Üretrada 8 iltihap belirtisi.

Noor Health Life

     Üretra iltihabı, birçok insanın bahsetmeye çekindiği çok ağrılı bir hastalıktır.

     Ancak bu iltihabın veya İYE semptomlarının çok belirgin olduğunu ve genellikle hastalığın başlangıcından önce bile fark edilebildiğini biliyor muydunuz?

     Noor Health Life, bu iltihabın semptomlarının bariz olduğunu ancak çoğu insanın bunları görmezden geldiğini söylüyor.

     Ancak idrar yolu hastalığını teşhis etmek istiyorsanız bu belirtileri hatırlamanız gerekir.

     Üretra iltihabının önlenmesi kolaydır

     Sürekli idrara çıkma dürtüsü

     Bu, tuvaletten yeni gelmiş olsanız bile, sürekli idrara çıkma gibi hissettiğiniz İYE’nin yaygın bir belirtisidir, bu konuda acil bir durum hissedebilirsiniz, yani hemen gidin.Gerekli mi vs.

     Çok az idrara çıkma

     Tuvalete gittiğinizde nadiren idrara çıkıyorsunuz, daha fazlasını yapmanız gerektiğini hissediyorsunuz ama çabalarınıza rağmen yapamıyorsunuz veya tatmin olmuyorsunuz.

     Tahriş hissi

     Bu hastalık sırasında tuvalete gitmek rahatsız hissetmenize neden olabilir, bu işin çok acı verici olduğunu hissedebilirsiniz, ayrıca ağrı olabilir, her iki durumda da bozukluğun bir işaretidir.

     Kanama

     İYE’ler genellikle idrarda kana neden olur, ancak bulanık görme olabileceğinden herkeste olması gerekmez.

     Koklamak

     İdrar kokusu, herhangi bir tür mesane enfeksiyonu sonucu çok kötüdür.Ayrıca yukarıdaki belirtilerden herhangi birini ağız kokusuyla birlikte yaşıyorsanız, bu bir İYE olabilir.Talimatlarına göre başvurun ve test yaptırın.
     İdrar Yolu Enflamasyonunun Yaygın Nedenleri

     idrar rengi

     İdrarın rengi, idrar yolu enfeksiyonu da dahil olmak üzere çok şey söyleyebilir.  Bu renk sarı veya şeffaftan başka bir şey ise, bu bir endişe işaretidir.  Kırmızı veya kahverengi bir enfeksiyon belirtisidir, ancak önce pembe, turuncu veya kırmızı renkli herhangi bir yiyecek yemediğinizi kontrol edin.

     Aşırı yorgunluk

     İdrar yolu iltihabına aslında mesane enfeksiyonu neden olur.Her halükarda enfeksiyon sonucunda vücut bir şeylerin ters gittiğini anladığında şişmeye başlar.Koruyucu önlemlerle bu beyaz kan hücreleri, yorgunluk hissine neden olur.

     Ateş

     Ateş, diğer semptomların yanı sıra, genellikle idrar yolundaki iltihaplanmanın şiddetinde bir artışa ve enfeksiyonun böbreklere yayılmasına işaret eder.  101 Fahrenhaytın üzerinde ateşiniz varsa veya üşüyorsanız veya gece uyurken vücudunuz terden sırılsıklam oluyorsa hemen tıbbi yardım almalısınız.

     Üretra iltihabı çok ağrılı bir hastalıktır ve birçok insan bunun hakkında konuşmaktan çekinir.

     Bu enfeksiyon veya iltihaplanma sonucunda böbrek enfeksiyonu riski de vardır ve semptomları genellikle idrarda şiddetli yanma ve ağrı, sık idrara çıkma, renk değişikliği şeklinde ortaya çıkar ve yükselen ateş olabilir. ciddi durumlarda.

     Kanama ve kötü kokulu idrar da belirtilerdir.

     Tedavi edilmezse veya teşhis edilmezse hastalık mesaneden böbreklere yayılabilir ve ölümcül olabilen böbrek iltihabına neden olabilir.

     Bu arada yaşlanma, kadınların erkeklerden daha fazla risk altında olması, hamilelik, böbrek taşı, diyabet ve Alzheimer hastalığı gibi kontrol edilmesi zor bazı nedenler de var.

     Ancak hastalık riskini artıran bazı yaşam tarzı alışkanlıkları da vardır.

     temizliğe dikkat etme

     Aslında, kötü hijyen bu bakterilerin sayısında artışa neden olabilir ve bu da idrar yollarında iltihaplanma riskini artırır.

     Daha az su iç

     Noor Health Life tarafından yapılan bir araştırma, daha fazla su içme alışkanlığının özellikle kadınlarda idrar yolu iltihabı riskini azalttığını buldu.  Araştırmalara göre bu ağrılı hastalıktan korunmanın en kolay ve güvenli yolu enfeksiyonu önlemektir ve normalden bir litre daha fazla su içmek bu hastalığı önlemeye yardımcı olur.  Araştırmalara göre kadınların bu hastalığa yakalanma riski erkeklere göre daha yüksek ancak erkeklerin de bu önlemi alması gerekiyor.  Daha fazla su içmenin mesanede biriken bakterilerden kurtulmayı kolaylaştırdığını ve hastalığa neden olan birikmediklerini söyledi.

