ମୂତ୍ରାଶୟରେ ପ୍ରଦାହର 8 ଟି ଲକ୍ଷଣ |

Noor Health Life

     ମୂତ୍ରାଶୟର ପ୍ରଦାହ ଏକ ଅତ୍ୟଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ରୋଗ ଯାହା ବିଷୟରେ ଅନେକ ଲୋକ କହିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରନ୍ତି |

     କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଏହି ପ୍ରଦାହ କିମ୍ବା UTI ର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ରୋଗ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସେଗୁଡିକ ଚିହ୍ନିତ ହୋଇପାରେ |

     ନୁର ହେଲଥ୍ ଲାଇଫ୍ କହିଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରଦାହର ଲକ୍ଷଣ ସ୍ପଷ୍ଟ କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି |

     ଯଦିଓ, ଯଦି ଆପଣ ମୂତ୍ରାଶୟ ରୋଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ |

     ମୂତ୍ରାଶୟର ପ୍ରଦାହକୁ ଏଡାଇବା ସହଜ ଅଟେ |

     ସବୁବେଳେ ପରିସ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ |

     ଏହା UTI ର ଏକ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ସବୁବେଳେ ପରିସ୍ରା କରିବା ପରି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ଯଦିଓ ଆପଣ ୱାଶରୁମ୍ ଦେଇ ଆସିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ବିଷୟରେ ଏକ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ଅର୍ଥାତ୍ ତୁରନ୍ତ ଯାଆନ୍ତୁ | ଆବଶ୍ୟକ ଇତ୍ୟାଦି |

     ବହୁତ ପରିସ୍ରା |

     ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ୱାଶରୁମ୍ କୁ ଯାଆନ୍ତି, ଆପଣ କ୍ୱଚିତ୍ ପରିସ୍ରା କରନ୍ତି, ଆପଣ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ କିଛି କରିବାକୁ ପଡିବ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଚେଷ୍ଟା ସତ୍ତ୍ it ଏହା କରିପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଆପଣ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନୁହଁନ୍ତି |

     ବିରକ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା |

     ଏହି ଅସୁସ୍ଥତା ସମୟରେ ଗାଧୁଆ ଘରକୁ ଯିବା ଦ୍ you ାରା ଆପଣ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି, ଆପଣ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ଯେ ଏହି କାମଟି ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଅଟେ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ, ଉଭୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ବ୍ୟାଘାତର ସଙ୍କେତ ଅଟେ |

     ରକ୍ତସ୍ରାବ

     UTI ଗୁଡିକ ପରିସ୍ରାରେ ରକ୍ତ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କଠାରେ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହା ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଦର୍ଶନ ହୋଇପାରେ |

     ଗନ୍ଧ

     ଯେକ any ଣସି ପ୍ରକାରର ବ୍ଲାଡର ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ମୂତ୍ରାଶୟ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଅଟେ | ଯଦି ଆପଣ ଖରାପ ନିଶ୍ୱାସ ସହିତ ଉପରୋକ୍ତ କ symptoms ଣସି ଲକ୍ଷଣକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଏକ UTI ହୋଇପାରେ | ତାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ |
     ମୂତ୍ରାଶୟ ସଂକ୍ରମଣର ସାଧାରଣ କାରଣ |

     ପରିସ୍ରା ରଙ୍ଗ |

     ମୂତ୍ରର ରଙ୍ଗ ଏକ ମୂତ୍ରାଶୟ ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ଅନେକ କିଛି କହିପାରେ |  ଯଦି ଏହି ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ କିମ୍ବା ସ୍ୱଚ୍ଛ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି, ତେବେ ଏହା ଚିନ୍ତାର ସଙ୍କେତ ଅଟେ |  ନାଲି କିମ୍ବା ବାଦାମୀ ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଗୋଲାପୀ, କମଳା କିମ୍ବା ଲାଲ ରଙ୍ଗର କ food ଣସି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ନାହାଁନ୍ତି |

