ශරීරයේ විවිධ කොටස්වල ඇතිවන කැසීම විවිධ රෝග පෙන්නුම් කරයි.

Noor Health Life


                                                              අපගේ ශරීරයේ කුරුලෑ ඇතිවීමේ ක්‍රියාවලිය ස්වාභාවික නමුත් ඒවා යම් කොටසකට වැඩි වීමට පටන් ගන්නේ නම් ඒවා රෝගයක් පෙන්නුම් කරයි.

     බෙල්ල

     මෙම කොටසෙහි කුරුලෑ දිස්වන්නේ නම්, එය අධිවෘක්ක ග්රන්ථි වලට හානි වීමේ සලකුණකි.

     උරහිස්

     අධික වැඩ පීඩනය සහ ආතතිය නිසාද ශරීරයේ මෙම කොටසේ කුෂ්ඨ ඇති විය හැක.එයද දුර්වල ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියක ලක්ෂණයක් වන බැවින් කලබල නොවී සන්සුන්ව සිටින්න.

    Noor Health Zindagi ඔබෙන් සහ විශිෂ්ට වෛද්‍යවරුන්ගෙන් හොඳම දේ ලබා ගැනීමට Noor Health Zindagi උත්සාහ කරයි.  ශල්ය වෛද්ය  උපදේශක.  මහාචාර්යවරු.  Working Noor Health Life දුප්පතුන්ට උපකාර වන අතර මෙම කාර්යයට සහභාගී වී Noor Health Life හට සහයෝගය දක්වන මෙන් අපි ඔබෙන් ඉල්ලා සිටිමු.  වැඩිදුර කියවන්න.

     පපුව

     පපුවේ කැක්කුම දිස්වන්නේ නම්, එයින් අදහස් වන්නේ ඔබේ ආහාර ජීර්ණ පද්ධතිය නිසි ලෙස ක්‍රියා නොකරන අතර ඔබේ ආහාර වේල වෙනස් කිරීමට සිදුවනු ඇති බවයි.

     හස්තය

     කැසීම ඇතිවීමට හේතුව විටමින් නොමැතිකමයි.මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඔබ විටමින් අතිරේක ලබා ගැනීම ආරම්භ කළ යුතු බව නොවේ, නමුත් ආහාර ගැනීමෙන් ඌනතාවය පිරිමැසිය යුතුය.

     බඩ

     මෙයට හේතුව ශරීරයේ සීනි මට්ටම ඉහළ යාමයි.එබැවින් සීනි සහ පාන් අධික ලෙස භාවිතා නොකරන්න, නමුත් එළවළු සහ පලතුරු වලින් සෑහීමට පත් වන්න.

     කකුල් වලට උඩින් සහ කඳට පහළින්

     ඔබ භාවිත කරන්නේ ඔබේ සමට නොගැලපෙන සබන් වර්ගයක් නම් මෙම ස්ථානයේ කුෂ්ඨ ඇති වන නිසා සබන් යොදා පරීක්ෂා කරන්න.මෙයට තවත් හේතුවක් වන්නේ සමේ ආසාදනය විය හැකියි.

     ඉණෙහි ඉහළ සහ මැද කොටස

     ඔබට ප්‍රමාණවත් නින්දක් නොලැබෙන්නේ නම්, මෙම ස්ථානයේ කුරුලෑ හටගනී, ඒ හා සමානව ඔබ කැලරි බහුල ආහාර පරිභෝජනය කරයි.

     කෝකිලි

     කුෂ්ඨ ඇතිවීමට හේතුව ද ආහාර දිරවීමේ ගැටලුවකි.එමෙන්ම ඔබ හොඳ ආහාර වේලක් නොගන්නා බව පෙන්නුම් කරයි.  කුරුලෑ ඇතිවීමට හේතු සහ ප්‍රතිකාර.

