मूत्रमार्ग मा सूजन को 8 संकेत।

Noor Health Life

     मूत्रमार्गको सूजन एक धेरै पीडादायी रोग हो जसको बारेमा धेरै मानिसहरू कुरा गर्न हिचकिचाउँछन्।

     तर के तपाईलाई थाहा छ कि यो सूजन वा UTI को लक्षणहरू धेरै स्पष्ट हुन्छन् र प्रायः तिनीहरू रोग सुरु हुनु अघि नै पहिचान गर्न सकिन्छ?

     नूर हेल्थ लाइफका अनुसार यो सूजनका लक्षण स्पष्ट देखिन्छ तर धेरैजसोले बेवास्ता गर्छन् ।

     यद्यपि, यदि तपाइँ मूत्र पथ रोगको निदान गर्न चाहनुहुन्छ भने, तपाइँ यी लक्षणहरू सम्झनु पर्छ।

     मूत्रमार्गको सूजनबाट बच्न सजिलो छ

     सबै समय पिसाब गर्न आग्रह गर्नुहोस्

     यो UTI को एक सामान्य लक्षण हो जसमा तपाईलाई सधैं पिसाब फेर्ने जस्तो महसुस हुन्छ, यदि तपाई भर्खरै वाशरूमबाट आएका हो भने पनि तपाईलाई यस सम्बन्धमा आपतकालीन महसुस हुन सक्छ अर्थात् तुरुन्तै जानु आवश्यक छ।

     धेरै कम पिसाब

     जब तपाई वाशरूम जानुहुन्छ, तपाई विरलै पिसाब गर्नुहुन्छ, तपाईलाई धेरै गर्नु पर्छ जस्तो लाग्छ तर तपाईले प्रयास गर्दा पनि गर्न सक्नुहुन्न वा तपाई सन्तुष्ट हुनुहुन्न।

     रिस उठेको महसुस गर्दै

     यो रोगको समयमा वाशरूममा जाँदा रिस उठ्छ, यो काम धेरै पीडादायी छ जस्तो लाग्न सक्छ, साथै दुखाइ पनि हुन सक्छ, दुवै अवस्थामा यो विकारको संकेत हो।

     रक्तश्राव

     UTIs ले प्रायः पिसाबमा रगत निम्त्याउँछ, तर सबैलाई आवश्यक छैन, किनकि यसले दृष्टि धमिलो हुन सक्छ।

     गन्ध

     कुनै पनि प्रकारको मूत्राशयको संक्रमणको कारणले गर्दा पिसाबको दुर्गन्ध धेरै नराम्रो हुन्छ। यदि तपाईंले पनि सास गन्हाउने माथिका लक्षणहरू अनुभव गर्नुभयो भने, यो यूटीआई हुन सक्छ। उहाँको निर्देशन अनुसार हेर्नुहोस् र परीक्षण गर्नुहोस्।
     मूत्र पथ सूजन को सामान्य कारणहरु

     पिसाबको रंग

     पिसाबको रङले धेरै कुरा बताउन सक्छ, जसमा पिसाब नलीको संक्रमण पनि हुन्छ।  यदि यो रंग पहेंलो वा पारदर्शी बाहेक अरू केहि छ भने, यो चिन्ताको संकेत हो।  रातो वा खैरो रंग संक्रमणको संकेत हो, तर पहिले तपाईंले गुलाबी, सुन्तला वा रातो रंगको कुनै पनि खाना खानुभएको छैन भनेर जाँच गर्नुहोस्।

     चरम थकान

     पिसाब नलीको सूजन वास्तवमा पिसाबथैलीको संक्रमणको कारणले हुन्छ। कुनै पनि अवस्थामा, संक्रमणको परिणामको रूपमा, जब शरीरले केहि गलत छ भनेर थाहा पाउँछ, यो फुल्न थाल्छ। सुरक्षात्मक उपायहरूले ती सेतो रक्त कोशिकाहरूलाई बहिष्कार गर्दछ, थकान को भावना को परिणामस्वरूप।

     ज्वरो

     ज्वरो, अन्य लक्षणहरू मध्ये, अक्सर मूत्र पथ मा सूजन को गम्भीरता र मृगौला मा संक्रमण फैलिएको संकेत गर्दछ।  यदि तपाईलाई १०१ फरेनहाइट भन्दा बढी ज्वरो आएको छ वा चिसो महसुस भएको छ वा राति सुत्दा तपाईको शरीर पसिनाले भिजेको छ भने, तपाईले तुरुन्तै चिकित्सकको मद्दत लिनु पर्छ।

