Осипот на различни делови од телото укажува на различни болести.

Noor Health Life


                                                             Процесот на добивање на мозолчиња на нашето тело е природен, но ако тие почнат да добиваат повеќе на одреден дел тогаш тие укажуваат на болест.

    Вратот

    Доколку на овој дел се појават мозолчиња, тоа е знак за оштетување на надбубрежните жлезди.

    Рамо

    Прекумерниот работен притисок и стресот исто така може да предизвикаат осип на овој дел од телото.Тоа е исто така знак за ослабен имунолошки систем затоа не грижете се и бидете смирени.

   Noor Health Zindagi се обидува да го извлече најдоброто од вас и големите лекари со Noor Health Zindagi.  Хирург  Консултант.  Професори.  Working Noor Health Life им помага на сиромашните и бараме од вас да учествувате во оваа работа и да го поддржите Noor Health Life.  Прочитај повеќе.

    Градите

    Ако осипот се појави на градите, тоа значи дека вашиот дигестивен систем не работи правилно и ќе мора да ја промените исхраната.

    Рам

    Причината за осипот е недостатокот на витамини.Тоа не значи дека треба да започнете да земате витамински суплементи, туку да го надоместите недостатокот преку исхрана.

    Стомакот

    Причината за тоа е зголемувањето на нивото на шеќер во организмот.Затоа не користете премногу шеќер и леб, туку задоволете се со зеленчук и овошје.

    Над нозете и под торзото

    Доколку користите сапун кој не одговара на вашата кожа, тогаш на оваа област се појавуваат осип, па затоа проверете го сапунот.Друга причина за тоа може да биде инфекција на кожата.

    Горниот и средниот дел на половината

    Ако не спиете доволно, тогаш на ова место се појавуваат мозолчиња, а на сличен начин консумирате храна богата со калории.

    چوکلے

    Причината за осипот е и дигестивниот проблем.Тоа исто така укажува на тоа дека не јадете добра исхрана.  Причини и третман на мозолчиња.

   Честопати не знаеме зошто ни се појавуваат мозолчиња на лицето.Нема конкретна причина за формирање на забите но може да има многу причини за тоа.Некои од причините и нивниот третман се следните.Ајде да зборуваме за нив.Кажете ви во некој детал.

   Недостатокот на урамнотежена исхрана и високиот внес на чисти јаглехидрати може да предизвика појава на акни на која било возраст. Урамнотежената исхрана и исхраната со низок гликемичен индекс се неопходни. Истражувачите велат дека високото ниво на инсулин во крвта може да доведе до производство на вишок маснотии и воспалителни фоликули.И вие можете да ја направите вашата исхрана здрава и урамнотежена.

   Современата технологија наречена терапија со сина светлина денес се користи за отстранување на мозолчињата од лицето.Овие моќни сини зраци продираат во кожата низ фоликулите и ги убиваат бактериите.Може да предизвика црвенило на кожата, но тоа е привремено, па ако вашиот буџет дозволува , оваа терапија е најдобра за ослободување од акните и добивање чиста кожа.

   Многу популарно и благо масло од чајно дрво во споредба со бензоил пероксид е корисно за лекување на сите видови акни на сите возрасти. Маслото од чајно дрво има природни антисептички својства кои ги чистат затворените пори и кожата. Исто така го спречува ослободувањето на вишокот маснотии на површината, и природно го намалува воспалението на кожата.Ова масло се користи и во многу лосиони, миење лице и сапуни.

   Според дерматолозите и здравствените експерти, намалете ја количината на сол во исхраната. Noor Health Life вели дека една од главните причини за појава на акни е високиот внес на натриум. Внимавајте особено кога јадете надвор. Подобро би било да консумирате помалку од 1500 mg натриум дневно.

   Стресот негативно влијае на работата на хормоните.Стресот нема директно влијание на кожата но секогаш кога сте вознемирени, на вашата кожа се појавуваат мозолчиња.Зголемување кое влијае и на жлездите кои лачат масло во телото.Медитација, вежбање или било кое друго метод може да се користи за намалување на стресот што може да ја смири вашата ментална состојба.