     ଅତ୍ୟଧିକ ଥକ୍କା |

     ମୂତ୍ରାଶୟର ପ୍ରଦାହ ପ୍ରକୃତରେ ବ୍ଲାଡରର ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ caused ାରା ହୋଇଥାଏ। ଯେକଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସଂକ୍ରମଣର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ, ଯେତେବେଳେ ଶରୀର କିଛି ଭୁଲ୍ ଅନୁଭବ କରେ, ସେତେବେଳେ ଏହା ଫୁଲିଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଫଳସ୍ୱରୂପ ଥକ୍କା ଅନୁଭବ କରେ |

     ଜ୍ୱର

     ଜ୍ୱର, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ, ମୂତ୍ରନଳୀରେ ପ୍ରଦାହର ଗମ୍ଭୀରତା ଏବଂ କିଡନୀରେ ସଂକ୍ରମଣର ବିସ୍ତାରକୁ ସୂଚିତ କରେ |  ଯଦି ଆପଣଙ୍କର 101 ରୁ ଅଧିକ ଫାରେନ୍ହାଇଟ୍ ର ଜ୍ୱର ଅଛି କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର at ାଳରେ ଭିଜି ଯାଇଛି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ନିଅନ୍ତୁ | ମୂତ୍ରାଶୟ ସଂକ୍ରମଣର ସାଧାରଣ କାରଣ |

     ମୂତ୍ରାଶୟର ପ୍ରଦାହ ଏକ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ରୋଗ ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ ଏହା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରନ୍ତି |

     ଏହି ସଂକ୍ରମଣ କିମ୍ବା ପ୍ରଦାହ ହେତୁ କିଡନୀ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ସାଧାରଣତ the ପରିସ୍ରା, ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ ହେବା ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଅନୁରୋଧ କରୁଥିବାବେଳେ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ସାଧାରଣତ severe ପ୍ରବଳ ଜ୍ୱଳନ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆକାରରେ ଦେଖାଯାଏ | ଏବଂ ଜ୍ୱର ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଗୁରୁତର କ୍ଷେତ୍ରରେ |

     ରକ୍ତସ୍ରାବ ଏବଂ ଦୁର୍ଗନ୍ଧଯୁକ୍ତ ପରିସ୍ରା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ |

     ଯଦି ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ କିମ୍ବା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନଥାଏ, ତେବେ ଏହି ରୋଗ ବ୍ଲାଡରରୁ କିଡନୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିପାରେ ଏବଂ କିଡନୀରେ ପ୍ରଦାହ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ |

     ବାସ୍ତବରେ, ଏପରି କିଛି କାରଣ ଅଛି ଯାହା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା କଷ୍ଟକର, ଯେପରିକି ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ, ମହିଳାମାନେ ପୁରୁଷ, ଗର୍ଭଧାରଣ, କିଡନୀ ପଥର, ମଧୁମେହ ଏବଂ ଆଲଜାଇମର ରୋଗ ଇତ୍ୟାଦି ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଦରେ ଥାଆନ୍ତି |

     କିନ୍ତୁ କିଛି ଜୀବନଶ lifestyle ଳୀ ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବ increase ାଇଥାଏ |

     ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତାର ଯତ୍ନ ନିଅ ନାହିଁ |

     ବାସ୍ତବରେ, ଖରାପ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଦ୍ bacter ାରା ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ, ଯାହା ଦ୍ the ାରା ମୂତ୍ରନଳୀରେ ପ୍ରଦାହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବ .ିଥାଏ।

     କମ୍ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ |

     ନୁର ହେଲଥ ଲାଇଫ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ମୂତ୍ରାଶୟ ପ୍ରଦାହର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, ବିଶେଷ କରି ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ।  ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସହଜ ଏବଂ ନିରାପଦ ଉପାୟ ହେଉଛି ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ଏକ ଲିଟର ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ଏହି ରୋଗକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |  ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଏହି ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ, କିନ୍ତୁ ପୁରୁଷମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଉଚିତ୍।  ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ the ାରା ବ୍ଲାଡରରେ ଜମା ହେଉଥିବା ଜୀବାଣୁରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ସହଜ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହି ରୋଗ ଜମା ହୋଇନଥାଏ।

     କଠିନ ପୋଷାକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

     କଠିନ ପୋଷାକର ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟବହାର ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ ଯେପରିକି ମୂତ୍ରାଶୟର ପ୍ରଦାହ କିମ୍ବା ସଂକ୍ରମଣ। ପୋଷାକ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ମୂତ୍ରାଶୟର ପ୍ରଦାହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବ increases ିଯାଏ |

