ମେନିଞ୍ଜାଇଟିସର କାରଣ ଏବଂ ଲକ୍ଷଣ |

Noor Health Life

    ଏପ୍ରିଲ୍ 24 ରେ ବିଶ୍ Men ର ମେନିଞ୍ଜାଇଟିସ୍ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ |  ଏହି ଦିନ ଏହି ଜ୍ୱରର ସଚେତନତା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସେମିନାର ଏବଂ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ people ାରା ଲୋକମାନେ ଏହି ଜ୍ୱରର ଲକ୍ଷଣ, କାରଣ, ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହୋଇପାରିବେ।  ଆକଳନ କରାଯାଏ ଯେ ଜ୍ୱର ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଶ୍ worldwide ରେ ଏକ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ।  ମେନିଞ୍ଜାଇଟିସ୍ ସବୁ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ, ସେମାନେ ଯୁବକ କିମ୍ବା ବୃଦ୍ଧ ହୁଅନ୍ତୁ |  ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯଦି ଜ୍ୱର ବିପଜ୍ଜନକ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚେ, ତେବେ ଏହା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀକୁ ମାରି ଦେଇପାରେ, ତେଣୁ ସତର୍କତା ଆବଶ୍ୟକ |

    ମେନିଞ୍ଜାଇଟିସ୍ ର କାରଣ |

    ପ୍ରକୃତି ମଣିଷର ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ତିନୋଟି br ୁଲାରେ ସଂରକ୍ଷଣ କରିଛି ଯାହା ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ବିପଦ ଏବଂ ରୋଗରୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିଥାଏ |  ମୁଣ୍ଡରେ ଆଘାତ, ରକ୍ତ ସ୍ରୋତରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁ, ନାକ ଏବଂ କାନର ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ମେନିଞ୍ଜାଇଟିସ୍ ଦ୍ These ାରା ଏହି br ୁଲା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ।

    ମେନିଞ୍ଜାଇଟିସର ଲକ୍ଷଣ |

    1. ମେନିଞ୍ଜାଇଟିସରେ ରୋଗୀ ପ୍ରଥମେ ଉଚ୍ଚ ଜ୍ୱରରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଏ |
    2. ଯଦି ପିଲାଟିର ଏହି ଜ୍ୱର ଅଛି, ତେବେ ସେ ନିରନ୍ତର କାନ୍ଦନ୍ତି |
    3. କ othing ଣସି ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ କିମ୍ବା ପିଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରେ ନାହିଁ |
    4. ଜ୍ୱର ବ intens ିବା ସହିତ ପ୍ରଭାବିତ ରୋଗୀଙ୍କର ଆଘାତ ଲାଗିଥାଏ |
    5. ଶରୀରରେ ଲାଲ ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ |
    6. ଆଖିରେ ଅଳସୁଆ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୁଏ | ଆଖିପତା ଅତି ଧୀରେ ଗତି କରେ |
    7. ଗୋଟିଏ ଗୁରୁତ୍ symptoms ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ବେକକୁ ବୁଲାଇବା ନାହିଁ | ବେକଟି ଠିକ୍ ଭାବରେ ସୁସ୍ଥ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ରୋଗୀ ବେକକୁ ଉଠାଇ ପାରିବ ନାହିଁ | ଭବିଷ୍ୟତରେ ମେନିଞ୍ଜାଇଟିସ୍ କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ?

    ଜେନେଭା: ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ମେନି itis ୍ଜାଇଟିସ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣରୁ ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ପା five ୍ଚ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଶ୍ରବଣ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡ଼ିତ ହେବେ |

    ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଲୋକ ଶ୍ରବଣ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

    ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ |

    ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ମେନିଞ୍ଜାଇଟିସ୍ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଏହା ବିଷୟରେ ସଚେତନତାର ଅଭାବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ହୋଇପାରେ କାରଣ ମେନିଞ୍ଜାଇଟିସ୍ ଶ୍ରବଣ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଜଡିତ |

    ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମେନିଞ୍ଜାଇଟିସ୍ ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ଶ୍ରବଣ କୋଷକୁ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ, ଯାହା ଦ୍ the ାରା ମସ୍ତିଷ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପହଞ୍ଚେ।

    WHO ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଶବ୍ଦ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରି ଏହି ଗୁରୁତର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସମାଧାନ କରାଯାଇପାରିବ |

    WHO ଦ୍ released ାରା ପ୍ରକାଶିତ ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ global ସ୍ତରୀୟ ଶୁଣାଣି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ “ଆସନ୍ତା ତିନି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ବଧିର ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 1.5% ରୁ ଅଧିକ ହେବ, ଅର୍ଥାତ୍ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କର ଶ୍ରବଣ ସମସ୍ୟା ହେବ।”।

    ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଜନସଂଖ୍ୟା, ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟା ଧାରା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଶ୍ରବଣ ସମସ୍ୟାରେ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଘଟିଥାଏ।

    ବିଶ୍ Health ସ୍ Organization ାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ରିପୋର୍ଟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଅଭାବରୁ ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟକାରୀ ଦେଶରେ ଡାକ୍ତରୀ ବୃତ୍ତିଗତଙ୍କ ଅଭାବ ହେତୁ ଶ୍ରବଣ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ହେବାର କାରଣ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

    ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ “ଏହିପରି ଦେଶର 80% ଲୋକଙ୍କର ଶ୍ରବଣ ସମସ୍ୟା ରହିଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ପାଇନଥିବାବେଳେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଧନୀ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସୁବିଧା ନାହିଁ।”  ଆପଣ ଅଧିକ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ଉତ୍ତର ସହିତ ନୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜୀବନକୁ ଇମେଲ୍ କରିପାରିବେ |  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s