علل و علائم مننژیت.

Noor Health Life

    روز جهانی مننژیت در 24 آوریل در سراسر جهان جشن گرفته می شود.  در این روز سمینارها و کنفرانس های مختلفی برای آگاهی از این تب برگزار می شود تا مردم از علائم، علل، درمان و پیشگیری از این تب آگاه شوند.  تخمین زده می شود که تب سالانه بیش از یک میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.  مننژیت می تواند افراد را در هر سنی، چه جوان و چه مسن، تحت تاثیر قرار دهد.  درمان به موقع بسیار مهم است، اگر تب به حد خطرناکی برسد، می تواند بیمار مبتلا را بکشد، بنابراین احتیاط لازم است.

    علل مننژیت

    طبیعت بهترین تمهیدات را برای مغز و مخچه انسان قرار داده و در سه غشاء ذخیره کرده است که آن را از خطرات و بیماری های مختلف در امان می دارد و حتی یک عفونت کوچک در این غشاء باعث بسیاری از بیماری ها می شود.  این غشاها می توانند در اثر آسیب های سر، میکروب های وارد شده به جریان خون، عفونت های بینی و گوش ها و مننژیت تحت تأثیر قرار گیرند.

    علائم مننژیت

    1. در مننژیت ابتدا بیمار تب شدید می کند.
    2. اگر کودک این تب را داشته باشد مدام گریه می کند.
    3. هیچ چیز شما را به خوردن یا نوشیدن وادار نمی کند.
    4. با تشدید تب، بیمار مبتلا شروع به تشنج می کند.
    5. لکه های قرمز روی بدن ظاهر می شود.
    6. تنبلی چشم از بین می رود پلک ها بسیار کند حرکت می کنند.
    7. یکی از مهمترین علائم چرخاندن گردن نیست، گردن به درستی خوب نمی شود و بیمار نمی تواند گردن را بلند کند، مننژیت در آینده چقدر می تواند خطرناک باشد؟

    ژنو: گزارش منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) نشان می‌دهد که از هر پنج نفر یک نفر در سال‌های آینده به دلیل مننژیت و دلایل دیگر دچار مشکلات شنوایی خواهد شد.

    بر اساس گزارش رسانه های بین المللی، گزارش منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که در حال حاضر بسیاری از مردم جهان با مشکلات شنوایی مواجه هستند.

    گزارش منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی

    به گفته وی افزایش مننژیت و عدم آگاهی نسبت به آن می تواند بسیار جدی باشد زیرا مننژیت ارتباط مستقیمی با شنوایی دارد.

    به گفته کارشناسان پزشکی، مننژیت به شدت بر روی سلول های مغز و شنوایی تاثیر می گذارد که باعث می شود پیام به مغز قطع شود.

    کارشناسان سازمان جهانی بهداشت می گویند که این وضعیت جدی تنها با کاهش سر و صدا در اماکن عمومی و ارائه کمک های پزشکی به موقع قابل حل است.

    اولین گزارش جهانی شنوایی منتشر شده توسط WHO بیان می کند که “در طول سه دهه آینده، تعداد افراد ناشنوا بیش از 1.5٪ افزایش خواهد یافت، به این معنی که از هر پنج نفر یک نفر مشکلات شنوایی خواهد داشت.”

    در این گزارش آمده است که “افزایش مورد انتظار در مشکلات شنوایی نیز به دلیل افزایش جمعیت، آلودگی صوتی و روند جمعیت است.”

    گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) همچنین دلایل کاهش شنوایی را در نتیجه عدم دسترسی به مراقبت های بهداشتی و کمبود متخصصان پزشکی در کشورهای کم درآمد ذکر می کند.

    در این گزارش آمده است: «۸۰ درصد مردم در چنین کشورهایی مشکلات شنوایی دارند که بیشتر آنها از مراقبت های پزشکی برخوردار نیستند، در حالی که کشورهای ثروتمند به دلیل رشد جمعیت به مراقبت های بهداشتی دسترسی ندارند».  می توانید با پرسش و پاسخ بیشتر به نور سلامت زندگی ایمیل بزنید.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s