     ମୂତ୍ରାଶୟ ଧାରଣ

     କିଛି କାମ ହେତୁ, ଏହା ଶସ୍ତା ହେଉ କିମ୍ବା କାରଣ ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି, ଆମ ସମସ୍ତେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ପରିସ୍ରା ବନ୍ଦ କରିଦିଏ ଏବଂ ଏହା ଏକ ଖରାପ ଜିନିଷ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ ଏହା ଅଧିକ କରିବା କିମ୍ବା ଅଭ୍ୟାସରେ ପ୍ରବେଶ ନକରିବା |  ଯଦି ଏପରି ଅଭ୍ୟାସ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ବହୁତ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ |  ଏହା କରିବା ଦ୍ harmful ାରା କ୍ଷତିକାରକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆର ବୃଦ୍ଧି ବ increases ିଥାଏ, ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ମୂତ୍ରନଳୀରେ ପ୍ରଦାହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବ increases ାଇଥାଏ |

    ପରିସ୍ରା ସମୟରେ ବ୍ଲାଡର ଏବଂ ମୂତ୍ରାଶୟ ଭିତରେ ଥିବା ଚାପକୁ ମାପ କରିବାର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଖମୀର (VCUG) ପଦ୍ଧତି ଅଛି ଯାହାକି ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁର ପରିସ୍ରା କରିବା ସମୟରେ କଣ ହୁଏ ଏକ୍ସ-ରେ ବ୍ୟବହାର କରିବ |

    ମୂତ୍ରାଶୟ (ମହିଳା)

    VCUG ହେଉଛି “ବିସ୍ତାରିତ ସିଷ୍ଟୋ-ରିଟ୍ରୋଗ୍ରାମ”) ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପରିସ୍ରା କରିବା |  “ସିଷ୍ଟୋ” ବ୍ଲାଡର ପାଇଁ |  “ୟୁରେଥ୍ରୋ” ମୂତ୍ରାଶୟ ପାଇଁ ଅଟେ, ଯାହା ଟ୍ୟୁବର୍ ଯାହା ବ୍ଲାଡରରୁ ପରିସ୍ରା ବାହାର କରିଥାଏ |  “ଗ୍ରାମ” ଅର୍ଥ ଚିତ୍ର |  ତେଣୁ, VCUG ମୂତ୍ରାଶୟ ମାଧ୍ୟମରେ ମୂତ୍ରାଶୟରୁ ମୂତ୍ରାଶୟ ନିର୍ଗତ ହେବାର ଚିତ୍ର |

    ପରୀକ୍ଷଣରେ ଏକ୍ସ-ରେ ପରିସ୍ରାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିବା ପାଇଁ କଣ୍ଟ୍ରାସ୍ ମିଡିୟମ୍ ନାମକ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ଆର୍ଦ୍ରତା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ |

    ତୁମ ପିଲାକୁ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କର |

    ଏହି ସୂଚନାକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ଼ିବା ପାଇଁ ସମୟ ନିଅ ଏବଂ ଏହାକୁ ତୁମ ପିଲାଙ୍କୁ ବୁ explain ାନ୍ତୁ |  ପିଲାମାନେ ଯାହା ଆଶା କରିବେ ଜାଣନ୍ତି, ସେମାନେ ଚିନ୍ତିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ |  ଶରୀର କିପରି କାମ କରେ ବୁ understand ିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଶବ୍ଦ ସହିତ ସେ ବୁ understand ୁଥିବା ଶବ୍ଦରେ ପରୀକ୍ଷା ବିଷୟରେ ତୁମ ପିଲାଙ୍କୁ କୁହ |

