මුත්රා වල දැවිල්ල ඇතිවීමේ ලක්ෂණ 8 ක්.

Noor Health Life

     මුත්‍රා ප්‍රදාහය යනු බොහෝ දෙනා කතා කිරීමට පසුබට වන ඉතා වේදනාකාරී රෝගයකි.

     නමුත් මෙම දැවිල්ල හෝ UTI රෝග ලක්ෂණ ඉතා පැහැදිලිව පෙනෙන අතර බොහෝ විට ඒවා රෝගය ආරම්භ වීමට පෙර සිටම හඳුනාගත හැකි බව ඔබ දන්නවාද?

     නූර් හෙල්ත් ලයිෆ් පවසන්නේ මෙම දැවිල්ලේ රෝග ලක්ෂණ පැහැදිලිව පෙනෙන නමුත් බොහෝ අය ඒවා නොසලකා හරින බවයි.

     කෙසේ වෙතත්, ඔබට මුත්රා පද්ධතියේ රෝග විනිශ්චය කිරීමට අවශ්ය නම්, ඔබ මෙම රෝග ලක්ෂණ මතක තබා ගත යුතුය.

     මුත්රා ආසාධනය වළක්වා ගැනීම පහසුය

     නිතරම මුත්‍රා කිරීමට පෙළඹෙන්න

     මෙය UTI හි සාමාන්‍ය රෝග ලක්ෂණයක් වන අතර ඔබට නිතරම මුත්‍රා කිරීමට හැඟේ, ඔබ වොෂ් රූම් එකෙන් පැමිණියද, ඔබට මේ සම්බන්ධයෙන් හදිසි අවස්ථාවක් දැනිය හැකිය, එනම් වහාම යන්න. අවශ්‍ය ය.

     ඉතා සුළු මුත්‍රා පිටවීම

     වොෂ් රූම් එකට ගියාම මුත්‍රා කරනවා අඩුයි, තව කරන්න ඕනේ කියලා හිතුණත් මහන්සි වෙලා හරි සෑහීමකට පත් වෙන්නේ නෑ.

     කෝපයක් දැනේ

     මේ ලෙඩේ තියෙන වෙලාවට වොෂ් රූම් එකට ගියාම කේන්ති යනවා, මේ වැඩේ හරිම වේදනාත්මකයි කියලා හිතෙන්න පුළුවන්, ඊට අමතරව වේදනාවක් තියෙන්න පුළුවන්, මේ අවස්ථා දෙකේදීම ඒක ආබාධයේ සලකුණක්.

     ලේ ගැලීම

     UTIs බොහෝ විට මුත්රා වල රුධිරය ඇති කරයි, නමුත් සෑම කෙනෙකුටම අවශ්ය නොවේ, එය පෙනීම නොපැහැදිලි විය හැක.

     සුවඳ

     ඕනෑම ආකාරයක මුත්‍රාශයේ ආසාදනයක ප්‍රතිඵලයක් ලෙස මුත්‍රා දුර්ගන්ධය ඉතා නරක ය.ඔබට ද ඉහත රෝග ලක්ෂණ කිසිවක් මුඛයෙන් දුර්ගන්ධය සමඟ අත්විඳින්නේ නම් එය UTI එකක් විය හැක.ඔහුගේ උපදෙස් අනුව යොමු වී පරීක්‍ෂා කර ගන්න.
     මුත්‍රා මාර්ගයේ දැවිල්ල ඇතිවීමට පොදු හේතු

     මුත්රා වර්ණය

     මුත්රා වල වර්ණය මුත්රා ආසාදන ඇතුළු බොහෝ දේ පැවසිය හැකිය.  මෙම වර්ණය කහ හෝ විනිවිද පෙනෙන හැර වෙනත් දෙයක් නම්, එය සැලකිලිමත් වීමේ සලකුණකි.  රතු හෝ දුඹුරු යනු ආසාදනයේ සලකුණකි, නමුත් පළමුව ඔබ රෝස, තැඹිලි හෝ රතු පාට ආහාර අනුභව කර නොමැති බව පරීක්ෂා කරන්න.

