ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗରେ ଥିବା ଦାଗ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗକୁ ସୂଚିତ କରେ |                                                      

Noor Health Life

       ଆମ ଶରୀରରେ ପିମ୍ପଲ୍ ପାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସ୍ୱାଭାବିକ କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେମାନେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଂଶରେ ଅଧିକ ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ଏକ ରୋଗ ବିଷୟରେ ସୂଚିତ କରନ୍ତି |

    ବେକ

    ଯଦି ଏହି ଅଂଶରେ ପିମ୍ପଲ୍ ଦେଖାଯାଏ, ଏହା ଆଡ୍ରେନାଲ୍ ଗ୍ରନ୍ଥିଗୁଡିକର କ୍ଷତିର ସଙ୍କେତ ଅଟେ |

    କାନ୍ଧ

    ଅତ୍ୟଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାପ ଏବଂ ଚାପ ଶରୀରର ଏହି ଅଂଶରେ ଦାଗ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଏହା ଏକ ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ସଙ୍କେତ ଅଟେ ତେଣୁ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଶାନ୍ତ ରୁହନ୍ତୁ |

   ନୁର ହେଲ୍ଥ ଜିନ୍ଦେଗୀ ଏବଂ ନୁର ହେଲଥ ଜିନ୍ଦାଗି ସହିତ ମହାନ ଡାକ୍ତରଙ୍କଠାରୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି |  ସର୍ଜନ  ପରାମର୍ଶଦାତା |  ପ୍ରଫେସରମାନେ  କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ନୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜୀବନ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଏବଂ ନୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜୀବନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛୁ |  ଅଧିକ ପଢ।

    ଛାତି

    ଯଦି ଛାତିରେ ଘା ’ଦେଖାଯାଏ, ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରୁନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଖାଦ୍ୟପେୟକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ |

    ବାହୁ

    ରଶ୍ମିର କାରଣ ହେଉଛି ଭିଟାମିନ୍ ର ଅଭାବ | ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣ ଭିଟାମିନ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ କିନ୍ତୁ ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରନ୍ତୁ |

    ପେଟ

    ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଶରୀରରେ ଚିନି ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି | ତେଣୁ ଅଧିକ ଚିନି ଏବଂ ରୁଟି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳ ସହିତ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତୁ |

    ଗୋଡ ଉପରେ ଏବଂ ତଳର ତଳେ |

    ଯଦି ଆପଣ ଏକ ସାବୁନ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ସହିତ ମେଳ ଖାଉ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରଶ୍ମି ଦେଖାଯାଏ, ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କର ସାବୁନ୍ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ | ଏହାର ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ |

    ଅଣ୍ଟାର ଉପର ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଭାଗ |

    ଯଦି ଆପଣ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଶୋଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପିମ୍ପଲ୍ ଦେଖାଯାଏ, ସେହିଭଳି ଆପଣ କ୍ୟାଲୋରୀରେ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି |

    چوکلے

    ଦାଗର କାରଣ ମଧ୍ୟ ଏକ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଟେ | ଏହା ମଧ୍ୟ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଆପଣ ଏକ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉ ନାହାଁନ୍ତି |  ପିମ୍ପଲ୍ ର କାରଣ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା |

   ପ୍ରାୟତ we ଆମେ ଜାଣୁନାହୁଁ କାହିଁକି ଆମେ ଆମ ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ୍ ପାଇଥାଉ | ଦାନ୍ତ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର କ specific ଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାରଣ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ | କେତେକ କାରଣ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ | ଆସନ୍ତୁ ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା | କିଛି ବିବରଣୀ

   ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବ ଏବଂ ଶୁଦ୍ଧ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ର ଅଧିକ ଗ୍ରହଣ ଯେକ any ଣସି ବୟସରେ ବ୍ରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କମ୍ ଗ୍ଲାଇସେମିକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ସହିତ ଏକ ଖାଦ୍ୟ ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରକ୍ତରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଇନସୁଲିନ୍ ଅଧିକ ତେଲ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରେ | ଏବଂ ପ୍ରଦାହକାରୀ ଫୋଲିକଲ୍ସ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ଖାଦ୍ୟକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସନ୍ତୁଳିତ କରିପାରିବେ |

   ମୁହଁରୁ ପିମ୍ପଲ୍ କା remove ିବା ପାଇଁ ବ୍ଲୁ ଲାଇଟ୍ ଥେରାପି ନାମକ ଏକ ଆଧୁନିକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଜି ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି | ବ୍ରଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଚର୍ମ ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଥେରାପି ସର୍ବୋତ୍ତମ |