     मूत्रमार्गको सूजन एक धेरै पीडादायी रोग हो र धेरै मानिसहरू यसको बारेमा कुरा गर्न हिचकिचाउँछन्।

     यो संक्रमण वा सूजन को परिणाम को रूप मा मृगौला संक्रमण को जोखिम पनि छ र यसको लक्षणहरु सामान्यतया पिसाब मा कडा जलन र दुखाइ को रूप मा देखा पर्दछ, जबकि बारम्बार पिसाब गर्न आग्रह, रङ्ग रङ्ग र ज्वरो आउन सक्छ। गम्भीर अवस्थामा।

     रगत बग्नु र दुर्गन्धित पिसाब हुनु पनि लक्षण हो।

     यदि उपचार नगरिएको वा पत्ता नलागेमा, यो रोग मूत्राशयबाट मिर्गौलामा फैलिन सक्छ र मृगौलामा सूजन हुन सक्छ, जुन घातक हुन सक्छ।

     जे होस्, त्यहाँ केहि कारणहरू छन् जुन नियन्त्रण गर्न गाह्रो छ, जस्तै वृद्धावस्था, महिलाहरू पुरुषको तुलनामा बढी जोखिममा हुन्छन्, गर्भावस्था, मृगौलाको पत्थरी, मधुमेह र अल्जाइमर रोग आदि।

     तर त्यहाँ केही जीवनशैली बानीहरू पनि छन् जसले रोगको जोखिम बढाउँछ।

     सरसफाइमा ध्यान नदिनुहोस्

     वास्तवमा, खराब स्वच्छताले यी ब्याक्टेरियाहरूको संख्यामा वृद्धि गर्न सक्छ, जसले फलस्वरूप मूत्र पथको सूजनको जोखिम बढाउँछ।

     पानी कम पिउनुहोस्

     नूर हेल्थ लाइफले गरेको एक अध्ययनले बढी पानी पिउने बानीले खासगरी महिलालाई पिसाब नलीमा सूजन हुने जोखिम कम गर्ने देखाएको छ ।  अनुसन्धानका अनुसार यो पीडादायी रोगबाट बच्ने सबैभन्दा सजिलो र सुरक्षित उपाय भनेको संक्रमणबाट बच्नु हो र सामान्यभन्दा एक लिटर पानी पिउनाले यो रोगबाट बच्न मद्दत गर्छ ।  अनुसन्धानका अनुसार पुरुषको तुलनामा महिलामा यो रोगको जोखिम बढी हुन्छ तर पुरुषले पनि यो सावधानी अपनाउनुपर्छ ।  उनले धेरै पानी पिउनाले पिसाबथैलीमा जम्मा हुने ब्याक्टेरियालाई हटाउन सहज हुने र रोग निम्त्याउने जम्मा नहुने बताए ।

     टाइट कपडा प्रयोग गर्नुहोस्

     टाइट कपडाको बारम्बार प्रयोगले पिसाब नलीको सूजन वा इन्फेक्सन जस्ता पीडादायी रोगहरू निम्त्याउन सक्छ। कपडाको प्रयोगले मूत्रमार्गको सूजनको जोखिम बढाउँछ।

     मूत्र अवधारण

     कुनै न कुनै कामको कारणले सस्तो होस् वा जुनसुकै कारणले गर्दा, हामी प्रत्येक व्यक्ति पिसाब गर्न बन्द गर्ने व्यक्ति हौं र यो कुनै नराम्रो कुरा होइन तर जबसम्म हामी यसलाई धेरै गर्न थाल्दैनौं वा बानीमा पर्दैनौं।  यदि यस्तो बानी बन्यो भने, यसले धेरै गम्भीर समस्याहरू निम्त्याउन सक्छ।  त्यसो गर्नाले हानिकारक ब्याक्टेरियाको वृद्धि बढ्छ, जसले गर्दा पिसाब नलीमा सूजन हुने खतरा बढ्छ।

    पिसाब गर्दा पिसाब थैली र मूत्रमार्ग भित्रको दबाब नाप्ने एउटा विशेष खमीर (VCUG) विधि छ जसले तपाईंको बच्चाले पिसाब गर्दा के हुन्छ भनेर एक्स-रे प्रयोग गरेर देखाउँछ।

