ଚର୍ମରେ ଧଳା ଦାଗ କ୍ଷତିକାରକ କିମ୍ବା ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ |

Noor Health Life

    ଜୀବନର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଆମର ଚର୍ମ, ବିଶେଷତ the ଚେହେରାର ଚର୍ମ, ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥାଏ, ଫଳସ୍ୱରୂପ ବେଳେବେଳେ ନଖ, ପିମ୍ପଲ୍ ଅସ୍ୱାଭାବିକତା ସୃଷ୍ଟି କରେ, ବେଳେବେଳେ ଦାଗ, ଯାହା ନିଜେ କିମ୍ବା ଚିକିତ୍ସା ପରେ ସୁସ୍ଥ ହୁଏ | ତଥାପି, ଦୁଇ ପ୍ରକାର | ଚର୍ମରେ ଥିବା ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ |  ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି କଳା ଦାଗ ଯାହା ଜଳିବା, କାଟିବା, କ disease ଣସି ରୋଗ କିମ୍ବା ଗର୍ଭଧାରଣ, ଭୟଙ୍କର ରକ୍ତହୀନତା କିମ୍ବା drugs ଷଧର ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ମୁହଁର ଯେକ part ଣସି ଅଂଶରେ ପ୍ରଜାପତି ଆକାରରେ ଦେଖାଯାଏ, ଯଦି ସେଗୁଡିକ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଏ | ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରାଯାଏ, ତାପରେ ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଏ କିମ୍ବା ଦୂର ହୋଇଯାଏ |

    ଯଦିଓ, ଶରୀରର ଯେକ part ଣସି ଅଂଶରେ ମୁହଁ, ବେକ, କାନ୍ଧ, ଛାତି, ପିଠି କିମ୍ବା ଜଙ୍ଘ ପରି ଏକ ଧଳା ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ, ଏହା ଚିନ୍ତାର କାରଣ, ଯାହାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |  ଏହି ଧଳା ଦାଗଗୁଡ଼ିକୁ ଚାରି ପ୍ରକାରରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି |  ପ୍ରଥମ ପ୍ରକାରରେ ଛୋଟ ଧଳା, ହାଲକା ବାଦାମୀ ଛାୟା ଥାଏ, ଯାହା ନିରୀହ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗ୍ୟ |  ସେଗୁଡିକ ଏକ ଛୋଟ ଫଙ୍ଗସ୍ ଦ୍ caused ାରା ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଚର୍ମର ଉପରିଭାଗରେ ଦାଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ |  ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକର ଉପରିଭାଗ ସାମାନ୍ୟ ଫୁଲିଯାଏ ଏବଂ ସାଧାରଣତ a ସାମାନ୍ୟ ଘର୍ଷଣ ସହିତ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଏ |  ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ଗ୍ରୀଷ୍ମ more ତୁରେ ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୁଏ ଏବଂ ଶୀତଦିନେ ମଳିନ ହୁଏ |  ବେଳେବେଳେ ସେମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ating ାଳ ସହିତ ଆଖିଦୃଶିଆ ହୁଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଗାଧୋଇବା ପରେ ସାମାନ୍ୟ ହାଲୁକା ହୁଅନ୍ତି |  ଗା dark ଼ ରଙ୍ଗ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଧଳା ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ଦୂରରୁ ଚର୍ମରେ ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସୁନ୍ଦର ରଙ୍ଗ ଥାଏ, ସେମାନେ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାନ୍ତି |

    ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକ କୁଞ୍ଚନ ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୁଞ୍ଚନ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ |  ଯଦି ଘରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଧଳା ଦାଗର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରନ୍ତି |  ତେଣୁ ରୋଗୀ ସହିତ ଚିକିତ୍ସା ସହିତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଭଲ।  ଉଦାହରଣ ସ୍ .ରୁପ, ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଆଇଟମ୍ ଗୁଡିକୁ ଅଲଗା ରଖନ୍ତୁ ଯେପରିକି ଟାୱେଲ୍, ରୁମାଲ, ପୋଷାକ ଇତ୍ୟାଦି |

    ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରକାରରେ ଗୋଲାକାର, ଧଳା ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ପୁଅ ଏବଂ girls ିଅମାନଙ୍କ ମୁହଁରେ ଦେଖାଯାଏ |  ବେଳେବେଳେ ଏହା ଅନୁଭବ ହୁଏ ଯେପରି ଚର୍ମ ଶୁଖିଗଲା ଏବଂ ଧଳା ହୋଇଗଲା, ସେମାନେ କୁଣ୍ଡେଇ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ |  ଏହି ଧଳା ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ସାଧାରଣ ଭ୍ରାନ୍ତ ଧାରଣା ହେଉଛି, ସେମାନେ କ୍ୟାଲସିୟମର ଅଭାବରୁ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ଶିଶୁମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ, ଯଦିଓ ସେମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି | ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ |  ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପେଟ ପୋକ ସେମାନଙ୍କୁ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ |  ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକ କପାଳ, ଗାଲ, ଚିନ୍ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ବେକରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକ ସଂକ୍ରମିତ ନୁହେଁ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ବିନା ନିଜେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଏ |

    ତୃତୀୟ ପ୍ରକାରରେ କୁଷ୍ଠରୋଗ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯାହାକି ଏମ କୁଷ୍ଠରୋଗ ନାମକ ଏକ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ caused ାରା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗ।  ଏହି ରୋଗ ସାଧାରଣତ the ଚର୍ମ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ |  ଏହାର ଚାରୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଛି |  ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରୋଗୀର ଶରୀରରେ ଏକ ଧଳା ବୃତ୍ତ ଦେଖାଯାଏ, ବିଶେଷକରି ଗାଲ, ବାହୁ, ଜଙ୍ଘ ଏବଂ ନିତ୍ୟରେ |  ଏହି ରୋଗର ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍ଷଣ, କାରଣ ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଏହି ରୋଗ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି, ଯଦି ତୁରନ୍ତ ସଠିକ୍ ନିରାକରଣ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ |  ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ଏହି ରୋଗ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରେ |

    ଚତୁର୍ଥ ପ୍ରକାରର ଘା ’ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |  ଏହି ରୋଗ ସଂକ୍ରାମକ ନୁହେଁ |  ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ଶରୀରର ଯେକ part ଣସି ଅଙ୍ଗରେ ଏକ ଅର୍ଦ୍ଧ-ଧଳା ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଯଦି ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ କ hair ଣସି କେଶ ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଧଳା ହୋଇଯାଏ |  ଯଦି ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ତ୍ୱଚାରେ ଥାଏ, ତେବେ କେଶର ଫୋଲିକଲ୍ସ ଧଳା ହୋଇଯାଏ |

    କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସମାନ ରହିଥାଏ, ଏବଂ କେତେକ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ଏତେ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର କରନ୍ତି ଯେ ସମଗ୍ର ଶରୀର ଧଳା ଦାଗରେ ଆବୃତ ହୋଇଯାଏ |  Arr ାଡ଼ା ରୋଗୀମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ତୀବ୍ରତାକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ, ଏଥିସହ ସେମାନଙ୍କର କ disc ଣସି ଅସୁବିଧା ନଥାଏ ଏବଂ ସାମଗ୍ରିକ ଭାବରେ ସେମାନେ ସୁସ୍ଥ ରୁହନ୍ତି |

    କିଛି ଧଳା ଦାଗ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରୁ |  ଏହି ଦୋଷଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣତ the ଚେହେରାର ସ beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ ହୋଇଥାଏ, ଯେପରିକି ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ମହିଳା ଏବଂ ବାଳିକା, ଯଦି ସେମାନେ ବାରମ୍ବାର ବ୍ଲେଚ୍ କ୍ରିମ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ରଙ୍ଗକୁ ଧଳା କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଫଳସ୍ୱରୂପ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରାକୃତିକ ଚର୍ମ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ |।

    ଏଥିସହ, ଆଲର୍ଜି କ୍ଷେତ୍ରରେ, କୁଞ୍ଚନ ଏବଂ ଜଳୁଥିବା ଦାଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ସେହିଭଳି ରାସାୟନିକ ହେନାର ବ୍ୟବହାର ଚର୍ମରେ ଦାଗ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ |  ଯଦିଓ, ଦାଗଗୁଡ଼ିକ କଳା କିମ୍ବା ଧଳା, ସେଗୁଡିକ ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ସ୍ treatment ୟଂ ଚିକିତ୍ସା ପରିବର୍ତ୍ତେ ତୁରନ୍ତ ଏକ ଚର୍ମ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | ଏହି ଧଳା ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ଶରୀରରେ କାହିଁକି ଦେଖାଯାଏ?