   ବେନୋଜୋଏଲ୍ ପେରକ୍ସାଇଡ୍ ତୁଳନାରେ ଏକ ଅତି ଲୋକପ୍ରିୟ ଏବଂ ମୃଦୁ ଚା ଗଛର ତେଲ ସବୁ ବୟସରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ବ୍ରଣର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ | ଚା ଗଛ ତେଲରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ବନ୍ଦ ଘୋଡା ଏବଂ ଚର୍ମକୁ ସଫା କରିଥାଏ | ଏବଂ ସ୍ natural ାଭାବିକ ଭାବରେ ଚର୍ମର ପ୍ରଦାହକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏହି ତେଲ ଅନେକ ଲୋସନ, ମୁହଁ ଧୋଇବା ଏବଂ ସାବୁନରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

   ଚର୍ମରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଲୁଣର ପରିମାଣ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ। ନୁର ହେଲଥ ଲାଇଫ କହୁଛି ବ୍ରଣର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ସୋଡିୟମ ଗ୍ରହଣ। ଖାଇବା ସମୟରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହାଠାରୁ କମ୍ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ହେବ। ପ୍ରତିଦିନ 1500 ମିଗ୍ରା ସୋଡିୟମ୍ |

   ହର୍ମୋନ୍ ର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଚାପର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ | ତ୍ୱଚା ଉପରେ ଚାପର କ direct ଣସି ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ନଥାଏ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଚିନ୍ତିତ ଥାଆନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମରେ ପିମ୍ପଲ୍ ଦେଖାଯାଏ | ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତୁ ଯାହା ଶରୀରରେ ତେଲ ନିର୍ଗତ କରୁଥିବା ଗ୍ରନ୍ଥି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଧ୍ୟାନ, ବ୍ୟାୟାମ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କ .ଣସି ଜିନିଷ | ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଶାନ୍ତ କରିପାରେ |

   ସର୍ବୋତ୍ତମ ଫଳାଫଳ ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନଶ lifestyle ଳୀରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଏକ ଭଲ ଚର୍ମ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଚର୍ମରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ରୋଗ |

   ଚର୍ମରେ କେତେକ ରୋଗର ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ |

   ଚର୍ମ ମଣିଷ ଶରୀରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅଙ୍ଗ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହା ମଧ୍ୟ ରୋଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରେ?

   ହଁ, ଚର୍ମରେ କେତେକ ରୋଗର ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ |

   କିନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ପାଇଁ ଚର୍ମ ଦେଖାଉଥିବା ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଆପଣ ଅବଗତ କି?

   برص

   ସାଧାରଣତ believed ବିଶ୍ believed ାସ କରାଯାଏ ଯେ ମାଛ ଖାଇବା ପରେ କ୍ଷୀର ପିଇବା ପାଇଁ ବର୍ସିଟିସ୍ ଏକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରୀ ବିଜ୍ଞାନ ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରେ | ପ୍ରକୃତରେ, ଯେତେବେଳେ ଚର୍ମ ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସେ ସେତେବେଳେ ଏହା ଘଟେ ଯେତେବେଳେ ପିଗମେଣ୍ଟ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପିଗମେଣ୍ଟେଡ୍ ପଦାର୍ଥ ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ | ଚର୍ମ ଉପରେ ପ୍ରକୃତରେ ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ୱାରା ଚର୍ମ କୋଷ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ଯାହା ମେଲାନିନ ଉପରେ, ଚର୍ମକୁ ରଙ୍ଗ କରୁଥିବା ପିଗମେଣ୍ଟରେ ଏହା ଥାଇରଏଡ ରୋଗ ଭଳି ଅଟୋମ୍ୟୁମ୍ୟୁନ ରୋଗର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ |

   ଚର୍ମର ପ୍ରଦାହ

   ଚର୍ମରେ ଶୁଖିଲା, କୁଞ୍ଚିତ ଏବଂ ଲାଲ ଦାଗ ସାଧାରଣତ the ବେକ କିମ୍ବା କାନ୍ଧ ନିକଟରେ ଦେଖାଯାଏ | ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ଚର୍ମ ରୋଗ ଯାହା ଉଭୟ ଶିଶୁ ଏବଂ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ମାନସିକ ସ୍ problems ାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସଙ୍କେତ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |  ଆମେରିକାର ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଉଦାସୀନତା କିମ୍ବା ଚାପ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଶୀଘ୍ର ଏହି ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଚର୍ମ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ମାନସିକ ସ୍ impro ାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ।

