Mënyra të dobishme për të parandaluar thinjjen e parakohshme të flokëve.

Noor Health Life

     Nëse jeni duke u thinjur në moshë të re dhe duket se kjo po ju ndodh vetëm juve, atëherë e keni gabim.

     Thinja e parakohshme e flokëve është shumë e zakonshme dhe shumica e njerëzve nuk e pëlqejnë fare.

     Ndonjëherë mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje.

     Por lajmi i mirë është se disa ushqime dhe trajtime mund të ndihmojnë në parandalimin e flokëve gri.

     Mësoni rreth ilaçeve natyrale që mund të përdoren për të trajtuar flokët e thinjur që qëndrojnë gjatë.

     Amla

     Pirja e një gote lëng amla çdo ditë thuhet se ka disa përfitime, duke qenë i pasur me vitaminë C dhe antioksidantë, ky frut i reziston radikalëve të lirë që qarkullojnë në trup të cilat mund të dëmtojnë flokët dhe t’i zbardhin.

     Aplikimi i vajit amla direkt në flokë mund ta forcojë atë dhe të përmirësojë rritjen e tyre duke forcuar gjithashtu ngjyrën e flokëve.

     Adresa e lidhjes

     Gjethet e kerit janë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të parandaluar thinjjen e parakohshme të flokëve pasi përmban antioksidantë dhe hekur, si dhe vitamina dhe minerale.

     Raportet e hulumtimit kanë zbuluar se mungesa e hekurit është një shkak kryesor i thinjjes së parakohshme të flokëve.

     Ekstrakti i gjetheve të kerit mund të përzihet me vaj kokosi dhe të aplikohet në flokë ose disa gjethe mund të bluhen në pluhur dhe të aplikohen duke e shtuar në vaj kokosi.

     Suplemente natyrale

     Rënia e flokëve është shpesh pasojë e mungesës së disa lëndëve ushqyese në trup.Rënia e niveleve të vitaminave B12, B7, B9 dhe D3 shkaktojnë thinje të parakohshme të flokëve.

     Një studim zbuloi se përdorimi i sasisë së duhur të këtyre përbërësve mund t’i mbajë flokët të rinj dhe të shëndetshëm për një kohë të gjatë.

     Ushqime të pasura me ketone

     Yams, karota, piper dhe kërpudhat janë disa nga ushqimet që përmbajnë nivele të larta të një enzime të quajtur katalazë e cila mund të parandalojë thinjjen e parakohshme të flokëve.

     Kjo për shkak se kjo enzimë mbron ngjyrën e flokëve, normalizimi i përdorimit të ushqimeve të sipërpërmendura mund të parandalojë zbardhjen e flokëve.

     Çaji jeshil

     E pasur me antioksidantë, kjo pije është e dobishme edhe për kujdesin e flokëve, pasi antioksidantët veprojnë si mburojë kundër substancave të dëmshme që qarkullojnë në trup nga rrezet e diellit dhe ndotja e ajrit.

     Çaji jeshil përmban një sërë përbërësish dhe përbërjesh që mund të parandalojnë efektet e dëmshme në flokë.

     Përveç kësaj, aplikimi i ekstrakteve të çajit jeshil si shampo ose flokë të yndyrshëm i forcon ato dhe gjithashtu parandalon thinjat e parakohshme.

     Çokollate e zezë

     Ushqimet e pasura me bakër janë gjithashtu shumë të dobishme në parandalimin e zbardhjes së parakohshme.

     Kjo është arsyeja pse çokollata e zezë është e dobishme në këtë drejtim pasi përmban shumë bakër.Bakri luan një rol shumë të rëndësishëm në ruajtjen e ngjyrës së flokëve.

     Vaji i bajames

     Bajamet janë të pasura me vitamina EA dhe A, të cilat të dyja janë të rëndësishme për flokët.