     Dar giysiler kullanın

     Dar giysilerin sık kullanımı idrar yollarında iltihaplanma veya enfeksiyon gibi ağrılı hastalıklara yol açabilir.Giysi kullanımı üretra iltihabı riskini artırır.

     idrar retansiyonu

     İster ucuz ister sebep ne olursa olsun bir iş nedeniyle hepimiz idrar yapmayı bırakan insanlarız ve bu kötü bir şey değil ama çok fazla yapmaya başlamadıkça ya da alışkanlık haline getirmedikçe.  Böyle bir alışkanlık oluşursa çok ciddi sorunlara yol açabilir.  Bunu yapmak zararlı bakterilerin büyümesini artırır ve bu da idrar yollarında iltihaplanma riskini artırır.

    İdrar yaparken mesane ve üretra içindeki basıncı ölçmek için özel bir maya (VCUG) yöntemi vardır ve bu, bebeğiniz idrar yaptığında ne olduğunu x-ışınları kullanarak gösterecektir.

    Üriner sistem (kadın)

    VCUG, idrar yapmak anlamına gelen “genişleyen sisto-retrogram” anlamına gelir.  “Kisto” mesane içindir.  “Üretro”, idrarı mesaneden boşaltan tüp olan üretra içindir.  “Gram” resim demektir.  Bu nedenle VCUG, mesaneden üretra yoluyla idrar atılımının bir resmidir.

    Test, röntgendeki idrarı daha iyi yansıtmak için kontrast madde adı verilen özel bir nem türü kullanır.

    Çocuğunuzu teste hazırlayın

    Bu bilgiyi dikkatlice okumak için zaman ayırın ve çocuğunuza açıklayın.  Ne bekleyeceklerini bilen çocukların kaygılanma olasılığı daha düşüktür.  Çocuğunuza, vücudun nasıl çalıştığını anlamak için ailenizin kullandığı kelimelerle birlikte anladığı kelimelerle testi anlatın.

    Testin bir parçası olarak, bebeğinizin üretrasına kateter adı verilen küçük bir tüp yerleştirilecektir.  Kateteri yerleştirmek acı verici olacaktır.  Ancak bebeğiniz sakin kalırsa giymesi daha rahat olacaktır.  Çocuğunuza derin nefesler alarak sakinleşmesini öğretebilirsiniz.  Çocuğunuzdan doğum günü mumlarını kopyalamasını, balonları şişirmesini veya baloncukları serbest bırakmasını isteyin.  Bu nefes egzersizini hastaneye gelmeden önce evde yapın.

    Ergenler bazen testler sırasında kapmak için rahat bir şeyler getirirler.  Çocuğunuz evden pamuklu bir oyuncak veya battaniye getirebilir.

    Ebeveynlerden biri, test sırasında herhangi bir zamanda çocuğun yanında olabilir.  Hamileyseniz, kateter takılana kadar odada kalabilirsiniz.  Ancak bebeğin röntgeni sırasında odadan çıkmalısınız.

    Çocuğunuza, bir doktorun veya teknoloji uzmanının, özel bölgelerine dokunarak onları temizleyebileceğini ve tüpleri yerleştirebileceğini söylemelisiniz.  Çocuğunuza, test yardımcı olacağı için dokunmasına izin verdiğinizi söyleyin.

    Testler iki teknoloji uzmanı tarafından yapılacaktır.

    Teknologlar kateter implantları ve X-ışınları konusunda uzmanlaşmıştır.  Bazen test sırasında odada bir radyolog bulunmalıdır.  Radyolog X-ışınlarını okur.

    Üriner sistem (erkek)

    İptal edildi

    Röntgen teknisyeni, bu süre içinde neler olacağını ona anlatarak çocuğunuzu teste hazırlayacaktır.  Radyolog, bebeğinizin penisinin veya idrar yolunun gittiği alanı temizleyecektir.  Teknisyen daha sonra esnek boruyu açık alana yerleştirecektir.  Kateter, üretradan mesaneye geçen uzun, ince, yumuşak, düz bir tüptür.  Teknologlar bunu her fırsatta yaptıkları gibi açıklayacaklardır.

    Çocuğunuzun kalp rahatsızlığı varsa

    Çocuğunuzun herhangi bir test yaptırmadan önce antibiyotik alması gerekebilir.  Örneğin kalp rahatsızlığı olan çocukların diş hekimine gitmeden önce antibiyotik almaları gerekir.  Antibiyotik, bir enfeksiyonu öldüren bir ilaçtır.  Çocuğunuzun bu ilaca ihtiyacı varsa, lütfen çocuğunuza VCUG yazan doktora söyleyin.  Doktor, çocuğunuza bir VCUG vermeden önce bu ilacı alacaktır.