    බොහෝ විට අපගේ මුහුණේ කුරුලෑ ඇතිවන්නේ ඇයි දැයි අපි නොදනිමු.දත් හැදෙන්නට නිශ්චිත හේතුවක් නැතත් මේ සඳහා බොහෝ හේතු තිබිය හැක.ඒවාට හේතු කිහිපයක් සහ ඒවාට ප්‍රතිකාර කිරීම පහත පරිදිය.අපි ඒවා ගැන කතා කරමු.ඔබට කියන්න සමහර විස්තර.

    සමබල ආහාර වේලක් නොමැතිකම සහ පිරිසුදු කාබෝහයිඩ්‍රේට් අධිකව ගැනීමෙන් ඕනෑම වයසක කුරුලෑ ඇති විය හැක.සමබර ආහාර වේලක් සහ අඩු ග්ලයිසමික් ​​දර්ශකයක් සහිත ආහාර වේලක් අත්‍යවශ්‍ය වේ.ඉන්සියුලින් මට්ටම රුධිරයේ අධික ලෙස නිපදවීමට හේතු විය හැකි බව පර්යේෂකයෝ පවසති. සහ ගිනි අවුලුවන ෆොසිලල් ඔබටත් ඔබේ ආහාර වේල සෞඛ්‍ය සම්පන්න සහ සමබර කර ගත හැක.

    මුහුණේ ඇති කුරුලෑ ඉවත් කිරීමට බ්ලූ ලයිට් තෙරපි නම් නවීන තාක්‍ෂණයක් අද භාවිතා වේ.මෙම බලගතු නිල් කිරණ සමෙහි කූප හරහා විනිවිද ගොස් බැක්ටීරියා විනාශ කරයි.එය සමේ රතු පැහැයක් ඇති කළ හැකි නමුත් එය තාවකාලිකයි, එබැවින් ඔබේ අයවැයට ඉඩ දෙන්නේ නම්. , කුරුලෑ නැතිකර පැහැපත් සමක් ලබා ගැනීමට මෙම ප්‍රතිකාරය වඩාත් සුදුසුයි.

    බෙන්සොයිල් පෙරොක්සයිඩ් හා සසඳන විට ඉතා ජනප්‍රිය සහ මෘදු තේ ගස් තෙල් සෑම වයස් කාණ්ඩයකම කුරුලෑ වලට ප්‍රතිකාර කිරීම සඳහා ප්‍රයෝජනවත් වේ.තේ ගස් තෙල්වල ස්වාභාවික විෂබීජ නාශක ගුණ ඇති අතර වසා ඇති සිදුරු සහ සම පිරිසිදු කරයි.එය අතිරික්ත තෙල් මතුපිටට මුදා හැරීම වළක්වයි. සහ ස්වභාවිකව සමේ ​​දැවිල්ල අඩු කරයි.මෙම තෙල් බොහෝ දියර, මුහුණු සේදීම සහ සබන් සඳහාද භාවිතා කරයි.

    චර්ම රෝග විශේෂඥයින් සහ සෞඛ්‍ය විශේෂඥයින් පවසන පරිදි ඔබේ ආහාර වේලෙහි ලුණු ප්‍රමාණය අඩු කරන්න.නූර් හෙල්ත් ලයිෆ් පවසන්නේ කුරුලෑ ඇතිවීමට ප්‍රධානතම හේතුව සෝඩියම් අධික ප්‍රමාණය බවයි.පිට ආහාර ගැනීමේදී විශේෂ සැලකිල්ලක් දක්වන්න.ඔබට වඩා අඩුවෙන් පරිභෝජනය කිරීම වඩා හොඳය. දිනකට සෝඩියම් 1500 mg.

    ආතතිය හෝමෝනවල ක්‍රියාකාරිත්වයට අහිතකර ලෙස බලපායි.ආතතිය සමට සෘජු බලපෑමක් නැත, නමුත් ඔබ කනස්සල්ලට පත්වන සෑම විටම ඔබේ සමේ කුරුලෑ හටගනී.එය වැඩිවීම ශරීරයේ තෙල් ස්‍රාවය කරන ග්‍රන්ථි වලටද බලපායි.භාවනාව,ව්‍යායාම හෝ වෙනත් ඕනෑම ඔබේ මානසික තත්වය සන්සුන් කළ හැකි ආතතිය අඩු කිරීමට ක්‍රමය භාවිතා කළ හැකිය.