     Masazhi i rregullt i kokës me një sasi të vogël vaj bajame pas larjes mund të sigurojë mbrojtje të mundshme nga procesi i zbardhjes së flokëve, ndërkohë që forcon flokët 8 shkaqet kryesore të flokëve të dobët dhe të pajetë.

     Në ditët e sotme, problemi më i ndërlikuar i të rinjve dhe të rejave, burrave dhe grave, janë flokët e dobët, të hollë dhe pa jetë, dhe ata bëjnë shumë për ta zgjidhur atë.

     Sipas nutricionistëve, ashtu si një dietë e shëndetshme ndihmon trupin të rritet, po ashtu edhe flokët me shkëlqim mund të lidhen me një dietë të mirë.

     Në këtë rast, është e nevojshme të merren parasysh shkaqet kryesore të rrallimit të flokëve.

     Krehje e shpejtë e flokëve:

     Flokët duhet të lahen me shampo ose të krehen butësisht dhe flokët duhet të preken butësisht dhe butësisht ashtu si kur masazhohen.

     Flokët duhet të lahen me shampo ose të krehen.Në të dyja rastet flokët duhet të preken butësisht dhe butësisht ashtu siç masazhohen.Flokët janë po aq të ndjeshëm sa lëkura.

     Shampo e përsëritur:

     Nëse nuk aplikohet vaj në flokë dhe flokët e thatë lahen në mënyrë të përsëritur me shampo, atëherë flokët fillojnë të hollohen dhe gjithashtu ndikojnë në shkëlqimin e tyre.

     Mos hani një dietë të shëndetshme:

     Sipas nutricionistëve, flokët kanë nevojë për shumë proteina, si dhe për hekur, vitaminë D dhe zink.

     Nëse një dietë e shëndetshme nuk merret në kohë, atëherë të gjitha këshillat dhe truket për të trashur flokët do të dështojnë.

     Flokët e bukur, të trashë dhe me shkëlqim varen kryesisht nga një dietë e shëndetshme.Në këtë rast, përdorimi i vezëve, qumështit dhe peshkut është efektiv.

     Mëngjesi:

     Shumica e njerëzve anashkalojnë mëngjesin në mëngjes, gjë që prek flokët së bashku me të gjithë trupin.  Pra, nëse doni të mbani flokët tuaj të shëndetshëm, kujdesuni veçanërisht për mëngjesin.

     Hekurosja e tepërt e flokëve:

     Në ditët e sotme, shufrat e hekurit ose ndreqësit përdoren gjerësisht për të krijuar modele të reja flokësh, nxehtësia e të cilave dëmton flokët.

     Mos i shkurtoni flokët:

     Për të rritur gjatësinë e flokëve, është e nevojshme t’i shkurtoni ato nga 1 deri në gjysmë inç çdo dy muaj, por shumica e njerëzve nuk i presin për t’i bërë flokët e tyre më të gjatë.

     Sipas Noor Health Life, prerja e një centimetër flokësh çdo dy muaj është si të hiqni pluhurin nga papastërtia dhe nëse flokët e mprehtë nuk priten, atëherë flokët dobësohen dhe thyhen.

     Stresi:

     Një nga shkaqet kryesore të rrallimit të flokëve është stresi dhe sforcimi.  Depresioni rrit nivelet e hormonit kortizol në tru, gjë që mund të çojë në rënien e flokëve.

     Zgjidhja më e mirë është të thyeni frikën ose problemet tuaja në një sërë hapash më të vegjël.

     Pirja e duhanit:

     Pirja e duhanit jo vetëm që ndikon në stomak, sistemin tretës dhe forcën fizike, por dëmton edhe flokët.

     Pirja e duhanit rrit stresin oksidativ i cili ndalon menjëherë qarkullimin e gjakut i cili ndalon procesin e rritjes së flokëve dhe ndikon në bukurinë e tyre.  Për më shumë pyetje dhe përgjigje, mund të kontaktoni Noor Health Life përmes emailit dhe numrit WhatsApp.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s