     අධික තෙහෙට්ටුව

     මුත්‍රා මාර්ගයේ දැවිල්ල ඇත්ත වශයෙන්ම ඇති වන්නේ මුත්‍රාශයේ ආසාදනයක් නිසා ය.කොහොම වුව ආසාදනයේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස යමක් වැරදී ඇති බව ශරීරයට වැටහෙන විට එය ඉදිමෙන්නට පටන් ගනී.ආරක්ෂිත පියවර සමඟින් එම සුදු රුධිරාණු බැහැර කරයි. තෙහෙට්ටුව පිළිබඳ හැඟීමක් ඇති කරයි.

     උණ

     උණ, අනෙකුත් රෝග ලක්ෂණ අතර, බොහෝ විට මුත්රා මාර්ගයේ දැවිල්ලෙහි බරපතලකම වැඩි වීමක් සහ වකුගඩු වලට ආසාදනය පැතිරීම පෙන්නුම් කරයි.  ඔබට ෆැරන්හයිට් 101 ට වැඩි උණක් ඇත්නම් හෝ සීතලක් දැනේ නම් හෝ රාත්‍රියේ නිදා සිටියදී ඔබේ ශරීරය දහඩියෙන් තෙත් වේ නම්, ඔබ වහාම වෛද්‍ය ප්‍රතිකාර ලබා ගත යුතුය.මුත්‍රා දැවිල්ලට පොදු හේතු

     මුත්‍රා ප්‍රදාහය ඉතා වේදනාකාරී රෝගයක් වන අතර බොහෝ අය ඒ ගැන කතා කිරීමට පසුබට වෙති.

     මෙම ආසාදනය හෝ දැවිල්ල හේතුවෙන් වකුගඩු ආසාදනය වීමේ අවදානමක් ද පවතින අතර එහි රෝග ලක්‍ෂණ සාමාන්‍යයෙන් මුත්‍රාවල දැඩි පිළිස්‌සීමක්‌ සහ වේදනාවක්‌ ලෙස දිස්‌වන අතර නිතර මුත්‍රා කිරීමට පෙළඹීම, දුර්වර්ණ වීමක්‌ වැනි රෝග ලක්‌ෂණ මතු වේ.එසේම උණ ඇති විය හැක. බරපතල අවස්ථාවන්හිදී.

     ලේ ගැලීම සහ මුත්‍රා දුර්ගන්ධය ද රෝග ලක්ෂණ වේ.

     ප්‍රතිකාර නොකළහොත් හෝ හඳුනා නොගතහොත්, රෝගය මුත්‍රාශයේ සිට වකුගඩු දක්වා පැතිරී වකුගඩු දැවිල්ල ඇති කර මාරාන්තික විය හැක.

     මාර්ගය වන විට, වයසට යෑම, කාන්තාවන් පිරිමින්ට වඩා අවදානම්, ගර්භනීභාවය, වකුගඩු ගල්, දියවැඩියාව සහ ඇල්සයිමර් රෝගය වැනි පාලනය කිරීමට අපහසු හේතු කිහිපයක් තිබේ.

     නමුත් රෝගය වැළඳීමේ අවදානම වැඩි කරන ජීවන රටා පුරුදුද ඇත.

     පිරිසිදුකම ගැන සැලකිලිමත් නොවන්න

     ඇත්ත වශයෙන්ම, දුර්වල සනීපාරක්ෂාව මෙම බැක්ටීරියා සංඛ්යාව වැඩි කිරීමට හේතු විය හැක, එමගින් මුත්රා මාර්ගයේ දැවිල්ල ඇතිවීමේ අවදානම වැඩි වේ.

     අඩුවෙන් වතුර බොන්න

     නූර් හෙල්ත් ලයිෆ් විසින් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ වැඩිපුර ජලය පානය කිරීමේ පුරුද්ද විශේෂයෙන් කාන්තාවන්ට මුත්‍රා දැවිල්ල ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කරන බවයි.  පර්යේෂණයට අනුව, මෙම වේදනාකාරී රෝගය වළක්වා ගැනීමට ඇති පහසුම සහ ආරක්ෂිතම ක්රමය වන්නේ ආසාදනය වැලැක්වීම සහ සාමාන්යයෙන් වඩා ජලය ලීටර් එකක් වැඩිපුර පානය කිරීම මෙම රෝගය වළක්වා ගැනීමට උපකාරී වේ.  පර්යේෂණයට අනුව, පිරිමින්ට වඩා කාන්තාවන්ට මෙම රෝගය වැළඳීමේ අවදානම වැඩි නමුත් පිරිමින් ද මෙම පූර්වාරක්ෂාව ගත යුතුය.  වැඩිපුර ජලය පානය කිරීමෙන් මුත්‍රාශයේ එකතු වන බැක්ටීරියා ඉවත් කිරීමට පහසු වන බවත් ඒවා එකතු නොවී රෝගය ඇති කරන බවත් ඔහු පැවසීය.