    හොඳම ප්‍රතිඵල සඳහා ඔබේ ආහාර රටාවේ සහ ජීවන රටාවේ සුදුසු වෙනස්කම් ඇතිව හොඳ චර්ම රෝග විශේෂඥ වෛද්‍යවරයකු හමුවීම වැදගත් වේ.සමේ මතුවන රෝග.

    සමහර රෝග වල පළමු ලක්ෂණ සම මත දිස් වේ.

    සම යනු මිනිස් සිරුරේ විශාලතම ඉන්ද්‍රිය වන නමුත් එය රෝග පුරෝකථනය කරන බව ඔබ දන්නවාද?

    ඔව්, සමහර රෝග වල පළමු සංඥා සම මත දිස් වේ.

    නමුත් විවිධ රෝග සඳහා සමේ පෙන්නුම් කරන රෝග ලක්ෂණ ගැන ඔබ දැනුවත්ද?

    برص

    බර්සිටිස් යනු මාළු ආහාරයට ගැනීමෙන් පසු කිරි පානය කරන විට ඇතිවන ප්‍රතික්‍රියාවක් බව සාමාන්‍යයෙන් විශ්වාස කෙරේ, නමුත් වෛද්‍ය විද්‍යාව මෙය ප්‍රතික්ෂේප කරයි.ඇත්ත වශයෙන්ම, එය සිදුවන්නේ සම එහි ස්වභාවිකව නිරාවරණය වූ විට වර්ණක සෛල නිශ්චිත වර්ණක ද්‍රව්‍ය නිපදවීම නතර කරයි.දෘෂ්‍යමාන සුදු ලප පෙනුම. සම මත ඇති වීම ඇත්ත වශයෙන්ම ශරීරයේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය මගින් සමේ සෛල වලට පහර දීමකි, එය සම වර්ණවත් කරන වර්ණක වන මෙලනින් මත වේ.එය තයිරොයිඩ් රෝග වැනි ස්වයං ප්‍රතිශක්තිකරණ රෝග වල ලකුණක් ද විය හැකිය.

    සමේ දැවිල්ල

    සමේ වියළි,කැසීම සහ රතු ලප සාමාන්‍යයෙන් බෙල්ල හෝ වැලමිට ආශ්‍රිතව ඇතිවේ.එය ඉතා සුලභ චර්ම රෝගයක් වන අතර එය කුඩා දරුවන්ට මෙන්ම වැඩිහිටියන්ටද බලපාන නමුත් එය මානසික සෞඛ්‍ය ගැටලු වල ලක්ෂණයක්ද විය හැක.  එක්සත් ජනපද අධ්‍යයනයකට අනුව, මානසික අවපීඩනය හෝ ආතතිය ඇති පුද්ගලයින්ට මෙම රෝගය ඉක්මනින් වර්ධනය වීමට ඉඩ ඇත, නමුත් ඩර්මැටිටිස් ප්‍රතිකාර කිරීමෙන් මානසික සෞඛ්‍යය ද වැඩි දියුණු වේ.

    විවෘත තුවාල

    දිගු කලක් පවතින අධික රුධිර සීනි රුධිර සංසරණයට බලපාන අතර ස්නායු වලට හානි කරයි, විශේෂයෙන් කකුල් වල තුවාල සුව කිරීමට ශරීරයට ඇති හැකියාවට බලපායි, එය දියවැඩියාවට හේතු විය හැක. fistula ලෙසද හැඳින්වේ.