   କ୍ଷତ ଖୋଲନ୍ତୁ |

   ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତ ଶର୍କରା ରକ୍ତ ସ tion ୍ଚାଳନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁକୁ କ୍ଷତି ପହ, ୍ଚାଇଥାଏ, ଶରୀରର କ୍ଷତକୁ ସୁସ୍ଥ କରିବାର କ୍ଷମତାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ, ବିଶେଷକରି ଗୋଡ଼ରେ, ଯାହା ମଧୁମେହର କାରଣ ହୋଇପାରେ | ଫିଷ୍ଟୁଲା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ |

   ସୋରିୟାସିସ୍ |

   ଏହି ଚର୍ମ ରୋଗରେ ଚର୍ମରେ ଚର୍ମ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ କୁଣ୍ଡେଇ ହୁଏ ଏବଂ କୁଞ୍ଚିତ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ କିଛି ଗୁରୁତର ଚିକିତ୍ସା ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚାଇଥାନ୍ତି |  ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ହୃଦଘାତର 58% ଅଧିକ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା 43% ଅଧିକ।  ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧମନୀରେ ସୋରିୟାସିସ୍ ଏବଂ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଦ୍ caused ାରା ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହି ଜିନିଷ ଦୁଇଟିକୁ ସଂଯୋଗ କରିଥାଏ |

   ଗୋଲାପୀ ଶସ୍ୟ କିମ୍ବା ୟୁନିଫର୍ମ |

   ଏହି ରୋଗ ଚର୍ମକୁ ଲାଲ ରଙ୍ଗରେ ପରିଣତ କରେ ଏବଂ ଗୋଲାପି ରଙ୍ଗର ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହାକୁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତି ନାହିଁ କାରଣ ସେମାନେ ଏହାକୁ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ଅବସ୍ଥା ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଡିମେନ୍ସିଆର ଆଶଙ୍କାକୁ 28% ବ increased ାଇ ଦେଇଛି। ବୟସ 50 କିମ୍ବା 60 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅଟେ |

   ଶୁଖିଲା ଏବଂ ଫାଟିଯାଇଥିବା ଚର୍ମ ସହିତ ଗୋଡ |

   ଥାଇରଏଡ୍ ଗ୍ରନ୍ଥି (ବିଶେଷତ the ୱିଣ୍ଡପାଇପ୍ ନିକଟରେ ଥିବା ଗ୍ରନ୍ଥିଗୁଡିକ), ବିଶେଷତ when ଯେତେବେଳେ ପାଦରେ ଥିବା ଆର୍ଦ୍ରତାର ଯତ୍ନ ନେବା ଅଦରକାରୀ, ଏହା ସମସ୍ୟାଗୁଡିକର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ |  ଯେତେବେଳେ ଥାଇରଏଡ୍ ଗ୍ରନ୍ଥିରେ ଏକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ, ଏହା ଥାଇରଏଡ୍ ହରମୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ଯାହା ମେଟାବୋଲିକ୍ ହାର, ରକ୍ତଚାପ, ମାଂସପେଶୀ ବିକାଶ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ପାଇଁ କାମ କରେ |  ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଥାଇ ରାଇଡ୍ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ଚର୍ମ ଅତ୍ୟଧିକ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଏ, ବିଶେଷତ the ପାଦର ଚର୍ମ ଫାଟିଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଯଦି ସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ନହୁଏ ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖିବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |

   ହାତରେ at ାଳ

   ହାତରେ ଅତ୍ୟଧିକ ating ାଳ ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗ ସହିତ ଅତ୍ୟଧିକ ating ାଳର କାରଣ ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁଥିରେ at ାଳ ଗ୍ରନ୍ଥି ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାଏ |  ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଶରୀରର ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଅଙ୍ଗରେ ଯଥା ବାହୁ, ଖଜୁରୀ କିମ୍ବା ପାଦରେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି |  ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରି ଚିକିତ୍ସା ନିରୂପଣ କରିପାରିବେ |

   କଳା ଗୁଣ୍ଡ ବା ମଲେସ୍ |

   ସାଧାରଣତ ,, ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କଳା ମଲ୍ ବା ump ୁଲା ଚର୍ମ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ, ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ସ୍ତନ କର୍କଟ, ବ୍ଲାଡର ଏବଂ କିଡନୀ କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବ increase ାଇଥା’ନ୍ତି |  ବିଶେଷଜ୍ to ଙ୍କ ମତରେ, ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ କମ୍ ଚାଲିବା, ସକ୍ରିୟ, ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଏଭଳି ମାରାତ୍ମକ କର୍କଟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ଜରୁରୀ |  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s