    ପରୀକ୍ଷଣର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ, କ୍ୟାଥେର୍ ନାମକ ଏକ ଛୋଟ ଟ୍ୟୁବ୍ ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁର ମୂତ୍ରାଶୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବ |  କ୍ୟାଥେର୍ ଭର୍ତ୍ତି କରିବା ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ହେବ |  କିନ୍ତୁ ଯଦି ତୁମର ଶିଶୁ ଶାନ୍ତ ରହେ, ପିନ୍ଧିବା ଅଧିକ ଆରାମଦାୟକ ହେବ |  ତୁମେ ତୁମ ପିଲାକୁ ଗଭୀର ନିଶ୍ୱାସ ନେଇ ଶାନ୍ତ ହେବାକୁ ଶିଖାଇ ପାରିବ |  ଜନ୍ମଦିନର ମହମବତୀ କପି କରିବାକୁ, ବେଲୁନ୍ ଫୁଲିବାକୁ କିମ୍ବା ବୁବୁଲ୍ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ |  ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଘରେ ଏହି ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ |

    କିଶୋରମାନେ ବେଳେବେଳେ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଧରିବା ପାଇଁ କିଛି ଆରାମଦାୟକ ଆଣନ୍ତି |  ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଘରୁ ଏକ ସୂତା ଖେଳନା କିମ୍ବା କମ୍ବଳ ଆଣିପାରେ |

    ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଯେକ any ଣସି ସମୟରେ ପିତାମାତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ରହିପାରିବେ |  ଯଦି ଆପଣ ଗର୍ଭବତୀ ଅଛନ୍ତି, କ୍ୟାଥେର୍ ଭର୍ତ୍ତି ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ରୁମରେ ରହିପାରିବେ |  କିନ୍ତୁ ଶିଶୁର ଏକ୍ସ-ରେ ସମୟରେ ଆପଣ ରୁମ୍ ଛାଡିବା ଜରୁରୀ |

    ତୁମେ ତୁମ ପିଲାଙ୍କୁ କହିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଜଣେ ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟ ସେମାନଙ୍କୁ ସଫା କରିବା ଏବଂ ସେଥିରେ ଟ୍ୟୁବ୍ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଂଶକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିପାରିବେ |  ତୁମ ପିଲାଙ୍କୁ କୁହ ଯେ ତୁମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଛୁଇଁବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛ କାରଣ ପରୀକ୍ଷା ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

    ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦୁଇଟି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯିବ |

    ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟମାନେ କ୍ୟାଥେର୍ ପ୍ରତିରୋପଣ ଏବଂ ଏକ୍ସ-ରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ |  ବେଳେବେଳେ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଜଣେ ରେଡିଓଲୋଜିଷ୍ଟ୍ ରୁମ୍ରେ ରହିବା ଜରୁରୀ |  ରେଡିଓଲୋଜିଷ୍ଟ୍ ଏକ୍ସ-ରେ ପ read ନ୍ତି |

    ମୂତ୍ରାଶୟ (ପୁରୁଷ)

    ବାତିଲ

    ଏକ୍ସ-ରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟ ତୁମ ପିଲାଙ୍କୁ ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କ’ଣ ହେବ ତାହା କହି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ |  ରେଡିଓଲୋଜିଷ୍ଟ୍ ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁର ଲିଙ୍ଗ କିମ୍ବା ମୂତ୍ରାଶୟ ଯାଉଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ସଫା କରିବେ |  ଏହା ପରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ନମନୀୟ ଟ୍ୟୁବ୍ ଭର୍ତ୍ତି କରିବ |  ଏକ କ୍ୟାଥେର୍ ହେଉଛି ଏକ ଲମ୍ବା, ପତଳା, ନରମ, ଚିକ୍କଣ ଟ୍ୟୁବ୍ ଯାହା ମୂତ୍ରାଶୟ ଦେଇ ବ୍ଲାଡରକୁ ଯାଇଥାଏ |  ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟମାନେ ଯେପରି କରନ୍ତି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବେ |

    ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କର ହୃଦଘାତ ଅଛି |

    କ child ଣସି ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ କରିପାରନ୍ତି |  ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ହୃଦଘାତ ଥିବା ପିଲାମାନେ ଦନ୍ତ ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ପାଖକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି |  ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ହେଉଛି ଏକ medicine ଷଧ ଯାହା ସଂକ୍ରମଣକୁ ମାରିଦିଏ |  ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପିଲା ଏହି medicine ଷଧ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ଦୟାକରି ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ ଯିଏ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ VCUG ଲେଖୁଛନ୍ତି |  ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ VCUG ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତର ଏହି medicine ଷଧ ପାଇବେ |