     තද ඇඳුම් භාවිතා කරන්න

     තද ඇඳුම් නිතර භාවිතා කිරීමෙන් මුත්‍රා මාර්ගයේ දැවිල්ල හෝ ආසාදනය වැනි වේදනාකාරී රෝග ඇති විය හැක.ඇඳුම් භාවිතය නිසා මුත්‍රා දැවිල්ල ඇතිවීමේ අවදානම වැඩිවේ.

     මුත්රා රඳවා තබා ගැනීම

     මොකක් හරි වැඩක් නිසා ලාබ හෝ හේතුව මොකක් උනත් අපි හැමෝම මුත්‍රා කරන එක නවත්තන කෙනෙක් මිසක් ඕනවට වඩා කරන්න පටන් ගත්තොත් එහෙමත් නැත්නම් පුරුද්දට ගියොත් මිසක් නරක දෙයක් නෙවෙයි.මේකප්  එවැනි පුරුද්දක් ඇති වුවහොත් එය ඉතා බරපතල ගැටළු වලට තුඩු දිය හැකිය.  එසේ කිරීමෙන් හානිකර බැක්ටීරියා වර්ධනය වැඩි වන අතර එමඟින් මුත්‍රා මාර්ගයේ දැවිල්ල ඇතිවීමේ අවදානම වැඩි වේ.

    මුත්‍රා කිරීමේදී මුත්‍රාශයේ සහ මුත්‍රා මාර්ගය තුළ ඇති පීඩනය මැනීම සඳහා විශේෂ යීස්ට් (VCUG) ක්‍රමයක් ඇත, එය ඔබේ දරුවා මුත්‍රා කරන විට සිදුවන දේ එක්ස් කිරණ භාවිතයෙන් පෙන්වයි.

    මුත්රා පද්ධතිය (කාන්තා)

    VCUG යනු “පුළුල් කරන cysto-retrogram”) එනම් මුත්‍රා කිරීම යන්නයි.  “සිස්ටෝ” යනු මුත්රාශය සඳහා ය.  “Urethro” යනු මුත්‍රාශයෙන් මුත්‍රා පිට කරන නාලය වන මුත්‍රා සඳහාය.  “ග්රෑම්” යනු පින්තූරයයි.  එබැවින්, VCUG යනු මුත්රාශයේ සිට මුත්රා මාර්ගයෙන් මුත්රා පිටවීම පිළිබඳ පින්තූරයකි.

    පරීක්ෂණය X-ray තුළ මුත්රා වඩා හොඳින් පරාවර්තනය කිරීම සඳහා ප්රතිවිරෝධතා මාධ්යය නම් විශේෂ තෙතමනයක් භාවිතා කරයි.

    ඔබේ දරුවා පරීක්ෂණයට සූදානම් කරන්න

    මෙම තොරතුරු හොඳින් කියවා ඔබේ දරුවාට පැහැදිලි කිරීමට කාලය ගන්න.  අපේක්ෂා කළ යුතු දේ දන්නා දරුවන් කනස්සල්ලට පත්වීමට ඇති ඉඩකඩ අඩුය.  ශරීරය ක්‍රියා කරන ආකාරය තේරුම් ගැනීමට ඔබේ පවුලේ අය භාවිත කරන වචන සමඟින්, ඔහු හෝ ඇය තේරුම් ගන්නා වචනවලින් පරීක්ෂණය ගැන ඔබේ දරුවාට කියන්න.

