Menenjit nedenleri ve semptomları.

Noor Health Life

    24 Nisan Dünya Menenjit Günü tüm dünyada kutlanıyor.  Bu gün, bu ateşin farkındalığı için çeşitli seminerler ve konferanslar düzenleniyor, böylece insanlar bu ateşin belirtileri, nedenleri, tedavisi ve önlenmesi hakkında bilinçlendirilebiliyor.  Ateşin her yıl dünya çapında bir milyondan fazla insanı etkilediği tahmin edilmektedir.  Menenjit, genç veya yaşlı olsun, her yaştan insanı etkileyebilir.  Zamanında tedavi çok önemlidir.Ateş tehlikeli bir düzeye ulaşırsa, enfekte hastayı öldürebilir, bu nedenle dikkatli olunması gerekir.

    Menenjit Nedenleri

    Doğa, insan beyni ve beyincik için en iyi düzenlemeleri yapmış ve onları çeşitli tehlikelerden ve hastalıklardan koruyan üç zara depolamıştır.Bu zarlardaki küçük bir enfeksiyon bile birçok hastalığa neden olur.  Bu zarlar kafa yaralanmalarından, kan dolaşımına giren mikroplardan, burun ve kulak enfeksiyonlarından ve menenjitten etkilenebilir.

    Menenjit belirtileri

    1. Menenjitte hasta önce yüksek ateş geliştirir.
    2. Çocuğun ateşi varsa sürekli ağlar.
    3. Hiçbir şey yemek veya içmek istemenize neden olmaz.
    4. Ateş yükseldikçe, etkilenen hasta konvülsiyonlar yaşamaya başlar.
    5. Vücutta kırmızı lekeler belirir.
    6. Gözlerdeki tembellik kaybolur, göz kapakları çok yavaş hareket eder.
    7. En önemli semptomlardan biri boynu döndürmemek, Boynun tam olarak iyileşmemesi ve hasta boynunu kaldıramıyor Menenjit ileride ne kadar tehlikeli olabilir?

    Cenevre: Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan bir rapor, önümüzdeki yıllarda her beş kişiden birinin menenjit ve diğer nedenlerle işitme sorunu yaşayacağını ortaya koydu.

    Uluslararası basında çıkan haberlere göre, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bir rapor, dünyada birçok insanın şu anda işitme sorunu yaşadığını ortaya koydu.

    Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı rapor

    Ona göre menenjit artışı ve bu konudaki farkındalık eksikliği çok ciddi olabilir çünkü menenjit doğrudan işitme ile alakalıdır.

    Tıp uzmanlarına göre menenjit beyni ve işitme hücrelerini ciddi şekilde etkiler ve bu da mesajın beyne ulaşmasının kesilmesine neden olur.

    DSÖ uzmanları, bu ciddi durumun ancak halka açık yerlerde gürültünün azaltılması ve zamanında tıbbi yardım sağlanmasıyla çözülebileceğini söylüyor.

    DSÖ tarafından yayınlanan ilk küresel işitme raporu, “önümüzdeki otuz yıl içinde sağır insanların sayısının %1,5’ten fazla artacağını, yani her beş kişiden birinin işitme sorunu yaşayacağını” belirtiyor.

    Raporda, “işitme problemlerinde beklenen artışın demografik, gürültü kirliliği ve nüfus eğilimlerindeki artıştan kaynaklandığı” belirtiliyor.

    Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporu ayrıca, düşük gelirli ülkelerde sağlık hizmetlerine erişim eksikliği ve tıp uzmanlarının eksikliğinin bir sonucu olarak işitme kaybının nedenlerine değinmektedir.

    Raporda, “Bu tür ülkelerdeki insanların %80’inde işitme sorunu var, bunların çoğu tıbbi bakım almıyor, zengin ülkeler ise nüfus artışı nedeniyle sağlık hizmetlerine erişemiyor” diyor.  Daha fazla soru ve cevap için Noor Health Life’a e-posta gönderebilirsiniz.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s