    VCUG ଗୁଡିକ ସାଧାରଣତ a ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କରାଯାଏ |

    ପରିସ୍ରା ସମୟରେ ବ୍ଲାଡର ଏବଂ ମୂତ୍ରାଶୟ ଭିତରେ ଥିବା ଚାପକୁ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ ଇମେଜିଙ୍ଗ୍ ବିଭାଗ ଚିହ୍ନଟ କରେ |  ଏହାକୁ ପ୍ରାୟତ the ଏକ୍ସ-ରେ ବିଭାଗ କୁହାଯାଏ |  ଯଦି ଆପଣ ଏହି ବିଭାଗର ଅବସ୍ଥାନ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଖ୍ୟ ରିସେପ୍ସନ୍ ରୁ ଜାଣନ୍ତୁ |

    ଏହି ଯାଞ୍ଚ 20 ରୁ 30 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥାଏ |  ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ସ୍କେଚ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ 15 ମିନିଟ୍ ରହିବାକୁ ପଡିବ |

    ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ

    ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ ଇମେଜିଙ୍ଗ୍ ବିଭାଗରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ, ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗାଉନ୍ ପିନ୍ଧି ଗୋଟିଏ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ରଖାଯିବ |  ତାପରେ ତୁମର ଶିଶୁକୁ ଏକ୍ସ-ରେ ରୁମକୁ ନିଆଯିବ |  କେବଳ ଜଣେ ପିତାମାତା ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ଯିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ |

    ଏକ୍ସ-ରେ ରୁମରେ |

    ଥରେ ତୁମେ ଏବଂ ତୁମର ଶିଶୁ ଏକ୍ସ-ରେ ରୁମରେ ଥଲେ, ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟ ତୁମ ଶିଶୁର ଅନ୍ତ under ବସ୍ତ୍ର ଡାଏପର କା take ଼ିବାକୁ କହିବ |  ତା’ପରେ ତୁମର ଶିଶୁ ଏକ୍ସ-ରେ ଟେବୁଲ ଉପରେ ଶୋଇବ |  ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁର ପେଟ କିମ୍ବା ଗୋଡରେ ଏକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟାଣ୍ଡେଜ୍ ଲଗାଯାଇପାରିବ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି |

    ଟେବୁଲରେ ଥିବା କ୍ୟାମେରା ଚିତ୍ର ଉଠାଇବ |  ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ କ’ଣ ଘଟୁଛି ଦେଖିବା ପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଏକ ଟେଲିଭିଜନ୍ ସ୍କ୍ରିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବେ |

    ଯେତେବେଳେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଏକ୍ସ-ରେ କରୁଛନ୍ତି, ସର୍ବୋତ୍ତମ ଫଳାଫଳ ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଯଥାସମ୍ଭବ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ |  ତୁମେ ତୁମର ଛୁଆର ହାତକୁ ଛାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକିଏ ଧରି ପାରିବ ଯାହା ଦ୍ the ାରା ତୁମେ ଶିଶୁକୁ ଯେକ direction ଣସି ଦିଗରେ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିପାରିବ |  ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଆପଣ ଏକ କବିତା କିମ୍ବା ଗୀତ ଗାଇ ପାରିବେ |

    କ୍ୟାଥେର୍ ଫିଟିଂ |

    ଏକ୍ସ-ରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ଲୁକ୍କାୟିତ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ସଫା କରି ଏକ ଟ୍ୟୁବ୍ ଭର୍ତ୍ତି କରି ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବେ |  କ୍ୟାଥେର୍ ନିଜେ ବ୍ଲାଡରକୁ ଖାଲି କରିଦେବ |

    ଏହା ପରେ କ୍ୟାଥେର୍ ଏକ ବିପରୀତ ମାଧ୍ୟମ ସହିତ ଏକ ବୋତଲରେ ସଂଲଗ୍ନ ହେବ |  ଏହି ବିପରୀତ ମଧ୍ୟମ ଟ୍ୟୁବ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ଲାଡରକୁ ପ୍ରବାହିତ ହେବ |  ଏହା ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟକୁ ବ୍ଲାଡର ଏବଂ ମୂତ୍ରାଶୟ ଭିତରେ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବ |  ତୁମର ଶିଶୁ ବ୍ଲାଡର ଦେଇ ଗଲାବେଳେ ଏହାର ବିପରୀତ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ |  ଏହା ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭବ କରିପାରେ କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ କ hurt ଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ |

    ଯେତେବେଳେ ବ୍ଲାଡର ଭିତରେ ବିପରୀତ ମାଧ୍ୟମ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ, ଏକ୍ସ-ରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟ କିଛି ଏକ୍ସ-ରେ ନେବେ |  ଯେତେବେଳେ ତୁମର ଶିଶୁର ବ୍ଲାଡର ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ, ତୁମ ଛୁଆକୁ ଏକ ବେଡ୍ ପ୍ୟାନ କିମ୍ବା ଡାଏପରରେ ପରିସ୍ରା କରିବାକୁ କୁହାଯିବ |  ତୁମର ଶିଶୁ ପରିସ୍ରା କରିବା ମାତ୍ରେ କ୍ୟାଥେର୍ ସହଜରେ ବାହାରକୁ ଆସିବ |  ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ପରିସ୍ରା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟ କିଛି ଏକ୍ସ-ରେ ନେବେ |  ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ପରୀକ୍ଷଣର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିତ୍ର |

    ପରୀକ୍ଷା ପରେ

    ଏକ୍ସ-ରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବେ କିପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକୋଷ୍ଠକୁ ଯିବେ ଯାହା ଦ୍ the ାରା ଶିଶୁଟି ତାଙ୍କ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିପାରିବ |  ତା’ପରେ ତୁମେ ଅପେକ୍ଷା କକ୍ଷରେ ବସିବ |  ଏକ୍ସ-ରେ ସ୍କେଚ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ, ଆପଣ କେବେ ଯାଇପାରିବେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବେ |

    ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କ୍ଲିନିକରେ ଏକ ନିଯୁକ୍ତି ଅଛି, ତେବେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ |  ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଫଳାଫଳ କ୍ଲିନିକକୁ ପଠାଯାଇଛି |  ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଯଦି ଆପଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଫଳାଫଳ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯିବ |

    ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ଘରେ ଅନେକ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଦିଅନ୍ତୁ |

    ପରୀକ୍ଷଣର କିଛି ସମୟ ପରେ, ଆପଣଙ୍କ ପିଲା କିଛି ଅସୁବିଧା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି, ଯେପରିକି ପରିସ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ଜଳୁଥିବା ସେନ୍ସେସ୍ |  ପରଦିନ କିମ୍ବା ଦୁଇ ଦିନ ପାଣି ପିଇବା ପାଇଁ ତୁମ ପିଲାକୁ ପ୍ରଚୁର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଦିଅ, ଯେପରିକି ପାଣି କିମ୍ବା ଆପଲ୍ ରସ |  ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ଯଦି କ problems ଣସି ଅସୁବିଧା ହୁଏ ତେବେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

    QuoteTest ର ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି, ଦୟାକରି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଷ୍ଟଙ୍କ ସହିତ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |  ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପିଲା 24 ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ଅସ୍ଥିର, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ପରିବାର ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଡାକନ୍ତୁ |

    ମୁଖ୍ୟ ବିନ୍ଦୁଗୁଡ଼ିକ |

    (VCUG) ହେଉଛି ଏକ ପରୀକ୍ଷଣ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁର ପରିସ୍ରା କଲାବେଳେ କ’ଣ ହୁଏ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏକ୍ସ-ରେ ବ୍ୟବହାର କରେ |

    ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଶିଶୁର ମୂତ୍ରାଶୟରେ ଏକ ମୂତ୍ରାଶୟ ଭର୍ତ୍ତି ହେବ |

    ପରୀକ୍ଷା ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ହୋଇପାରେ |  ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ଘରେ ଯଥାସମ୍ଭବ ଆରାମ କରିବାକୁ ପାଇପାରିବେ, ଯେପରିକି ଆରାମ ବ୍ୟାୟାମ |  ଅଧିକ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପାଇଁ ଆପଣ ଇମେଲ ଏବଂ ହ୍ ats ାଟସ୍ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ନୁର ହେଲଥ୍ ଲାଇଫ୍ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ |  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s