Simptoma të thonjve që tregojnë rrezikun e sëmundjeve të ndryshme.

Noor Health Life

    A e dini se thonjtë mund t’ju tregojnë shumë për shëndetin tuaj?

    Po, mund të jetë e vështirë të besohet, por mjekët mund t’ju tregojnë shumë për shëndetin tuaj duke parë thonjtë tuaj.

    Nga rruga, thonjtë shpesh ndryshojnë me moshën, por nëse ato janë të papritura dhe shumë të dukshme, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek.

    Pse ka shenja të bardha në thonjtë?

    Më poshtë janë disa nga simptomat që shfaqen në thonj, është e nevojshme të kërkoni këshilla mjekësore.

    Zverdhja e thonjve

    Përdorimi i tepërt i manikyrit tek femrat shpesh shkakton ndryshimin e ngjyrës së thonjve.Megjithatë meshkujt nuk e përdorin këtë produkt make-up dhe nëse ngjyra e thonjve befas kthehet në të verdhë ose të verdhë, mund të jetë shenjë e mushkërive ose limfatike. problemet e indeve.

    Të zbardhet

    Nëse pjesa e sipërme e thonjve zbardhet atëherë zakonisht është shenjë e plakjes, por nëse vuani nga ndonjë sëmundje apo problem tjetër mjekësor atëherë duhet të konsultoheni me mjekun pasi këta thonj të bardhë mund të jenë shenjë e veshkave, mëlçisë apo sëmundjet e zemrës

    Pse njerëzit përtypin thonjtë e tyre?

    Vijë kafe ose e zezë

    Shfaqja e shiritave ngjyrë kafe të errët ose të zezë në sipërfaqen e thonjve mund të jetë pasojë e problemeve të ndryshme të lëkurës duke përfshirë edhe kancerin e lëkurës, ndaj në një rast të tillë konsultohuni me mjekun në mënyrë që ai të bëjë një diagnozë të saktë në këtë drejtim.

    Pastrues thonjsh

    Nëse thonjtë fillojnë të zhvishen nga lëkura, kjo është për shkak të sëmundjes Thai Ryde, sëmundjes së gjëndrave ose sëmundjeve të tjera autoimune.

    Thonjtë në formë luge

    Nëse thonjtë përkulen si lugë, kjo mund të jetë për shkak të mungesës së hekurit në trup.Çfarë thonë thonjtë për shëndetin tuaj?

    Shëndeti i thonjve thotë shumë për shëndetin e përgjithshëm të njeriut i cili injorohet ose injorohet për shkak të mungesës së informacionit, nëse 5 simptomat e mëposhtme shfaqen në thonjtë tuaj atëherë duhet të shqetësoheni.

    Sipas ekspertëve mjekësorë, nuk është e pazakontë që thonjtë të thyhen lehtë dhe të hollohen, por është një shenjë e rëndësishme e shëndetit tuaj të përgjithshëm.

    Këtu janë 5 shenja që thonjtë tuaj po përpiqen t’ju tregojnë për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

    Funksionimi i dobët i gjëndrës tiroide.

    Nëse thonjtë tuaj thyhen ose hollohen lehtësisht, është një tregues se gjëndra tiroide tek një person nuk funksionon siç duhet, sasia e kërkuar nuk lirohet në kohë.

    Nëse thonjtë janë të trashë, por lehtësisht të brishtë ose të ashpër, kjo do të thotë se trupi po çliron më shumë se sasia e kërkuar e hormoneve ose ka mungesë të vitaminave A, C dhe biotinë.

    Funksioni i dëmtuar i mushkërive.

    Zgjatja e thonjve drejt majës dhe formimi i një sipërfaqeje të rrumbullakët quhet ‘gllabërim’, kërcitja me klube është shenjë e funksionit të dobët të mushkërive, do të thotë që mushkëritë tuaja nuk po marrin sasinë e nevojshme të oksigjenit dhe gjaku juaj nuk po mjafton. po i mbaron oksigjeni.

    Ju mund të keni psoriasis.

    Psoriaza është një sëmundje e lëkurës në të cilën rritja e qelizave të njeriut rritet 10 herë.Kjo sëmundje mund të shfaqet edhe në thonj.Kjo vjen si pasojë e dobësimit të sistemit imunitar.Në këtë rast thonjtë bëhen të trashë, të ashpër dhe të bardhë.Ka gjithashtu dhimbje në këtë simptomë.

    Funksioni i dëmtuar i mëlçisë.

    Përdoruesit e alkoolit kanë më shumë gjasa të zhvillojnë sëmundje të mëlçisë, e cila së pari përfshin një rritje të madhësisë së mëlçisë së tyre në një madhësi të papërshtatshme. Vini në dukje.

    Sipas një raporti shëndetësor, 68% e njerëzve në botë kanë sëmundje të mëlçisë.Nëse nuk përdorni alkool dhe keni ende këto simptoma, konsultohuni menjëherë me mjekun tuaj.

    Duke pasur diabet.

    Simptomat e diabetit mund të shihen në thonjtë, mund ta diagnostikoni me thonjtë tuaj para se të bëni një analizë mjekësore, nëse thonjtë tuaj janë zverdhur atëherë është shenjë e sheqerit në gjak ndërsa lëkura pranë thonjve nëse është e kuqe, është shenjë e shfaqjes së diabetit Simptomat e një infeksioni mykotik në thonjtë Trajtimi dhe masat paraprake.

   Sëmundja, e njohur edhe si onkocerciza, prek kryesisht të moshuarit.  Ka disa lloje myku që mund të prekin thonjtë, si tharmi, myku etj., por myku më i zakonshëm është dermatofiti, i cili është shkaktari më i zakonshëm i infeksionit.  Këto infeksione të thonjve shfaqen në formën e njollave të bardha dhe të verdha poshtë thonjve dhe nëse nuk trajtohen, mund të kapin të gjithë thoin dhe të bëjnë që thonjtë të ngurtësohen dhe të bien.

   Simptomat përfshijnë erën e keqe të gojës, thonj të fortë dhe të brishtë dhe zverdhje ose nxirje të thonjve.  Faktorët e ankthit përfshijnë mungesën e imunitetit, moshën e rritur, djersitjen e tepërt, infeksionet e thonjve dhe ecjen zbathur në një vend të ndotur.  Përveç kësaj, qarkullimi i dobët i gjakut në këmbë tek diabetikët është një shkak kryesor i sëmundjes tek këta individë.  Trajtimi ka të gjitha opsionet, nga ilaçet e disponueshme lehtësisht deri tek ato me recetë.

   Masa paraprake

   .  Pastrimi i rregullt i duarve dhe këmbëve

   .  Thonjtë duhet të priten mirë dhe të shmangen qoshet e shtrembër

   .  Llak i thonjve duhet të pastrohet mirë

   .  Çorapet duhet të vishen kur mbani këpucë të mbyllura

   .  Nëse thonjtë trajtohen në një sallon ose sallon, sigurohuni që të gjitha mjetet të jenë të pastra. Dërgoni email Noor Health Life për të marrë më shumë pyetje dhe përgjigje.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s