    පරීක්ෂණයේ කොටසක් ලෙස, කැතීටරයක් ​​ලෙස හැඳින්වෙන කුඩා නලයක් ඔබේ දරුවාගේ මුත්රා තුළට ඇතුල් කරනු ලැබේ.  කැතීටරය ඇතුල් කිරීම වේදනාකාරී වනු ඇත.  නමුත් ඔබේ දරුවා සන්සුන්ව සිටින්නේ නම්, එය ඇඳීමට වඩාත් පහසු වනු ඇත.  ගැඹුරු හුස්මක් ගැනීමෙන් ඔබේ දරුවාට සන්සුන් වීමට ඉගැන්විය හැකිය.  උපන් දින ඉටිපන්දම් පිටපත් කිරීමට, බැලූන් පිම්බීමට හෝ බුබුලු මුදා හැරීමට ඔබේ දරුවාගෙන් ඉල්ලා සිටින්න.  රෝහලට පැමිණීමට පෙර නිවසේදී මෙම හුස්ම ගැනීමේ ව්‍යායාමය කරන්න.

    නව යොවුන් වියේ පසුවන අය සමහර විට පරීක්ෂණ අතරතුර අල්ලා ගැනීමට පහසු දෙයක් ගෙන එයි.  ඔබේ දරුවාට නිවසේ සිට කපු සෙල්ලම් බඩුවක් හෝ බ්ලැන්කට්ටුවක් ගෙන ඒමට හැකිය.

    පරීක්ෂණය අතරතුර ඕනෑම වේලාවක දෙමව්පියන්ගෙන් එක් අයෙකුට දරුවා සමඟ සිටිය හැකිය.  ඔබ ගැබ්ගෙන ඇත්නම්, කැතීටරය ඇතුල් කරන තුරු ඔබට කාමරයේ සිටිය හැකිය.  නමුත් දරුවාගේ X-ray අතරතුර ඔබ කාමරයෙන් පිටවිය යුතුය.

    වෛද්‍යවරයෙකුට හෝ තාක්ෂණවේදියෙකුට ඔහුගේ හෝ ඇයගේ රහස්‍ය කොටස් පිරිසිදු කර ටියුබ් දැමීම සඳහා ස්පර්ශ කළ හැකි බව ඔබ ඔබේ දරුවාට පැවසිය යුතුය.  පරීක්ෂණය උපකාර වන නිසා ඔබ ඔවුන්ට ස්පර්ශ කිරීමට ඉඩ දී ඇති බව ඔබේ දරුවාට කියන්න.

    තාක්ෂණවේදීන් දෙදෙනෙකු විසින් පරීක්ෂණ සිදු කරනු ලැබේ

    තාක්ෂණවේදීන් කැතීටර් බද්ධ කිරීම් සහ X-කිරණ විශේෂඥයන් වේ.  සමහර විට විකිරණවේදියෙකු පරීක්ෂණය අතරතුර කාමරයේ සිටිය යුතුය.  විකිරණවේදියා X-කිරණ කියවයි.

    මුත්රා පද්ධතිය (පිරිමි)

    අවලංගු කළා

    X-ray තාක්ෂණවේදියා එම කාලය තුළ සිදු වන්නේ කුමක්දැයි පවසමින් පරීක්ෂණය සඳහා ඔබේ දරුවා සූදානම් කරයි.  විකිරණවේදියා ඔබේ දරුවාගේ ලිංගය හෝ මුත්‍රා මාර්ගය යන ප්‍රදේශය පිරිසිදු කරයි.  එවිට තාක්ෂණවේදියා විවෘත අවකාශයට නම්යශීලී නළය ඇතුල් කරනු ඇත.  කැතීටරයක් ​​යනු මුත්‍රා මාර්ගය හරහා මුත්‍රාශය තුළට ගමන් කරන දිගු, සිහින්, මෘදු, සිනිඳු නළයකි.  තාක්‍ෂණවේදීන් ඔවුන් කරන පරිදි සෑම අවස්ථාවකදීම මෙය පැහැදිලි කරනු ඇත.

    ඔබේ දරුවාට හෘද රෝග තිබේ නම්

    යම් පරීක්ෂණයක් කිරීමට පෙර ඔබේ දරුවාට ප්රතිජීවක ඖෂධ ලබා ගැනීමට අවශ්ය විය හැකිය.  නිදසුනක් වශයෙන්, හෘද රෝග ඇති දරුවන්ට දන්ත වෛද්යවරයා වෙත යාමට පෙර ප්රතිජීවක ඖෂධ ලබා ගත යුතුය.  ප්රතිජීවක ඖෂධයක් යනු ආසාදනයක් විනාශ කරන ඖෂධයකි.  ඔබේ දරුවාට මෙම ඖෂධය අවශ්‍ය නම්, කරුණාකර ඔබේ දරුවාට VCUG නියම කරන වෛද්‍යවරයාට කියන්න.  ඔබේ දරුවාට VCUG ලබා දීමට පෙර වෛද්යවරයා මෙම ඖෂධය ලබා ගනී.

