Корисни начини за спречување на предвремено побелување на косата.

Noor Health Life

      Ако на млада возраст доживувате седа коса и ви се чини дека тоа само вам ви се случува, тогаш се лажете.

      Предвремено побелување на косата е многу честа појава и на повеќето луѓе тоа воопшто не им се допаѓа.

      Понекогаш тоа може да биде знак на болест.

      Но, добрата вест е дека одредени видови храна и третмани можат да помогнат да се спречи седата коса.

      Дознајте повеќе за природните лекови кои може да се користат за лекување на долготрајна седа коса.

      Амла

      Се вели дека пиењето една чаша сок од амла дневно има неколку придобивки, бидејќи е богато со витамин Ц и антиоксиданси, ова овошје се спротивставува на слободните радикали кои циркулираат во телото кои можат да ја оштетат косата и да ја побелат Може да предизвика

      Нанесувањето амла масло директно на косата може да ја зајакне и да го подобри нејзиниот раст, а истовремено да ја зајакне бојата на косата.

      Адреса на врска

      Листовите кари се исто така одличен начин да се спречи предвремено побелување на косата бидејќи содржи антиоксиданси и железо, како и витамини и минерали.

      Истражувачките извештаи открија дека недостатокот на железо е главната причина за предвремено побелување на косата.

      Екстрактот од кари може да се измеша со кокосово масло и да се нанесе на косата или некои листови може да се сомелат во прав и да се нанесат со додавање во кокосово масло.

      Природни додатоци

      Губењето на косата често е резултат на недостаток на одредени хранливи материи во телото.Намалените нивоа на витамините Б12, Б7, Б9 и Д3 предизвикуваат предвремено побелување на косата.

      Едно истражување покажа дека користењето на вистинската количина од овие состојки може да ја одржи косата млада и здрава долго време.

      Храна богата со кетони

      Јамите, морковите, пиперката и печурките се некои од намирниците кои содржат високи нивоа на ензимот наречен каталаза кој може да спречи предвремено побелување на косата.

      Тоа е затоа што овој ензим ја штити бојата на косата, но нормализирањето на употребата на горенаведените намирници може да го спречи побелувањето на косата.

      Зелен чај

      Богат со антиоксиданси, овој пијалок е корисен и за нега на коса, бидејќи антиоксидансите делуваат како штит против штетните материи кои циркулираат во телото од сончевата светлина и загадувањето на воздухот.

      Зелениот чај содржи различни состојки и соединенија кои можат да спречат штетни ефекти врз косата.

      Дополнително, нанесувањето на екстракти од зелен чај како шампон или мрсна коса ги зајакнува и исто така го спречува предвременото побелување.

      Темно чоколадо

      Храната богата со бакар е исто така многу корисна за спречување на предвремено белење.

      Ова е причината зошто темното чоколадо е корисно во овој поглед бидејќи содржи многу бакар.Бакерот игра многу важна улога во одржувањето на бојата на косата.

      Бадемово масло

      Бадемите се богати со витамини ЕА и А, кои се важни за косата.

      Редовната масажа на скалпот со мала количина бадемово масло после капење може да обезбеди можна заштита од процесот на избелување на косата, а истовремено ја зајакнува и косата.8 главни причинители за слаба и безживотна коса.

      Во денешно време, најкомплексниот проблем на младите мажи и жени, мажи и жени, е слабата, тенката и безживотна коса и прават многу за да го решат.

      Според нутриционистите, како што здравата исхрана му помага на телото да расте, така и сјајната коса може да се поврзе со добрата исхрана.

      Во овој случај, неопходно е да се земат предвид основните причини за слабеење на косата.

      Брзо чешлање на косата:

      Косата треба да се измие со шампон или нежно да се чешла, а косата да се допира нежно и нежно исто како кога се масирате.

      Косата треба да се измие со шампон или да се исчешла.Во двата случаи косата треба да се допира нежно и нежно, исто како што се масира.Влакното е чувствително како и кожата.

      Повторено шампонирање:

      Ако не се нанесува масло на косата и се шампонира сувата коса повеќепати, тогаш косата почнува да станува тенка и влијае и на нејзиниот сјај.

      Не јадете здрава исхрана:

      Според нутриционистите, на косата и треба многу протеини, како и железо, витамин Д и цинк.

      Ако здравата исхрана не се преземе на време тогаш сите совети и трикови за згуснување на косата нема да успеат.

      Косата која е убава, густа и сјајна зависи главно од здравата исхрана.Во овој случај ефикасна е употребата на јајца, млеко и риба.

      Појадок:

      Повеќето луѓе го прескокнуваат појадокот наутро што влијае на косата заедно со целото тело.  Затоа, ако сакате да ја одржувате вашата коса здрава, особено внимавајте на појадокот.

      Претерано пеглање на косата:

      Во денешно време, железни прачки или пегла се широко користени за создавање на нови стилови на коса, чија топлина ја оштетува косата.

      Не сече коса:

      За да се зголеми должината на косата, потребно е да се сече од 1 до половина сантиметар на секои два месеци, но повеќето луѓе не ја кратат за да им биде подолга косата.

      Според Noor Health Life, сечењето педа коса на секои два месеци е како да се брише прашина од нечистотијата и ако шилестата коса не се исече, тогаш косата станува слаба и се крши.

      Стрес:

      Една од главните причини за слабеење на косата е стресот и напорот.  Депресијата го зголемува нивото на хормонот кортизол во мозокот, што може да доведе до губење на косата.

      Најдоброто решение е да ги скршите вашите стравови или проблеми во низа помали чекори.

      Пушење:

      Пушењето не само што влијае на желудникот, дигестивниот систем и физичката сила, туку и ја оштетува косата.

      Пушењето го зголемува оксидативниот стрес кој веднаш ја запира циркулацијата на крвта што го запира процесот на раст на косата и влијае на нивната убавина.  За повеќе прашања и одговори, можете да контактирате со Noor Health Life преку е-пошта и бројот на WhatsApp.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s