8 знаци на воспаление во уретрата.

Noor Health Life

    Воспалението на уретрата е многу болна болест за која многу луѓе се двоумат да зборуваат.

    Но, дали знаевте дека симптомите на ова воспаление или ИУТ се многу очигледни и често може да се препознаат уште пред почетокот на болеста?

    Noor Health Life вели дека симптомите на ова воспаление се очигледни, но повеќето луѓе ги игнорираат.

    Меѓутоа, ако сакате да дијагностицирате болест на уринарниот тракт, мора да ги запомните овие симптоми.

    Лесно е да се избегне воспаление на уретрата

    Нагон за мокрење цело време

    Ова е вообичаен симптом на ИУТ во кој ви се допаѓа постојано да уринирате, дури и ако штотуку сте поминале низ бањата, може да почувствувате итен случај во тој поглед, односно веднаш да отидете. Дали е неопходно итн.

    Многу малку мокрење

    Кога одите во тоалет, ретко уринирате, имате чувство дека треба да направите повеќе, но не можете да го направите тоа и покрај напорите или не сте задоволни.

    Се чуствувам иритирано

    Одењето во тоалет за време на оваа болест може да ве натера да се чувствувате иритирано, може да почувствувате дека оваа работа е многу болна, покрај тоа може да има болка, и во двата случаи тоа е знак за нарушување.

    Крварење

    ИУТ често предизвикува крв во урината, но не мора кај сите, бидејќи може да биде заматен вид.

    Мирис

    Мирисот на урината е многу лош како резултат на било кој тип на инфекција на мочниот меур. Доколку исто така искусите некој од горенаведените симптоми со лош здив, може да се работи за ИУТ. Упатете се и тестирајте се според неговите упатства.
    Вообичаени причини за воспаление на уринарниот тракт

    Боја на урината

    Бојата на урината може да каже многу, вклучително и инфекција на уринарниот тракт.  Ако оваа боја е нешто друго освен жолта или проѕирна, тоа е знак на загриженост.  Црвената или кафената боја е знак на инфекција, но прво проверете дали не сте јаделе храна со розова, портокалова или црвена боја.

    Екстремна замор

    Воспалението на уринарниот тракт всушност е предизвикано од инфекција на мочниот меур.Во секој случај, како последица на инфекцијата, кога телото ќе сфати дека нешто не е во ред, почнува да отекува.Со заштитни мерки, тие бели крвни зрнца Исклучува што резултира со чувство на замор.

    Треска

    Треска, меѓу другите симптоми, често укажува на зголемување на сериозноста на воспалението во уринарниот тракт и ширење на инфекцијата на бубрезите.  Ако имате треска поголема од 101 Фаренхајт или чувствувате студ или вашето тело се преплави со пот додека спиете навечер, треба веднаш да побарате лекарска помош.Вообичаени причини за воспаление на уринарниот тракт

    Воспалението на уретрата е многу болна болест и многу луѓе се двоумат да зборуваат за тоа.

    Исто така, постои ризик од инфекција на бубрезите како резултат на оваа инфекција или воспаление и нејзините симптоми обично се појавуваат во форма на силно печење и болка во урината, додека чест нагон за мокрење, промена на бојата, а може да има и треска, која се зголемува во тешки случаи.

    Крварење и урина со непријатен мирис се исто така симптоми.

    Ако не се лекува или не се дијагностицира, болеста може да се прошири од мочниот меур до бубрезите и да предизвика воспаление на бубрезите, што може да биде фатално.

    Патем, постојат некои причини кои тешко се контролираат, како што се стареењето, жените се повеќе изложени на ризик од мажите, бременоста, камењата во бубрезите, дијабетесот и Алцхајмерова болест итн.

    Но, постојат и некои животни навики кои го зголемуваат ризикот од болеста.

    Не се грижи за чистотата

    Всушност, лошата хигиена може да доведе до зголемување на бројот на овие бактерии, што пак го зголемува ризикот од воспаление на уринарниот тракт.