    ଆପଣ ପ୍ରାୟତ people ଲୋକଙ୍କୁ ଚର୍ମରେ ଆଖିଦୃଶିଆ ଧଳା ଦାଗ ଥିବା ଦେଖିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଏହା କାହିଁକି ଘଟେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା କିପରି ସମ୍ଭବ?

    ଏହି ରୋଗ ବା ଅସୁସ୍ଥତା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ, ଯାହା ମଧ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |
    ନୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜୀବନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର, ପ୍ରଫେସର, ସର୍ଜନ, ପରାମର୍ଶଦାତା |  ଏହି ସମସ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ନୁର ହେଲ୍ଥ ଲାଇଫ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ |  ଏବଂ ନୁର ସ୍ Life ାସ୍ଥ୍ୟ ଜୀବନ ଆପଣଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ଗରୀବ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି।  ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।  ଯଦି ଆପଣ ନୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜୀବନର କ post ଣସି ପୋଷ୍ଟ ପ read ନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ |  ପ on ଼ନ୍ତୁ
    ସାଧାରଣତ believed ବିଶ୍ believed ାସ କରାଯାଏ ଯେ ବୁର୍ସା ନାମକ ଏହି ରୋଗ ମାଛ ଖାଇବା ପରେ କ୍ଷୀର ପିଇବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, କିନ୍ତୁ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରେ |

    ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ଘଟେ ଯେତେବେଳେ ଚର୍ମକୁ ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗ ଦେଇଥିବା କୋଷଗୁଡ଼ିକ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରଙ୍ଗର ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ |
    ଚର୍ମରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ରୋଗ |

    ନୁର ହେଲଥ ଲାଇଫ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ରୋଗ ସାଧାରଣତ small ଛୋଟ ଦାଗ କିମ୍ବା ଧଳା ଦାଗ ଆକାରରେ ଦେଖାଯାଏ |

    ବିଶ୍ worldwide ର ପ୍ରାୟ 70 ନିୟୁତ ଲୋକ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ଅଟୋମ୍ୟୁମ୍ୟୁନ ରୋଗ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, କାରଣ ଯେତେବେଳେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥାଏ, ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ ଯାହା ଶୀଘ୍ର ରଙ୍ଗ ଫେରାଇବା ପାଇଁ କାମ କରିଥାଏ |

    ଯଦି ଏହା ଆରମ୍ଭରେ ଧରାଯାଏ, ଅର୍ଥାତ୍ ଯେତେବେଳେ ଚର୍ମରେ ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ରଙ୍ଗ ହାଲୁକା ହୁଏ, ତେବେ ଚର୍ମ ଏହାର ମୂଳ ଆକାରକୁ ପୁନ restored ସ୍ଥାପିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ |

    ଚର୍ମ ରୋଗର ଏସି କାରଣର ବ୍ୟବହାର: ଅନୁସନ୍ଧାନ |

    ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ, ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ରଙ୍ଗକୁ ଶୀଘ୍ର ପୁନ restore ସ୍ଥାପିତ କରିବା ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବଜାୟ ରଖିବା |

    ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରଦାହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଷ୍ଟେରଏଡ୍ କ୍ରିମ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଓଅନ୍ ମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ |

    କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଧଳା ଦାଗକୁ ଅଧିକ ଆଖିଦୃଶିଆ କରିବା ପାଇଁ ଥେରାପି ପ୍ରଭାବିତ ଚର୍ମର ରଙ୍ଗକୁ ହାଲୁକା କରିଥାଏ |

    ହାଲୁକା ଥେରାପି ଏବଂ ସର୍ଜରୀ ହେଉଛି ବିକଳ୍ପ |  ଅଧିକ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପାଇଁ ଆପଣ ଇମେଲରୁ ନୁର ହେଲଥ୍ ଲାଇଫ୍ ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ହ୍ ats ାଟସ୍ ଆପ୍ରେ ଆମ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ |  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s