Çeşitli hastalık riskini gösteren tırnak belirtileri.

Noor Health Life

    Tırnakların sağlığınız hakkında size çok şey anlatabileceğini biliyor muydunuz?

    Evet, inanması zor olabilir ama doktorlar tırnaklarınıza bakarak size sağlığınız hakkında çok şey söyleyebilir.

    Bu arada, tırnaklar genellikle yaşla birlikte değişir, ancak ani ve çok fark edilirlerse bir doktora danışmanız gerekir.

    Tırnaklarda neden beyaz lekeler var?

    Aşağıdakiler tırnaklarda görülen bazı belirtilerdir, tıbbi yardım almak gerekir.

    Tırnakların sararması

    Kadınlarda aşırı oje kullanımı genellikle tırnakların renginin değişmesine neden olur.Ancak erkekler bu makyaj ürününü kullanmazlar ve tırnakların rengi aniden sararmaya veya sararmaya başlarsa bu durum akciğer veya lenfatik hastalığın belirtisi olabilir. doku sorunları.

    beyaza çevirmek

    Tırnakların üst kısmı beyazlıyorsa bu genellikle yaşlanma belirtisidir.Ancak başka bir hastalık veya tıbbi probleminiz varsa bu beyaz tırnaklar böbrek, karaciğer veya kalp hastalığı.

    İnsanlar neden tırnaklarını çiğner?

    kahverengi veya siyah çizgi

    Tırnak yüzeyinde koyu kahverengi veya siyah çizgilerin görülmesi cilt kanseri dahil çeşitli cilt problemlerinin bir sonucu olabilir, bu durumda bu konuda doğru bir teşhis koyabilmesi için bir doktora danışın.

    Tırnak cilası

    Tırnaklar deriyi soymaya başlarsa bunun nedeni Thai Ryde hastalığı, glandüler hastalık veya diğer otoimmün hastalıklardır.

    Kaşık şeklindeki tırnaklar

    Tırnaklar kaşık gibi yukarı kıvrılıyorsa vücuttaki demir eksikliğinden olabilir, tırnaklar sağlığınız hakkında ne diyor?

    Tırnak sağlığı, bilgi eksikliği nedeniyle göz ardı edilen veya göz ardı edilen insan genel sağlığı hakkında çok şey söylüyor, eğer tırnaklarınızda aşağıdaki 5 semptom ortaya çıkıyorsa, endişelenmeniz gerekir.

    Tıp uzmanlarına göre, tırnakların kolayca kırılması ve incelmesi nadir görülen bir durum değildir, ancak genel sağlığınızın önemli bir işaretidir.

    İşte tırnaklarınızın genel sağlığınız hakkında size anlatmaya çalıştığının 5 işareti.

    Zayıf tiroid bezi fonksiyonu.

    Tırnaklarınız kolayca kırılıyor veya inceliyorsa kişide tiroit bezinin düzgün çalışmadığının ve gereken miktarın zamanında salınmadığının göstergesidir.

    Tırnaklar kalın ancak kolayca kırılgan veya pürüzlüyse, vücudun gerekenden fazla hormon salgıladığı veya A, C vitaminleri ve biotin eksikliği olduğu anlamına gelir.

    Bozulmuş akciğer fonksiyonu.

    Tırnakların yukarıya doğru çıkıntı yapmasına ve yuvarlak bir yüzey oluşturmasına ‘çomak’ denir, çomak ciğerlerinizin yetersiz çalıştığının bir işaretidir, ciğerlerinizin gerekli oksijeni alamadığını ve kanınızın yeteri kadar almadığını gösterir. oksijenim bitiyor

    Sedef hastalığınız olabilir.

    Sedef hastalığı insan hücrelerinin büyümesinin 10 kat arttığı bir deri hastalığıdır.Bu hastalık tırnaklarda da ortaya çıkabilir.Bu bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklanır.Bu durumda tırnaklar kalınlaşır,pürüzlü ve beyaz olur. Ayrıca bu semptomda ağrı.

    Bozulmuş karaciğer fonksiyonu.

    Alkol kullanıcılarının, karaciğerlerinin boyutunun uygun olmayan bir boyuta yükselmesini içeren karaciğer hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir.

    Bir sağlık raporuna göre dünyadaki insanların %68’inde karaciğer hastalığı var.Alkol kullanmıyor ve hala bu belirtiler varsa hemen doktorunuza başvurun.

    Şeker hastası olmak.

    Tırnaklarda şeker hastalığı belirtileri görülebilir, tıbbi test yaptırmadan önce tırnağınızla teşhis koyabilirsiniz, tırnaklarınız sararmışsa kan şekeri belirtisidir, tırnakların yanındaki deri kırmızıysa, kan şekeri belirtisidir. diyabet başlangıcı belirtisi Tırnaklarda mantar enfeksiyonu belirtileri Tedavi ve önlemler.

   Onkoserkiazis olarak da bilinen hastalık daha çok yaşlıları etkiler.  Tırnakları etkileyebilen mayalar, küfler vb. gibi çeşitli küf türleri vardır, ancak en yaygın küf, enfeksiyonun en yaygın nedeni olan dermatofittir.  Bu tırnak enfeksiyonları tırnakların altında beyaz ve sarı lekeler şeklinde ortaya çıkar ve tedavi edilmezse tüm tırnağı kavrayarak tırnakların sertleşmesine ve dökülmesine neden olabilir.

   Belirtiler arasında ağız kokusu, sert ve kırılgan tırnaklar ve tırnaklarda sararma veya kahverengileşme yer alır.  Anksiyete faktörleri arasında bağışıklık eksikliği, ilerleyen yaş, aşırı terleme, tırnak enfeksiyonları ve kirli bir yerde çıplak ayakla yürümek sayılabilir.  Ayrıca şeker hastalarında bacaklara yetersiz kan akışı bu kişilerde hastalığın önemli bir nedenidir.  Tedavi, hazır ilaçlardan reçeteli ilaçlara kadar tüm seçeneklere sahiptir.

   Önlemler

   .  El ve ayaklarınızın düzenli temizliği

   .  Tırnaklar iyi kesilmeli ve eğri köşelerden kaçınılmalıdır.

   ۔  Oje iyice temizlenmeli

   .  Kapalı ayakkabı giyilirken çorap giyilmelidir

   .  Tırnaklar bir salonda veya salonda tedavi ediliyorsa, tüm aletlerin temiz olduğundan emin olun.Daha fazla soru ve cevap almak için Noor Health Life’a e-posta gönderin.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s