    Пијте помалку вода

    Студијата на Noor Health Life покажа дека навиката да се пие повеќе вода го намалува ризикот од воспаление на уринарниот тракт, особено кај жените.  Според истражувањата, најлесниот и најбезбедниот начин да се избегне оваа болна болест е да се спречи инфекција, а пиењето еден литар повеќе вода од вообичаеното помага да се спречи оваа болест.  Според истражувањата, жените имаат поголем ризик од оваа болест од мажите, но и мажите треба да ја преземат оваа мерка на претпазливост.  Тој рече дека пиењето повеќе вода го олеснува ослободувањето од бактериите кои се акумулираат во мочниот меур и тие не се акумулираат што ја предизвикува болеста.

    Користете тесна облека

    Честото користење на тесна облека може да доведе до болни болести како што се воспаление или инфекција на уринарниот тракт Употребата на облека го зголемува ризикот од воспаление на уретрата.

    Уринарна ретенција

    Поради некоја работа, без разлика дали е евтина или која и да е причината, секој од нас е личност која престанува да мокри и тоа не е лошо, но освен ако не почнеме да го работиме премногу или не стапиме во навика.  Ако се формира таква навика, може да доведе до многу сериозни проблеми.  Со тоа се зголемува растот на штетните бактерии, што пак го зголемува ризикот од воспаление на уринарниот тракт.

   Постои посебен метод на квасец (VCUG) за мерење на притисокот во мочниот меур и уретрата за време на мокрењето, кој со помош на рентген ќе покаже што се случува кога вашето бебе уринира.

   Уринарен систем (женски)

   VCUG значи „проширен цисто-ретрограм“) што значи уринирање.  „Цисто“ е за мочниот меур.  „Уретро“ е за уретрата, цевката што ја исцедува урината од мочниот меур.  „Грам“ значи слика.  Затоа, VCUG е слика на уринарна екскреција од мочниот меур преку уретрата.

   Тестот користи посебен вид на влага наречена контрастно средство за подобро да ја рефлектира урината на рендген.

   Подгответе го вашето дете за тестот

   Одвојте време внимателно да ги прочитате овие информации и да му ги објасните на вашето дете.  Децата кои знаат што да очекуваат имаат помала веројатност да бидат вознемирени.  Кажете му на вашето дете за тестот со зборови што тој или таа ги разбира, заедно со зборовите што вашето семејство ги користи за да разбере како функционира телото.

   Како дел од тестот, мала цевка наречена катетер ќе биде вметната во уретрата на вашето бебе.  Ќе биде болно да се вметне катетерот.  Но, ако вашето бебе остане мирно, ќе биде поудобно за носење.  Можете да го научите вашето дете да се смири со длабок здив.  Побарајте од вашето дете да копира роденденски свеќи, да надува балони или да пушти меурчиња.  Направете ја оваа вежба за дишење дома пред да дојдете во болница.

   Адолесцентите понекогаш носат нешто удобно за да го зграпчат за време на тестовите.  Вашето дете може да донесе памучна играчка или ќебе од дома.

   Еден од родителите може да биде со детето во секое време за време на тестот.  Ако сте бремени, можете да останете во просторијата додека не се стави катетерот.  Но, мора да ја напуштите просторијата за време на рендген на бебето.

   Треба да му кажете на вашето дете дека лекар или технолог може да ги допре неговите интимни делови за да ги исчисти и да стави цевки во нив.  Кажете му на вашето дете дека сте му дозволиле да се допира бидејќи тестот ќе помогне.

   Тестовите ќе ги вршат двајца технолози

   Технолозите се специјализирани за импланти на катетер и рендген.  Понекогаш радиолог мора да биде во просторијата за време на тестот.  Радиологот ги чита рендгенските снимки.

   Уринарен систем (машки)

   Откажано

   Технологот за рендген ќе го подготви вашето дете за тестот така што ќе му каже што ќе се случи во тоа време.  Радиологот ќе ја исчисти областа каде што оди пенисот или уретрата на вашето бебе.  Технологот потоа ќе ја вметне флексибилната цевка во отворен простор.  Катетерот е долга, тенка, мека, мазна цевка која поминува низ уретрата во мочниот меур.  Технолозите ќе го објаснат ова на секој чекор, како што прават.

   Ако вашето дете има срцева болест

   Вашето дете можеби ќе треба да земе антибиотици пред да направи какви било тестови.  На пример, децата со срцева болест треба да земаат антибиотици пред да одат на стоматолог.  Антибиотик е лек кој убива инфекција.  Ако на вашето дете му треба овој лек, ве молиме кажете му на докторот кој му го препишува VCUG на вашето дете.  Лекарот ќе го земе овој лек пред да му даде на вашето дете VCUG.