    मूत्र प्रणाली (महिला)

    VCUG को अर्थ “widening cysto-retrogram”) जसको अर्थ पिसाब गर्नु हो।  “सिस्टो” मूत्राशयको लागि हो।  “युरेथ्रो” मूत्रमार्गको लागि हो, नली जसले मूत्राशयबाट पिसाब निकाल्छ।  “ग्राम” को अर्थ चित्र हो।  तसर्थ, VCUG मूत्रमार्ग मार्फत मूत्राशयबाट मूत्र उत्सर्जनको चित्र हो।

    परीक्षणले एक्स-रेमा पिसाबलाई राम्रोसँग प्रतिबिम्बित गर्न कन्ट्रास्ट मिडियम भनिने विशेष प्रकारको आर्द्रता प्रयोग गर्छ।

    आफ्नो बच्चालाई परीक्षाको लागि तयार पार्नुहोस्

    यो जानकारी ध्यानपूर्वक पढ्न र आफ्नो बच्चालाई व्याख्या गर्न समय निकाल्नुहोस्।  के आशा गर्ने भन्ने थाहा भएका बच्चाहरू चिन्तित हुने सम्भावना कम हुन्छ।  आफ्नो बच्चालाई उसले बुझ्ने शब्दहरूमा परीक्षणको बारेमा बताउनुहोस्, र तपाईंको परिवारले शरीरले कसरी काम गर्छ भनेर बुझ्न प्रयोग गर्ने शब्दहरू सहित।

    परीक्षणको एक भागको रूपमा, क्याथेटर भनिने सानो ट्यूब तपाईंको बच्चाको मूत्रमार्गमा घुसाइनेछ।  यो क्याथेटर सम्मिलित गर्न पीडादायी हुनेछ।  तर यदि तपाईंको बच्चा शान्त रह्यो भने, यो लगाउन अझ सहज हुनेछ।  तपाईं आफ्नो बच्चालाई गहिरो सास लिएर शान्त हुन सिकाउन सक्नुहुन्छ।  आफ्नो बच्चालाई जन्मदिनको मैनबत्तीहरू प्रतिलिपि गर्न, बेलुनहरू फुलाउन वा बुलबुले छोड्न भन्नुहोस्।  अस्पताल आउनु अघि घरमै यो श्वासप्रश्वासको अभ्यास गर्नुहोस्।

    किशोरकिशोरीहरूले कहिलेकाहीँ परीक्षणको समयमा लिनको लागि केही सहज ल्याउँछन्।  तपाईंको बच्चाले घरबाट कपासको खेलौना वा कम्बल ल्याउन सक्छ।

    आमाबाबु मध्ये एक परीक्षण को समयमा बच्चा संग कुनै पनि समय हुन सक्छ।  यदि तपाइँ गर्भवती हुनुहुन्छ भने, तपाइँ क्याथेटर सम्मिलित नभएसम्म कोठामा बस्न सक्नुहुन्छ।  तर तपाईंले बच्चाको एक्स-रेको समयमा कोठा छोड्नुपर्छ।

    तपाईंले आफ्नो बच्चालाई बताउन आवश्यक छ कि डाक्टर वा प्राविधिकले उसको गोप्य भागलाई छोई सफा गर्न र त्यसमा ट्युबहरू हाल्न सक्छन्।  आफ्नो बच्चालाई भन्नुहोस् कि तपाईंले तिनीहरूलाई छुन दिनु भएको छ किनभने परीक्षणले मद्दत गर्नेछ।

    परीक्षणहरू दुई प्राविधिकहरूले गर्नेछन्

    प्राविधिकहरू क्याथेटर प्रत्यारोपण र एक्स-रेमा विशेषज्ञ छन्।  कहिलेकाहीँ एक रेडियोलोजिस्ट परीक्षणको समयमा कोठामा हुनुपर्छ।  रेडियोलोजिस्टले एक्स-रे पढ्छन्।

    मूत्र प्रणाली (पुरुष)