   За најдобри резултати важно е да се консултирате со добар дерматолог со соодветни промени во исхраната и начинот на живот.Болести кои се појавуваат на кожата.

   На кожата се појавуваат првите знаци на некои болести.

   Кожата е најголемиот орган на човечкото тело, но дали знаевте дека таа предвидува и болести?

   Да, на кожата се појавуваат првите знаци на некои болести.

   Но, дали сте свесни за симптомите кои ги покажува кожата за разни болести?

   над

   Вообичаено се верува дека бурзитисот е реакција на пиење млеко после јадење риба, но медицинската наука го негира тоа.Всушност, тоа се случува кога кожата е изложена на нејзините природни Пигментните клетки престануваат да произведуваат специфични пигментирани материи Појавата на видливи бели дамки на кожата е всушност напад на клетките на кожата од страна на имунолошкиот систем на телото, кој е на меланинот, пигментот што ја бои кожата.Тоа може да биде и знак за автоимуни болести како што е болест на тироидната жлезда.

   Воспаление на кожата

   Сува, чешање и црвени дамки на кожата обично се појавуваат во близина на вратот или лактите.Тоа е многу честа болест на кожата која може да ги зафати и децата и возрасните, но може да биде и знак за проблеми со менталното здравје.  Според едно американско истражување, луѓето со депресија или стрес имаат поголема веројатност рано да ја развијат болеста, но лекувањето на дерматитис го подобрува и менталното здравје.

   Отворени рани

   Долготрајниот висок шеќер во крвта може да влијае на циркулацијата на крвта и да ги оштети нервите, влијаејќи на способноста на телото да ги лекува раните, особено на нозете, што може да доведе до дијабетес.Наречена и фистула.

   Псоријаза

   Кај оваа кожна болест се појавуваат лушпи на кожата и чешање и чешање, но тие укажуваат и на некои сериозни медицински проблеми.  Според медицинските експерти, луѓето со оваа состојба имаат 58% поголем ризик од срцеви заболувања и 43% поголем ризик од мозочен удар.  Експертите велат дека псоријазата и згрутчувањето на крвта во артериите се предизвикани од воспаление и ова нешто ги поврзува двете работи.

   Розово зрно или униформа

   Оваа болест предизвикува кожата да поцрвени и да се појават розови осип, повеќето луѓе не ја третираат затоа што не ја сметаат за штетна, но новата студија покажа дека состојбата го зголемува ризикот од деменција кај жените за 28%. Дава, особено ако возраста е над 50 или 60 години.

   Нозе со сува и испукана кожа

   Ова може да биде знак за проблеми со тироидната жлезда (особено жлездите во близина на душникот), особено кога е бескорисно да се грижите за влагата во стапалата.  Кога има проблем во тироидната жлезда, таа не може да произведе тироидни хормони кои работат на метаболичката стапка, крвниот притисок, развојот на мускулите и нервниот систем.  Според едно медицинско истражување, како резултат на проблемите со Тај Рајд, кожата станува екстремно сува, особено кожата на стапалата почнува да пука и корисно е да се оди на лекар само доколку состојбата не се подобри.

   Пот во рацете

   Прекумерното потење на рацете може да доведе до болести на тироидната жлезда, како и прекумерно потење, при што потните жлезди стануваат поактивни.  Повеќето луѓе го доживуваат овој проблем на еден или два дела од телото како што се пазувите, дланките или стапалата.  Лекарите можат да го испитаат и да препишат третман.

   Црни грутки или бенки

   Општо земено, многу истакнатите црни бенки или испакнатини може да бидат знак за рак на кожата, а исто така го зголемуваат ризикот од рак на дојка, рак на мочниот меур и на бубрезите.  Според експертите, помалку одење на сонце, да се остане активен, здрава исхрана и да се држат настрана од алкохол се од суштинско значење за да се избегнат ваквите смртоносни карциноми.За повеќе прашања и одговори, контактирајте го Noor Health Life преку е-пошта и во конзерва.  noormedlife@gmail.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s