    VCUG සාමාන්යයෙන් රෝහලක සිදු කරනු ලැබේ

    මුත්‍රා කිරීමේදී මුත්‍රාශයේ සහ මුත්‍රා මාර්ගය තුළ ඇති පීඩනය රෝග විනිශ්චය නිරූපණ දෙපාර්තමේන්තුව මගින් හඳුනා ගැනේ.  එය බොහෝ විට X-ray දෙපාර්තමේන්තුව ලෙස හැඳින්වේ.  මෙම දෙපාර්තමේන්තුවේ පිහිටීම ඔබ නොදන්නේ නම්, ප්රධාන පිළිගැනීමේ ස්ථානයෙන් සොයා ගන්න.

    මෙම පරීක්ෂාව විනාඩි 20 සිට 30 දක්වා පවතී.  පරීක්ෂණයෙන් පසු ඔබට ස්කීච් සූදානම් වන තුරු මිනිත්තු 15 ක් පමණ මෙම ප්රදේශයේ රැඳී සිටීමට සිදු වනු ඇත.

    පරීක්ෂණය අතරතුර

    ඔබ රෝග විනිශ්චය නිරූපණ දෙපාර්තමේන්තුවට ඇතුළු වූ විට, ඔබේ දරුවා රෝහල් ගවුමකින් සැරසී තනි ඇඳුම් මාරු කරන කාමරයක තබනු ඇත.  එවිට ඔබේ දරුවා X-ray කාමරයට ගෙන යනු ඇත.  දරුවා සමඟ යාමට හැකි වන්නේ එක් දෙමාපියෙකුට පමණි.

    X-ray කාමරයේ

    ඔබ සහ ඔබේ දරුවා X-ray කාමරයේ සිටින විට, ඔබේ දරුවාගේ යට ඇඳුම් ඩයපර් ඉවත් කරන ලෙස තාක්ෂණවේදියා ඔබෙන් අසයි.  එවිට ඔබේ දරුවා X-ray මේසය මත වැතිර සිටිනු ඇත.  ඔබේ දරුවා ආරක්ෂිත බව සහතික කිරීම සඳහා ඔබේ දරුවාගේ උදරයට හෝ පාදවලට ආරක්ෂිත වෙළුම් පටියක් යෙදිය හැකිය.

    මේසය මත ඇති කැමරාව පින්තූර ගනීවි.  පරීක්ෂණය අතරතුර සිදුවන්නේ කුමක්දැයි බැලීමට තාක්ෂණවේදියා රූපවාහිනී තිරයක් භාවිතා කරයි.

    තාක්ෂණවේදියා X-කිරණ සිදු කරන විට, හොඳම ප්රතිඵල ලබා ගැනීම සඳහා ඔබේ දරුවා හැකි තරම් නිශ්චල විය යුතුය.  ඔබට ඕනෑම දිශාවකට දරුවාගේ අවධානය වෙනතකට යොමු කළ හැකි වන පරිදි ඔබේ දරුවාගේ දෑත් ඔබේ පපුවට තරමක් ඉහළට අල්ලා ගත හැකිය.  උදාහරණයක් ලෙස, ඔබට කවියක් හෝ ගීතයක් ගායනා කළ හැකිය.

    කැතීටර් සවි කිරීම

    X-ray තාක්ෂණවේදියා ඔබේ දරුවාගේ සැඟවුණු ස්ථාන ඉවත් කර නලයක් ඇතුල් කිරීමෙන් පරීක්ෂණය ආරම්භ කරයි.  කැතීටරය තනිවම මුත්රාශය හිස් කරයි.

    එවිට කැතීටරය ප්‍රතිවිරුද්ධ මාධ්‍යයක් සහිත බෝතලයකට සවි කරනු ලැබේ.  මෙම වෙනස මධ්යම නළය හරහා මුත්රාශයට ගලා යයි.  මෙය තාක්‍ෂණවේදියාට මුත්‍රාශයේ සහ මුත්‍රා මාර්ගය තුළ වඩා හොඳින් නිරීක්ෂණය කිරීමට ඉඩ සලසයි.  ඔබේ දරුවාට මුත්‍රාශය හරහා යන විට වෙනස දැනේවි.  එය සීතල විය හැකි නමුත් එය හානියක් නොවනු ඇත.