    रद्द गरियो

    एक्स-रे टेक्नोलोजिष्टले तपाईंको बच्चालाई त्यो समयमा के हुनेछ भनेर बताई परीक्षणको लागि तयार गर्नेछ।  रेडियोलोजिस्टले तपाईंको बच्चाको लिंग वा मूत्रमार्ग जाने ठाउँ सफा गर्नेछ।  त्यसपछि प्राविधिकले खुला ठाउँमा लचिलो ट्यूब घुसाउनेछन्।  क्याथेटर लामो, पातलो, नरम, चिल्लो नली हो जुन मूत्रमार्ग हुँदै मूत्राशयमा जान्छ।  प्राविधिकहरूले यसलाई हरेक मोडमा व्याख्या गर्नेछन्, तिनीहरूले जस्तै।

    यदि तपाईंको बच्चाको मुटुको समस्या छ भने

    तपाइँको बच्चाले कुनै पनि परीक्षण गर्नु अघि एन्टिबायोटिक लिन आवश्यक हुन सक्छ।  उदाहरणका लागि, मुटुको समस्या भएका बालबालिकाहरूले दन्त चिकित्सककहाँ जानुअघि एन्टिबायोटिक लिनुपर्छ।  एन्टिबायोटिक एउटा यस्तो औषधि हो जसले संक्रमणलाई मार्छ।  यदि तपाईंको बच्चालाई यो औषधि चाहिन्छ भने, कृपया तपाईंको बच्चालाई VCUG सिफारिस गर्ने डाक्टरलाई भन्नुहोस्।  तपाईंको बच्चालाई VCUG दिनु अघि डाक्टरले यो औषधि पाउनेछन्।

    VCUGs सामान्यतया अस्पतालमा गरिन्छ

    पिसाब फेर्ने क्रममा पिसाब थैली र मूत्रमार्ग भित्रको दबाब डायग्नोस्टिक इमेजिङ विभागले पत्ता लगाएको छ।  यसलाई प्रायः एक्स-रे विभाग भनिन्छ।  यदि तपाईंलाई यस विभागको स्थान थाहा छैन भने, मुख्य रिसेप्शनबाट पत्ता लगाउनुहोस्।

    यो निरीक्षण 20 देखि 30 मिनेट सम्म रहन्छ।  परीक्षण पछि तपाईंले स्केचहरू तयार नभएसम्म लगभग 15 मिनेटको लागि यस क्षेत्रमा बस्नुपर्नेछ।

    परीक्षणको क्रममा

    जब तपाईं डायग्नोस्टिक इमेजिङ विभागमा प्रवेश गर्नुहुन्छ, तपाईंको बच्चालाई अस्पतालको गाउन लगाएर एउटै चेन्जिङ कोठामा राखिनेछ।  त्यसपछि तपाईंको बच्चालाई एक्स-रे कोठामा लगिनेछ।  एकजना अभिभावक मात्र बच्चासँग जान सक्नेछन्।

    एक्स-रे कोठामा

    एकपटक तपाईं र तपाईंको बच्चा एक्स-रे कोठामा पुगेपछि, प्राविधिकले तपाईंलाई आफ्नो बच्चाको अन्डरवियर डायपर खोल्न सोध्नेछन्।  त्यसपछि तपाईंको बच्चा एक्स-रे टेबलमा सुत्नेछ।  तपाईंको बच्चा सुरक्षित छ भनी सुनिश्चित गर्न तपाईंको बच्चाको पेट वा खुट्टामा सुरक्षात्मक पट्टी लगाउन सकिन्छ।

    टेबलमा रहेको क्यामेराले तस्बिर खिच्नेछ।  प्राविधिकले परीक्षणको क्रममा के भइरहेको छ भनेर हेर्न टेलिभिजन स्क्रिन प्रयोग गर्नेछ।

    जब प्राविधिकले एक्स-रे गरिरहनुभएको छ, उत्कृष्ट नतिजाहरू प्राप्त गर्नको लागि तपाईंको बच्चा सकेसम्म स्थिर हुनुपर्छ।  तपाईंले आफ्नो बच्चाको हातलाई आफ्नो छातीसम्म थोरै समात्न सक्नुहुन्छ ताकि तपाईंले बच्चालाई कुनै पनि दिशामा विचलित गर्न सक्नुहुन्छ।  उदाहरणका लागि, तपाईं कविता वा गीत गाउन सक्नुहुन्छ।

    क्याथेटर फिटिंग

    एक्स-रे प्राविधिकले तपाईंको बच्चाको लुकेका क्षेत्रहरू खाली गरेर र ट्यूब घुसाएर परीक्षण सुरु गर्नेछ।  क्याथेटरले मूत्राशय आफैं खाली गर्नेछ।