    සමේ රෝග

    මෙම සමේ රෝගය තුළ, සම මත පීල් සහ කැසීම සහ කැසීම ඇති නමුත්, ඔවුන් බරපතල වෛද්ය ගැටළු කිහිපයක් ද පෙන්වා දෙයි.  වෛද්‍ය විශේෂඥයන් පවසන පරිදි මෙම තත්ත්වය ඇති පුද්ගලයින්ට හෘද රෝග ඇතිවීමේ අවදානම 58% කින් වැඩි වන අතර ආඝාත අවදානම 43% කින් වැඩි වේ.  ප්‍රවීණයන් පවසන පරිදි ධමනි වල සමේ කැටි ගැසීම් සහ රුධිර කැටි ගැසීම් ඇති වන්නේ දැවිල්ල නිසා වන අතර මෙම දෙය දෙක සම්බන්ධ කරයි.

    රෝස ධාන්ය හෝ නිල ඇඳුම

    මෙම රෝගය සමේ රතු පැහැයට හැරෙන අතර රෝස පැහැති කුෂ්ඨ හටගනී, බොහෝ අය එය හානිකර නොවන බැවින් එයට ප්‍රතිකාර නොකරයි, නමුත් නව අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ මෙම තත්වය කාන්තාවන් තුළ ඩිමෙන්ශියා අවදානම 28% කින් වැඩි කර ඇති බවයි. වයස අවුරුදු 50 හෝ 60 ට වැඩි ය.

    වියළි හා ඉරිතලා ඇති සම සහිත කකුල්

    මෙය තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථිය (විශේෂයෙන් සුලං නාලය අසල ඇති ග්‍රන්ථි), විශේෂයෙන් පාදවල තෙතමනය ගැන සැලකිලිමත් වීම නිෂ්ඵල වන විට ඇතිවන ගැටළු වල සංඥාවක් විය හැකිය.  තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථියේ ගැටලුවක් ඇති වූ විට, පරිවෘත්තීය වේගය, රුධිර පීඩනය, මාංශ පේශි වර්ධනය සහ ස්නායු පද්ධතිය සඳහා ක්‍රියා කරන තයිරොයිඩ් හෝමෝන නිපදවීමට එයට නොහැකි වේ.  වෛද්‍ය අධ්‍යයනයකට අනුව, තායි සවාරි ගැටළු හේතුවෙන් සම අධික ලෙස වියළී යයි, විශේෂයෙන් පාදවල සම ඉරිතලා යාමට පටන් ගනී, තත්වය යහපත් නොවන්නේ නම් පමණක් වෛද්‍යවරයකු හමුවීම ප්‍රයෝජනවත් වේ.

    අතේ දාඩිය

    අත්වල අධික ලෙස දහඩිය දැමීම තයිරොයිඩ් රෝගයට මෙන්ම අධික ලෙස දහඩිය දැමීමට ද හේතු විය හැකි අතර එමඟින් දහඩිය ග්‍රන්ථි වඩාත් ක්‍රියාකාරී වේ.  බොහෝ අය මෙම ගැටලුව අත්විඳින්නේ කිහිලි, අත්ල හෝ පාද වැනි ශරීරයේ කොටස් එකක හෝ දෙකක ය.  වෛද්යවරුන් එය පරීක්ෂා කර ප්රතිකාර නියම කළ හැකිය.

    කළු ගැටිති හෝ මවුල

    පොදුවේ ගත් කල, ඉතා කැපී පෙනෙන කළු මවුල හෝ ගැටිති සමේ පිළිකාවක සලකුණක් විය හැකි අතර, පියයුරු පිළිකා, මුත්රාශයේ සහ වකුගඩු පිළිකා ඇතිවීමේ අවදානම ද වැඩි කරයි.  ප්‍රවීණයන් පවසන පරිදි, මෙවැනි මාරාන්තික පිළිකා වළක්වා ගැනීම සඳහා හිරු එළියේ අඩුවෙන් ඇවිදීම, ක්‍රියාශීලීව, සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර වේලක් සහ මත්පැන් පානයෙන් ඈත්වීම අත්‍යවශ්‍ය වේ.වැඩිදුර ප්‍රශ්න සහ පිළිතුරු සඳහා, විද්‍යුත් තැපෑලෙන් සහ කෑන් මගින් Noor Health Life අමතන්න.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s