    ප්‍රතිවිරුද්ධ මාධ්‍යය මුත්‍රාශය තුළට ගලා යන විට X-ray තාක්ෂණවේදියා X-කිරණ කිහිපයක් ගනු ඇත.  ඔබේ දරුවාගේ මුත්‍රාශය පිරී ඇති විට, ඔබේ දරුවාට ඇඳ පෑන් එකක හෝ ඩයපර් එකක මුත්‍රා කිරීමට අසනු ඇත.  ඔබේ දරුවා මුත්‍රා කළ විගස කැතීටරය පහසුවෙන් පිටතට පැමිණේ.  ඔබේ දරුවා මුත්‍රා කරන අතරතුර තාක්ෂණවේදියා X-කිරණ කිහිපයක් ගනු ඇත.  මෙම පරීක්ෂණයේ වැදගත්ම පින්තූර වේ.

    පරීක්ෂණයෙන් පසුව

    X-ray තාක්ෂණවේදීන් දරුවාට තම ඇඳුම් ඇඳිය ​​හැකි පරිදි ඇඳුම් මාරු කරන කාමරයට යන ආකාරය ඔබට පවසනු ඇත.  එවිට ඔබ පොරොත්තු කාමරයේ වාඩි වන්න.  X-ray ස්කීචස් පරීක්ෂා කිරීමෙන් පසු, ඔබට යා හැක්කේ කවදාදැයි තාක්ෂණවේදියා ඔබට පවසනු ඇත.

    පරීක්ෂණයෙන් පසු වෛද්යවරයෙකු හමුවීමට සායනයේ හමුවීමක් තිබේ නම්, තාක්ෂණවේදියාට කියන්න.  ඔබේ ප්‍රතිඵල සායනයට යවන බවට ඔවුන් සහතික වනු ඇත.  පරීක්ෂණයෙන් පසු ඔබ වෛද්යවරයෙකු හමුවන්නේ නැත්නම්, ප්රතිඵල සතියක් ඇතුළත ඔබේ දරුවාගේ වෛද්යවරයා වෙත යවනු ලැබේ.

    ඔබේ දරුවාට නිවසේදී දියර ගොඩක් දෙන්න

    පරීක්ෂණයෙන් ටික වේලාවකට පසු, ඔබේ දරුවාට මුත්රා කිරීමේදී දැවෙන සංවේදනය වැනි අපහසුතාවයක් දැනිය හැකිය.  ඔබේ දරුවාට ජලය හෝ ඇපල් යුෂ වැනි ජලය පානය කිරීමට පසු දින හෝ දෙක තුළ ඕනෑ තරම් දියර ලබා දෙන්න.  මත්පැන් පානය කිරීම ඔබේ දරුවාට කිසියම් ගැටලුවක් ඇත්නම් ඔහුට උපකාර වනු ඇත.

    QuoteTest හි බලපෑම් පිළිබඳව ඔබට කිසියම් ප්‍රශ්නයක් ඇත්නම්, කරුණාකර තාක්ෂණවේදියෙකුගෙන් විමසන්න.  ඔබේ දරුවා පැය 24 කට වඩා නොසන්සුන් නම්, ඔබේ පවුලේ වෛද්‍යවරයා අමතන්න.

    ප්රධාන කරුණු

    (VCUG) යනු ඔබේ දරුවා මුත්‍රා කරන විට සිදු වන දේ සොයා ගැනීමට x-ray භාවිතා කරන පරීක්ෂණයකි.

    පරීක්ෂණය අතරතුර, දරුවාගේ මුත්‍රා මාර්ගයට මුත්‍රා මාර්ගයක් ඇතුල් කරනු ලැබේ.

    පරීක්ෂණය වේදනාකාරී විය හැක.  පරීක්ෂණයට පෙර ඔබේ දරුවා ලිහිල් කිරීමේ ව්‍යායාම වැනි නිවසේදී හැකිතාක් ලිහිල් කිරීමට ඔබට හැකිය.  ඔබට තවත් ප්‍රශ්න සහ පිළිතුරු සඳහා විද්‍යුත් තැපෑල සහ WhatsApp හරහා Noor Health Life සම්බන්ධ කර ගත හැක.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s