    त्यसपछि क्याथेटरलाई कन्ट्रास्ट माध्यमको साथ बोतलमा जोडिनेछ।  यो कन्ट्रास्ट मध्यम ट्यूब मार्फत मूत्राशय मा प्रवाह हुनेछ।  यसले प्राविधिकलाई मूत्राशय र मूत्रमार्ग भित्र राम्रोसँग अवलोकन गर्न अनुमति दिनेछ।  तपाईंको बच्चाले मूत्राशयबाट गुज्र्दा कन्ट्रास्ट महसुस गर्न सक्षम हुनेछ।  चिसो लाग्न सक्छ तर दुख्दैन।

    एक्स-रे टेक्नोलोजिस्टले केही एक्स-रेहरू लिनेछन् जब कन्ट्रास्ट माध्यम मूत्राशय भित्र बगिरहेको छ।  जब तपाईंको बच्चाको मूत्राशय भरिन्छ, तपाईंको बच्चालाई ओछ्यानको प्यान वा डायपरमा पिसाब गर्न भनिन्छ।  तपाईंको बच्चाले पिसाब गर्ने बित्तिकै क्याथेटर सजिलै बाहिर निस्कन्छ।  तपाईको बच्चाले पिसाब गर्दा प्राविधिकले केही एक्स-रे लिनेछन्।  यी परीक्षाका सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण तस्बिरहरू हुन्।

    परीक्षा पछि

    एक्स-रे टेक्नोलोजिस्टहरूले तपाईंलाई कसरी चेन्जिङ रूममा पुग्ने भनेर बताउनेछन् ताकि बच्चाले आफ्नो लुगा लगाउन सकोस्।  त्यसपछि प्रतीक्षा कोठामा बस्नुहोस्।  एक्स-रे स्केचहरू जाँच गरेपछि, प्राविधिकले तपाईलाई कहिले जान सक्नुहुन्छ भनेर बताउनेछन्।

    यदि तपाइँसँग परीक्षण पछि डाक्टरलाई भेट्न क्लिनिकमा अपोइन्टमेन्ट छ भने, प्राविधिकलाई भन्नुहोस्।  तिनीहरूले सुनिश्चित गर्नेछन् कि तपाईंको परिणामहरू क्लिनिकमा पठाइन्छ।  यदि तपाईंले परीक्षण पछि डाक्टरलाई देख्नुभएन भने, परिणामहरू एक हप्ता भित्र तपाईंको बच्चाको डाक्टरलाई पठाइनेछ।

    आफ्नो बच्चालाई घरमा धेरै तरल पदार्थ दिनुहोस्

    परीक्षण पछि केहि समय पछि, तपाईंको बच्चाले केहि असुविधा महसुस गर्न सक्छ, जस्तै पिसाब गर्दा जलन अनुभूति।  तपाईंको बच्चालाई अर्को वा दुई दिनमा धेरै तरल पदार्थहरू पिउन दिनुहोस्, जस्तै पानी वा स्याउको जुस।  रक्सी पिउनुले तपाईंको बच्चालाई कुनै समस्या छ भने मद्दत गर्नेछ।

    यदि तपाईंसँग QuoteTest को प्रभावहरूको बारेमा कुनै प्रश्नहरू छन् भने, कृपया टेक्नोलोजिस्टसँग जाँच गर्नुहोस्।  यदि तपाईंको बच्चा 24 घण्टा भन्दा बढी समयसम्म बेचैन छ भने, आफ्नो पारिवारिक डाक्टरलाई कल गर्नुहोस्।

    मुख्य बुँदाहरू

    (VCUG) तपाईको बच्चाले पिसाब गर्दा के हुन्छ भनेर पत्ता लगाउन एक्स-रे प्रयोग गर्ने एउटा परीक्षण हो।

    परीक्षणको क्रममा, बच्चाको मूत्रमार्गमा मूत्रमार्ग घुसाइनेछ।

    परीक्षण पीडादायी हुन सक्छ।  तपाईंले आफ्नो बच्चालाई परीक्षण अघि घरमै सकेसम्म आराम गराउन सक्नुहुन्छ, जस्तै विश्राम अभ्यासहरू।  थप प्रश्न र उत्तरहरूको लागि तपाईले नूर हेल्थ लाइफलाई ईमेल र व्हाट्सएप मार्फत सम्पर्क गर्न सक्नुहुन्छ।  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s