   VCUG обично се изведуваат во болница

   Притисокот во мочниот меур и уретрата за време на мокрењето го открива Одделот за дијагностичка слика.  Често се нарекува оддел за рендген.  Доколку не ја знаете локацијата на овој оддел, дознајте од главниот прием.

   Овој преглед трае од 20 до 30 минути.  По тестот ќе мора да останете во оваа област околу 15 минути додека скиците не бидат подготвени.

   За време на тестот

   Кога ќе влезете во Одделот за дијагностичка слика, вашето дете ќе биде сместено во една соблекувална, облечена во болничка наметка.  Вашето бебе потоа ќе биде однесено во просторијата за рендген.  Само еден родител ќе може да оди со детето.

   Во просторијата за рендген

   Откако вие и вашето бебе ќе бидете во просторијата за рендген, технологот ќе ве замоли да ја извадите пелената за долна облека на вашето бебе.  Тогаш вашето бебе ќе легне на масата за рендген.  Заштитниот завој може да се нанесе на стомакот или нозете на вашето бебе за да бидете сигурни дека вашето бебе е безбедно.

   Камерата на масата ќе фотографира.  Технологот ќе користи телевизиски екран за да види што се случува за време на тестот.

   Кога технологот прави рендген, вашето дете треба да биде колку што е можно мирно за да ги постигне најдобрите резултати.  Можете да ги држите рацете на вашето бебе малку до градите за да можете да го одвлечете вниманието на бебето во која било насока.  На пример, можете да пеете песна или песна.

   Монтирање на катетер

   Технологот за рендген ќе го започне тестот со чистење на скриените области на вашето дете и вметнување на цевка.  Катетерот сам ќе го испразни мочниот меур.

   Катетерот потоа ќе биде прикачен на шише со контрастно средство.  Овој контраст ќе тече низ средната цевка во мочниот меур.  Ова ќе му овозможи на технологот подобро да набљудува внатре во мочниот меур и уретрата.  Вашето бебе ќе може да го почувствува контрастот додека минува низ мочниот меур.  Можеби се чувствува студено, но нема да боли.

   Технологот за рендген ќе направи неколку рендгенски снимки кога контрастниот медиум тече внатре во мочниот меур.  Кога мочниот меур на вашето бебе е полн, од вашето бебе ќе биде побарано да уринира во тава или пелена.  Катетерот лесно ќе излезе штом вашето бебе ќе уринира.  Технологот ќе направи неколку рендгенски снимки додека вашето дете уринира.  Ова се најважните слики од тестот.

   По тестот

   Технолозите со рендген ќе ви кажат како да стигнете до соблекувалната за да може бебето да ја облече облеката.  Потоа седите во чекалната.  Откако ќе ги проверите скиците со рендген, технологот ќе ви каже кога можете да одите.

   Ако имате закажано во клиниката за да посетите лекар по тестот, кажете му на технологот.  Тие ќе се погрижат вашите резултати да бидат испратени до клиниката.  Ако не посетите лекар по тестот, резултатите ќе бидат испратени до лекарот на вашето дете во рок од една недела.

   Дајте му на вашето дете многу течности дома

   Некаде по тестот, вашето дете може да почувствува непријатност, како што е чувство на печење при мокрење.  Дајте му на вашето дете многу течности да пие во текот на следниот или два дена, како што се вода или сок од јаболко.  Пиењето алкохол ќе му помогне на вашето дете доколку има некакви проблеми.

   Ако имате какви било прашања во врска со ефектите на QuoteTest, ве молиме проверете кај технологот.  Ако вашето дете е немирно повеќе од 24 часа, јавете се кај вашиот матичен лекар.

   Клучните точки

   (VCUG) е тест кој користи рендгенски зраци за да открие што се случува кога вашето бебе уринира.

   За време на тестот, на бебето ќе му биде вметната уретра во уретрата.

   Тестот може да биде болен.  Можете да го натерате вашето дете да се опушти што е можно повеќе дома пред тестот, како што се вежби за релаксација.  Можете да контактирате со Noor Health Life преку е-пошта и WhatsApp за повеќе прашања и одговори.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s