරයි.නූර් හෙල්ත් ලයිෆ් වෙත සහය වන ලෙස මම නැවත වරක් ඉල්ලා සිටිමි.  ඔබ සැමට ස්තුතියි.  ඔබ නූර් හෙල්ත් ලයිෆ් හි කිසියම් පෝස්ට් එකක් කියවා ඇත්නම් එය හොඳින් කියවන්න.  කියවන්න.
    බර්සා නමින් හැඳින්වෙන මෙම රෝගය මාළු ආහාරයට ගැනීමෙන් පසු කිරි පානය කිරීමෙන් ඇතිවන ප්රතික්රියාවක් බව සාමාන්යයෙන් විශ්වාස කෙරේ, නමුත් වෛද්ය විද්යාව එය ප්රතික්ෂේප කරයි.

    ඇත්ත වශයෙන්ම, සමට ස්වභාවික වර්ණය ලබා දෙන සෛල ඇතැම් වර්ණක නිපදවීම නතර කරන විට එය සිදු වේ.
    6 සමේ ඇතිවන රෝග

    නූර් හෙල්ත් ලයිෆ්ට අනුව, රෝගය සාමාන්‍යයෙන් කුඩා කැළැල් හෝ සුදු ලප ආකාරයෙන් පෙනේ.

    ලොව පුරා මිලියන 70 ක ජනතාවක් මෙම රෝගය වැළඳී ඇත, එය ස්වයං ප්‍රතිශක්තිකරණ රෝග ලෙසද හැඳින්වේ, මන්ද එය නිරාවරණය වූ විට ශරීරයේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ඉක්මනින් වර්ණය යථා තත්වයට පත් කිරීමට ක්‍රියා කරන සෛල වලට පහර දෙන බැවිනි.

    එය ආරම්භයේදීම හසු වුවහොත්, එනම් සමේ ලප නොපෙනී, නමුත් වර්ණය සැහැල්ලු වූ විට, සම එහි මුල් හැඩයට නැවත පැමිණීමට වැඩි ඉඩක් ඇත.

    AC භාවිතය සමේ රෝග සඳහා හේතු: පර්යේෂණ

    මාර්ගය වන විට, මෙම රෝගයට ප්රතිකාර කිරීමේදී, විශේෂඥයින් ඔවුන් ඉදිරිපිට ඇති අරමුණ වන්නේ ඉක්මනින් වර්ණය යථා තත්ත්වයට පත් කිරීම සහ එහි බලපෑම පවත්වා ගැනීමයි.

    මේ සඳහා දැවිල්ල පාලනය කිරීමට ඇතැම් ස්ටෙරොයිඩ් ක්‍රීම් භාවිතා කරන අතර Oion Mint ද ප්‍රයෝජනවත් වේ.

    ඇතැම් අවස්ථාවලදී චිකිත්සාව සුදු පැහැති ලප වඩාත් කැපී පෙනෙන ලෙස පෙනෙන පරිදි බලපෑමට ලක් නොවූ සමේ වර්ණය සැහැල්ලු කරයි.

    සැහැල්ලු චිකිත්සාව සහ ශල්යකර්ම ද විකල්ප වේ.  තවත් ප්‍රශ්න සහ පිළිතුරු සඳහා ඔබට විද්‍යුත් තැපෑලෙන් Noor Health Life ලබා ගත හැකි අතර WhatsApp හි අප හා සම්බන්ධ විය හැක.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s