    VCUG’ler genellikle bir hastanede yapılır

    İdrar yaparken mesane ve üretra içindeki basınç, Tanısal Görüntüleme Departmanı tarafından tespit edilir.  Genellikle X-ray departmanı olarak adlandırılır.  Bu departmanın yerini bilmiyorsanız, ana resepsiyondan öğrenin.

    Bu muayene 20 ila 30 dakika sürer.  Testten sonra, eskizler hazır olana kadar bu alanda yaklaşık 15 dakika kalmanız gerekecektir.

    Test boyunca

    Tanısal Görüntüleme Departmanına girdiğinizde, çocuğunuz hastane önlüğü ile tek kişilik bir soyunma odasına yerleştirilecektir.  Daha sonra bebeğiniz röntgen odasına alınır.  Sadece bir ebeveyn çocukla birlikte gidebilir.

    Röntgen odasında

    Siz ve bebeğiniz röntgen odasına girdikten sonra, teknoloji uzmanı sizden bebeğinizin iç çamaşırını çıkarmanızı isteyecektir.  Ardından bebeğiniz röntgen masasına yatacaktır.  Bebeğinizin güvende olduğundan emin olmak için bebeğinizin karnına veya bacaklarına koruyucu bir bandaj uygulanabilir.

    Masanın üzerindeki kamera fotoğraf çekecektir.  Teknoloji uzmanı, test sırasında neler olduğunu görmek için bir televizyon ekranı kullanacak.

    Teknisyen röntgen çekerken, en iyi sonuçları almak için çocuğunuzun mümkün olduğunca hareketsiz olması gerekir.  Bebeğinizin ellerini herhangi bir yöne dikkatini dağıtmak için hafifçe göğsünüze kadar tutabilirsiniz.  Örneğin, bir şiir veya şarkı söyleyebilirsiniz.

    kateter uydurma

    Röntgen teknisyeni, çocuğunuzun gizli bölgelerini temizleyerek ve bir tüp yerleştirerek teste başlayacaktır.  Kateter mesaneyi kendi kendine boşaltacaktır.

    Kateter daha sonra kontrast madde içeren bir şişeye bağlanacaktır.  Bu kontrast orta tüpten mesaneye akacaktır.  Bu, teknisyenin mesane ve üretranın içini daha iyi gözlemlemesini sağlayacaktır.  Bebeğiniz mesaneden geçerken kontrastı hissedebilecektir.  Soğuk gelebilir ama acıtmaz.

    X-ışını teknisyeni, kontrast madde mesanenin içinde akarken bazı X-ışınları çekecektir.  Bebeğinizin mesanesi dolduğunda, bebeğinizden bir yatak tepsisine veya bebek bezine idrarını yapması istenecektir.  Bebeğiniz idrarını yaptığı anda kateter kolayca çıkacaktır.  Çocuğunuz idrar yaparken teknisyen bazı röntgenler çekecektir.  Bunlar testin en önemli resimleri.

    testten sonra

    Röntgen teknisyenleri, bebeğin kıyafetlerini giyebilmesi için soyunma odasına nasıl gideceğinizi size söyleyecektir.  Sonra bekleme odasında oturuyorsunuz.  Röntgen çizimlerini kontrol ettikten sonra, teknoloji uzmanı size ne zaman gidebileceğinizi söyleyecektir.

    Testten sonra bir doktora görünmek için klinikte randevunuz varsa, teknoloji uzmanına bildirin.  Sonuçlarınızın kliniğe gönderilmesini sağlayacaklardır.  Testten sonra doktora gitmezseniz, sonuçlar bir hafta içinde çocuğunuzun doktoruna gönderilecektir.

    Çocuğunuza evde bol miktarda sıvı verin

    Testten bir süre sonra çocuğunuz idrar yaparken yanma hissi gibi bazı rahatsızlıklar hissedebilir.  Çocuğunuza su veya elma suyu gibi ertesi gün veya iki gün boyunca içmesi için bol miktarda sıvı verin.  Alkol almak, herhangi bir sorunu varsa çocuğunuza yardımcı olacaktır.

    QuoteTest’in etkileri hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen Teknolog ile görüşün.  Çocuğunuz 24 saatten fazla huzursuzsa, aile doktorunuzu arayın.

    Anahtar noktaları

    (VCUG), bebeğiniz idrar yaptığında ne olduğunu öğrenmek için röntgen kullanan bir testtir.

    Test sırasında bebeğin üretrasına bir üretra yerleştirilir.

    Test ağrılı olabilir.  Çocuğunuzun testten önce mümkün olduğunca evde gevşeme egzersizleri gibi rahatlamasını sağlayabilirsiniz.  Daha fazla soru ve cevap için Noor Health Life ile e-posta ve WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s